Pranie białych rzeczy. 5 zasad, o których należy pamiętać

Piorąc swoje ulubione białe ubrania, chcesz, żeby były nieskazitelnie czyste. Jest to kolor bardzo trudny w pielęgnacji, ponieważ widać na nim każdą niedoskonałość. Na szczęście przy dzisiejszych możliwościach nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapewnić swojej odzieży śnieżnobiały blask. Poznaj najważniejsze zasady dotyczące prania białych ubrań!

1. Segregacja to podstawa

Nie chcesz, aby Twoje białe ubrania szarzały podczas prania? Zadbaj o odpowiednią selekcję! Być może przy jednej czy drugiej próbie jasna odzież nie ucierpi, wrzucona do pralki razem z kolorowymi lub ciemnymi rzeczami, ale na dłuższą metę na pewno jej to zaszkodzi. Ignorując segregację, ryzykujesz zafarbowanie ubrań intensywnym odcieniem czerwieni czy różu, ale także ich stopniowe szarzenie. Dlatego warto wziąć poprawkę na “magiczne działanie” wszelkich detergentów, które rzekomo pozwalają na pranie wszystkich rzeczy razem.

2. Skuteczna pralka to czysta pralka

Wrzucasz swoje ulubione białe rzeczy do pralki, aby delikatnie je odświeżyć i nadać im przyjemny zapach, a po zakończonym programie wyciągasz je… zupełnie brudne. Znasz to uczucie? Przyznaj, że takie “pranie” zupełnie mija się z celem. Wszystko z powodu osadu z detergentów i zanieczyszczeń wypłukanych z ubrań. Po każdym cyklu pozostaje on na ściankach bębna, a podczas kolejnego programu przenosi się na praną odzież. Dlatego tak bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja pralki oraz jej płukanie przed rozpoczęciem prania białych rzeczy.

3. Detergent do wszystkiego to detergent do niczego

Jeśli stawiasz na uniwersalny proszek do tkanin białych, czarnych i wielobarwnych, nie dziw się, że w praniu Twoje ubrania szarzeją. Zauważ, że detergenty przeznaczone do kolorów mają na celu utrzymanie ich intensywności. Środki do bieli zawierają natomiast specjalne składniki wybielające, które innym materiałom mogą zaszkodzić. Jak więc widzisz, niewskazane jest stosowanie proszku służącego w teorii do prania zarówno kolorowych, jak i białych tkanin. Przed uruchomieniem pralki dobrze zastanów się nad doborem detergentu do swoich ubrań!

4. Temperatura prania nie zależy od jego koloru

Nie ma sensu zastanawiać się nad tym, w jakiej temperaturze prać białe ubrania. Kolor nie ma tu bowiem żadnego znaczenia. Kryterium, które należy brać pod uwagę, stanowi natomiast rodzaj materiału. Zwróć więc uwagę na to, jakie wymagania producent każdego ubrania umieścił na jego metce. Większość produktów będzie pewnie musiała być prana w 30 lub 45 stopniach Celsjusza. Pamiętaj, aby w miarę możliwości dokładnie segregować wszystkie rzeczy i nie łączyć w pralce tych, które tolerują wyższą temperaturę, z tymi, które wymagają niższej.

5. Domowe sposoby zawsze w cenie

Pranie białych rzeczy w pralce jest zazwyczaj wysoce skuteczne, a przede wszystkim łatwe i wygodne. Zdarzają się jednak sytuacje, z którymi żaden proszek sobie nie poradzi. Bardzo uporczywe plamy oraz żółte ślady powstałe po użyciu wybielacza będą wymagały zastosowania niezawodnych domowych sposobów. Jeden z nich stanowi ocet. Nie tylko skutecznie usuwa on plamy, ale także w naturalny sposób zmiękcza tkaniny. Aby skorzystać z tej metody, oprócz używanego na co dzień proszku wlej do pralki pół szklanki destylowanego octu białego.

Z pomocą może Ci przyjść także soda oczyszczona. Jej działanie jest bardzo zbliżone do działania octu – oba te sposoby są bezpieczne dla prania, proste w zastosowaniu i nadają ubraniom miękkości. Aby skorzystać z właściwości sody oczyszczonej, dodaj pół szklanki tego produktu do swojego proszku. Możesz ją także zmieszać z sokiem z cytryny i zaaplikować bezpośrednio na zabrudzenia, zanim zaczniesz prać białe rzeczy.

Jak prać białe ubrania? Podsumowanie

Zastanawiając się nad tym, jak prać białe rzeczy, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na ich odpowiednią segregację. Dzięki temu Twoje ubrania nie zabarwią się i nie poszarzeją. Aby zadbać o nieskazitelną biel, będą Ci także potrzebne odpowiednie detergenty. Właściwie dobrany środek pomoże utrzymać białe rzeczy w doskonałym stanie przez bardzo długi czas. Pamiętaj również o tym, aby regularnie poddawać swoją pralkę konserwacji – proces płukania bębna to absolutna podstawa.

Bez względu na to, czy masz do czynienia z białą, czy z kolorową odzieżą, pierz ją w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Powinna być ona dostosowana do wymagań konkretnych materiałów. Nie zapominaj także o tym, że w przypadku uporczywych plam lub żółtych śladów po wybielaniu, możesz wspomóc się sprawdzonymi domowymi sposobami!

Skomentuj ten wpis