Dezynfekowanie w restauracji ze SteaMaster

Jesteś restauratorem i nie wiesz, jak na bieżąco dezynfekować powierzchnie materiałowe, ubrania pracowników czy maseczki, w których muszą oni chodzić cały dzień? Z pomocą przychodzi stacjonarna parownica SteaMaster. Gorąca para zabija wszystkie bakterie i wirusy.

W połowie maja ponownie zostały otwarte restauracje i bary. Przygotowanie takiej przestrzeni nie jest proste, w końcu każdy chce zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom i pracownikom oraz wdrożyć obowiązujące zalecenia sanitarne. Warto zainwestować w urządzenie, które pozwoli w szybki i łatwy sposób odkazić powierzchnie, zarówno te materiałowe, jak i niektóre niemateriałowe. Parownica do dezynfekcji SteaMaster to najskuteczniejsze i najszybsze rozwiązanie.

Materiałowe powierzchnie

Nie wiesz, jak wyczyścić materiałowe kanapy, krzesła czy inne powierzchnie? Zdecydowanie najszybszym i najskuteczniejszym sposobem będzie użycie stacjonarnej parownicy SteaMaster. Wystarczy przyłożyć dyszę do materiału i wykonywać ruchy z góry do dołu. Szczególnie polecany jest w tym wypadku profesjonalny model parownicy BW-03. Wydobywająca się ze steamera gorąca para osiąga 115 stopni Celsjusza, więc bez problemu usunie wszelkie zalegające bakterie i wirusy. Ponadto jest gotowa do pracy już w 45 sekund, dzięki czemu błyskawicznie posprzątasz i zdezynfekujesz przestrzeń po każdym gościu w restauracji. Ze SteaMaster możesz odkazić również powierzchnie niemateriałowe, takie jak klamki, krzesła czy stoły. Parą możesz potraktować wszystko to, co wiesz, że nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem gorącej temperatury.

Obrusy i serwetki

Żelazko parowe SteaMaster świetni sprawdzi się przy nakrywaniu stolików. Steamer nie tylko zdezynfekuje przygotowane obrusy i serwetki, ale także je wyprasuje, dzięki czemu będą się prezentować nieskazitelnie. Obrusy możesz traktować gorącą parą nawet po nakryciu stołów. 

Ubrania służbowe i maseczki

Warto zadbać także o ubrania służbowe i maseczki pracowników. Dzięki parownicy każda osoba będzie miała możliwość zdezynfekowania swojego stroju w wolnej chwili. Wystarczy powiesić daną rzecz na wbudowanym wieszaku i, tak jak w przypadku innych powierzchni, wykonywać ruchy z góry do dołu. Warto pamiętać, aby maseczki oraz ubrania traktować parą z dwóch stron i dezynfekować zarówno powierzchnię zewnętrzną, jak i wewnętrzną przez około 10 minut. Szczególnie polecamy w tym wypadku SteaMaster w modelu EM-303. Para osiąga 100 stopni Celsjusza, dzięki czemu wszelkie drobnoustroje zostaną usunięte, a specjalna konstrukcja sprawia, że nie zajmuje dużo miejsca i elegancko prezentuje się we wnętrzach.

Wszystkie modele parownic SteaMaster dostępne są w sklepie internetowym: https://www.steamaster.pl/produkty/.

Zdjęcia wnętrz restauracji pochodzą z Pinterest.

Skomentuj ten wpis