Jak wyprasować skórzaną kurtkę?

Skóra to jeden z najbardziej wytrzymałych, a zarazem najbardziej atrakcyjnych wizualnie materiałów. Jej solidna struktura ma jednak swoje słabości. Źle znosi między innymi wysuszanie, a kontakt z rozgrzaną stopą żelazka byłby dla niej wręcz tragiczny w skutkach. Jak więc postępować wtedy, gdy chcesz wygładzić swoją skórzaną kurtkę? Poznaj niezawodne sposoby prasowania tego wymagającego materiału!

Naturalne wygładzanie skóry

prasowanie skórzanego płaszcza

Jednym ze sprawdzonych, a przede wszystkim bezpiecznych sposobów na prasowanie skóry jest jej rozwieszenie na kilka dni. Wystarczy umieścić kurtkę skórzaną na wieszaku i poczekać, aż zagniecenia naturalnie się rozprostują. Czas trwania takiego procesu zależy zarówno od grubości materiału, jak i stopnia jego pomarszczenia. Jeśli jest to gruba, świńska skóra, która długo leżała pognieciona w szafie, możesz potrzebować nawet tygodnia na jej wygładzenie. Jeżeli jednak pozbywasz się tylko delikatnych zagnieceń z cieńszej kurtki, wystarczą Ci zaledwie 3 dni.

To dość czasochłonna metoda, ale zwróć uwagę na to, że zagniecenia na skórzanej kurtce nie pojawiają się raczej wskutek codziennej eksploatacji. Do ich powstania również potrzebny jest czas.

Wygładzanie skóry wilgocią

Powyższą metodę można nieco zmodyfikować, przyspieszając tym samym proces wygładzania zagnieceń. Prawdziwe cuda zdziała bowiem wilgoć. Kurtkę, która potrzebowałaby nawet tygodnia, aby się wyprostować, można wyprasować w znacznie krótszym czasie. Wystarczy rozwiesić ją na przykład w łazience, gdzie bierze się gorące kąpiele lub prysznice. Taka łaźnia parowa może zagwarantować Ci szybkie i satysfakcjonujące efekty.

Pamiętaj tylko, aby pomiędzy kąpielami dobrze wietrzyć pomieszczenie. Nie chcesz przecież, aby Twoja ulubiona kurtka skórzana zatęchła, poddając się grzybom, pleśni i innym drobnoustrojom.

Prasowanie kurtki skórzanej parownicą

Jak łatwo domyślić się na podstawie powyższego sposobu, do wygładzania skóry nie jest potrzebne całe pomieszczenie. Wystarczy wydajne urządzenie parowe, które pozwoli Ci w mgnieniu oka wyeliminować wszelkie zagniecenia. Steamery generują parę wodną osiągającą temperaturę nawet 100 stopni Celsjusza. To zdecydowanie wyższa wartość, niż może zapewnić jakakolwiek kąpiel w łazience. Dzięki temu materiał rozprostowuje się błyskawicznie, z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa.

skórzana kurtka steamaster

W przeciwieństwie do operowania żelazkiem, prasowanie parą wodną nie szkodzi skórze. Rozwieś więc kurtkę na wieszaku i powoli przesuwaj dyszą urządzenia wzdłuż materiału. Wykonuj ruchy z góry na dół, a w razie potrzeby wsuwaj końcówkę steamera do wnętrza ubrania – wyprasujesz w ten sposób na przykład rękawy.

Natłuszczanie skóry

Kurtka skórzana powinna być regularnie poddawana natłuszczaniu. To proces, który odświeży jej powierzchnię i nada przyjemny dla oka wygląd. Co więcej, wydłuży jej żywotność, zabezpieczając ją między innymi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przy okazji takiego zabiegu dochodzi do usunięcia wszelkich zmarszczek na materiale. Dzięki zastosowaniu olejku z orzecha włoskiego lub specjalnej pasty do skóry możesz pozbyć się nieestetycznych fałd, które powstały wskutek nieprawidłowego przechowywania kurtki przez długi czas.

Jak prasować kurtki skórzane?

Znając już wszystkie powyższe sposoby wygładzania skóry, możesz zastanawiać się nad tym, który z nich jest najlepszy. Zanim podejmiesz decyzję, zapamiętaj jedno – nigdy nie prasuj skórzanych kurtek żelazkiem. Spotkasz się co prawda z opiniami, że można to robić obracając ubranie na lewą stronę, ale lepiej unikać tego ryzyka. Wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby na zawsze naznaczyć ulubioną kurtkę nieestetyczną szramą.

Żelazko odłóż więc na bok i wybierz jeden z polecanych przez nas sposobów. Oczywiście najskuteczniejszym z nich okaże się prasowanie skóry za pomocą pary wodnej generowanej przez steamer. Osiąga ona bardzo wysoką temperaturę, co gwarantuje natychmiastowe efekty. W przypadku pozostałych metod Twoja kurtka będzie potrzebowała zdecydowanie więcej czasu, a rezultaty mogą być dalekie od ideału.

Zachęcamy Cię zatem do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego. Znajdziesz tu wysokiej jakości parownice SteaMaster, którymi efektywnie i bezpiecznie wygładzisz tak wymagający materiał jak skóra. Do dyspozycji masz zarówno praktyczne steamery ręczne, jak i wydajne modele stojące. Wybierz produkt, który spełnia wszystkie Twoje potrzeby, i na własną rękę przekonaj się, jak łatwo i przyjemnie prasuje się z wykorzystaniem pary wodnej!

Skomentuj ten wpis