Jak wyprostować zagięcia na butach

Jak pozbyć się zagnieceń z butów sportowych oraz obuwia z prawdziwej skóry? To jedno z najczęściej zadawanych pytań, szczególnie jeśli dotyczy naszej ulubionej pary butów, na której tuż po założeniu pojawiły się zmarszczki. Na naturalnej skórze zmarszczenia robią się dość szybko, dlatego też natychmiast musimy podjąć kroki, które umożliwią skutecznie je zniwelować. Musimy wiedzieć jednak, że dobrej jakości obuwie wymaga od nas nie tylko odpowiedniego użytkowania, ale również przechowywania.

Jak powstają zagięcia na butach?

Podczas codziennego noszenia butów nasza stopa wykonuje naturalne ruchy, które sprawiają, że buty uginają się w miejscu pomiędzy palcami a śródstopiem. Dlatego to właśnie na czubku buta pojawiają się zagięcia. Również częste wpychanie nogi w buty, bez uprzedniego rozsznurowania ich, rozciąga materiał i powoduje znaczące obciążenie buta oraz zgięcia materiału. Na szczęście proste i domowe sposoby pozwolą Ci usunąć wszelkie niedoskonałości z ulubionych butów! Sprawdź, jak to zrobić.

Jak usunąć zagniecenia na skórzanych butach

Prostowanie butów parownicą SteaMaster

Przed usunięciem zagnieceń z butów upewnij się, że są one czyste i świeże. Usuń wszelkie zanieczyszczenia i włóż do nich stare skarpetki, zgniecione w kulki gazety czy papierowe serwetki. Umieść ich tyle, aż znikną wszystkie fałdki. Szczególnie ważne jest, by górna część buta oraz jego czubek nie wgniatały się po naciśnięciu obuwia. Dzięki temu zachowasz odpowiednie naprężenie w cholewce butów.

Etapy prostowania butów

1. Przygotuj mały, wilgotny (ciepłą wodą) ręcznik.

2. Umieść ręcznik na czubku buta.

3. Przyłóż do niego dyszę żelazka parowego SteaMaster i dokładnie oraz powoli prasuj ręcznik.

4. Zapamiętaj, by co jakiś czas zerkać pod ręcznik i sprawdzać, czy but jest nienaruszony! Gorąca para jest bezpieczna dla materiału, ale może np. rozkleić buty.

5. Czas trwania prasowania butów przez ręcznik i przy pomocy żelazka SteaMaster zależy od ilości i głębokości zagniecenia. Może trwać nawet kilka minut! Prasuj do momentu aż zagniecenia znikną.

Wykorzystaj żelazko

Jeśli masz w domu tylko tradycyjne żelazko, wykorzystaj go do usuwania zmarszczek z butów!

Żelazko nagrzej do maksymalnie 80 stopni Celsjusza. Umieść stare skarpetki lub prawidła wewnątrz butów, odłącz żelazko i nakryj jego stopę wilgotną szmatką. Następnie delikatnie spróbuj wyprasować zagniecenia na skórzanych butach. Sprawdź, czy ciepło dociera do nich, jednak pamiętaj, by nie przytrzymywać żelazka dłużej niż kilka sekund! Co jakiś czas podnoś żelazko oraz ręcznik i sprawdzaj czy skóra na skórzanych butach nie uległa zniszczeniu. Powtórz ten zabieg kilkakrotnie, wedle potrzeby, tak by usunąć wszystkie zmarszczki.

Ważne, aby tuż po prasowaniu nie wkładać obuwia do worka lub pudełka – zawilgocenie może wywołać powstanie np. pleśni. Dajmy im chwilę czasu na wyschnięcie. Przechowywany but powinien być 100% suchy.

Jak usunąć zagięcia z butów sportowych

Trampki i sneakersy to najpopularniejsze rodzaje butów – na nich również pojawiają się zagniecenia! Zagniecenia na materiale, z którego szyje się zwykle sneakersy powstają w poprzek, na górze noska butów, ale także z boków palców. Zmarszczki mogą sprawić, że nawet dobrze użytkowane buty i przechowywane sneakersy wyglądają o parę lat starzej. Jeśli nasze sneakersy są wykonane ze skóry zastosuj wyżej wspomniane prasowanie żelazkiem lub prasowaczem parowym SteaMaster. Warto również stosować regularnie pastę do butów w tym samym kolorze, co cholewka na miejscach, gdzie pojawiają się zmarszczki. Dokładne polerowanie butów pomoże ukryć wiele mankamentów na skórze i buty będą wyglądać jak nowe!

Prasowanie materiałowych trampek

Do prostowania trampek z materiału możesz wykorzystać parownicę SteaMaster. Nie tylko wyprasuje tkaninę, ale również ją zdezynfekuje oraz odświeży. Prasowacz parowy swoje zastosowanie znajdzie także w przypadku butów z zamszu. Wyprasuje zmarszczki na zamszowym materiale, oczyści go oraz przywróci butom świeżość. SteaMaster to rewolucyjne urządzenie do prasowania, odświeżania oraz dezynfekowania. Co ważne – niweluje także zapachy! Wykorzystaj żelazko parowe w swojej obuwniczej garderobie.

Jak odpowiednio przechowywać buty

Wiemy już, jak usunąć zagięcia na butach, więc czas na ich odpowiednie przechowywanie. Skórzane buty wymagają dużo więcej uwagi niż te wykonane z tworzywa sztucznego. Aby nie straciły fasonu, należy włożyć do środka buta prawidło drewniane. Jeśli nie masz prawideł, możesz użyć w tym celu gazety lub papierowej serwetki zwiniętej w kulki. Deformacji obuwia zapobiegnie także używanie łyżek podczas ich wkładania. Posezonowe buty po zaimpregnowaniu powinniśmy wkładać w specjalne worki przeciwkurczowe lub pudełka. Najlepszym rozwiązaniem są kartony z przezroczystym przodem lub całkowicie transparentne, dzięki którym z łatwością zlokalizujemy buty, których w danej chwili będziemy potrzebować. Jeśli nie posiadasz przezroczystych pudełek, możesz użyć zwykłych kartonów.

Skomentuj ten wpis