Kaszmir – jak prać i prasować

Ubrania z tkanin naturalnych cieszą się ogromną popularnością. Kaszmir jest jedną z nich – lekki, stylowy i wytrzymały, ale jednocześnie należy do najbardziej delikatnych tkanin, podobnie jak ubrania z jedwabiu. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości wymaga szczególnego traktowania. Sprawdź, jak powinna wyglądać jego pielęgnacja. Pranie, prasowanie i suszenie może stać się przyjemne, wystarczy wprowadzić kilka prostych zasad.

Kaszmirowy sweter

Nie potrafimy wyobrazić sobie sezonu jesienno-zimowego bez kaszmirowych ubrań. Ubrania z kaszmiru są niezwykle ciepłe i przyjemne w dotyku. W szczególności kaszmirowy sweter, który możemy nosić do wełnianych spodni czy spódnicy. Jednak, by kaszmir służył nam przez wiele sezonów, musimy pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Jak prać kaszmir to jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Zobacz jak łatwo dbać o ubrania z kaszmiru przy pomocy parownicy do ubrań SteaMaster!

Jak prać kaszmir?

Czy można prać kaszmirowy sweter?

Jak prać kaszmir to pytanie, które pojawia się bardzo często, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to kaszmirowe swetry królują w naszych szafach. Podobnie jak w przypadku wełny, nie zaleca się zbyt częstego prania kaszmirowych swetrów, ponieważ nieodpowiedni sposób prania może trwale zniszczyć włókna kaszmiru. Zatem czy prać kaszmir w domu? Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej pralni chemicznej, która wie jak prać kaszmir i to właśnie tam oddać kaszmirowe swetry. W pralni dostosują odpowiednią temperaturę, delikatnie wysuszą materiał i zadbają o ich pielęgnację.

Pranie w pralce czy pranie ręczne?

Jak prać kaszmir w pralce?
Czy można prać kaszmir w pralce?

Odpowiedź brzmi: można! Jednak należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Kaszmir, podobnie jak wełna, nie lubią mechanicznego sposobu prania, dlatego przede wszystkim, by wyprać sweter z kaszmiru musimy obrócić go na lewą stronę. Warto dodatkowo zabezpieczyć materiał wkładając go do specjalnego woreczka przeznaczonego do prania w pralce. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 30 stopni. Najlepiej prać kaszmirowe rzeczy w letniej wodzie, by nie uszkodzić włókien. Jeśli chodzi o obroty, powinny zostać ustawione na jak najniższym poziomie.

Jaki program prania wybrać?

Program do prania wełny

Coraz więcej pralek posiada w swoich ofertach specjalny program do prania delikatnych rzeczy czy do prania wełny, który odpowiada praniu ręcznemu. Kaszmirowe ubrania możemy wyprać w pralce w programie do prania wełny. Jest to zwykle krótki program, który ustawia temperaturę prania na 20-30 stopni, a odwirowanie na 400-600 obrotów na minutę. W przypadku prania mechanicznego możemy wlać niewielką ilość płynu do prania wełny. Pamiętaj, że nie należy używać żadnych płynów zmiękczających.

Pranie ręczne kaszmirowych ubrań

Jednak jeśli mamy wybór – czy prać ręcznie czy też wybrać pranie w pralce, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór prania ręcznego. Na początek prania ręcznego nalewamy wody do miski. Ważne, by temperatura wody nie przekroczyła 30 stopni. W zbyt ciepłej wodzie kolor kaszmiru może się spierać, a materiał kurczyć. Przed ostatecznym zamoczeniem sprawdź, czy rzeczywiście temperatura wody jest letnia. Następnie wlewamy płyn przeznaczony do prania delikatnych tkanin, takich jak kaszmir czy wełna i zostawiamy ubranie na 15 minut. Ważne, by nie szorować ani ściskać tkaniny.

Jak suszyć ubrania z kaszmiru?

Wiemy już jak prać kaszmir, więc możemy przejść do suszenia rzeczy. Proces suszenia kaszmirowych ubrań nie należy do najprzyjemniejszych. Po praniu nie wyżymamy swetra z kaszmiru. Zawijamy go w ręcznik i delikatnie odciskamy kaszmir z wody.

Kaszmirowy sweter, suszymy podobnie jak te wełniane, czyli na płasko, z dala od słońca. Suszenie ubrania na wieszaku czy też na linkach może spowodować stałe uszkodzenie włókien i stratę jakości materiału. Dlatego tak ważne jest, by suszyć swetry z kaszmiru na płasko. Dzięki temu kształt materiału nie zmieni się, kolor nie wyblaknie, a ubrania, w szczególności swetry z kaszmiru nie będą rozciągnięte. Dodatkowo możemy podłożyć pod spód ręcznik, tak by lepiej i szybciej nastąpił cały proces suszenia ubrań.

Jak prasować sweter z kaszmiru?

Jak prasować sweter z kaszmiru? Najlepiej przy przy pomocy gorącej pary. Tak jak w przypadku swetra z wełny, najlepiej sprawdzi się delikatne prasowanie steamerem. Wystarczy powiesić ubranie na wbudowanym wieszaku żelazka i przyłożyć dyszę do materiału. Następnie wykonując ruchy z góry do dołu wnikamy w głąb tkaniny i rozprostowujemy kaszmirowe włókna ubrania. Wystarczy kilka minut, by kaszmirowy sweter zyskał swój dawny kształt i to bez wyciągania deski do prasowania. Zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze jest prasowanie kaszmiru w pionie, niż na płasko. Dodatkowo na dyszę steamera nałóż specjalną końcówkę ze szczotką – delikatnie wyczesze ona kaszmirowy materiał czy wełnę.

Odświeżanie kaszmirowych swetrów przy pomocy pary

Pielęgnacja kaszmiru zamiast prania?

Tkaniny, takie jak kaszmir, lepiej odświeżać niż prać. Odświeżanie przy pomocy gorącej pary nie uszkodzi włókien materiału ubrania, a jednocześnie przywróci dawny wygląd kaszmirowych swetrów nie szkodząc ich jakości. Gorąca para osiąga temperaturę 100 stopni Celsjusza, dzięki czemu usuwa wszelkie zalegające bakterie i roztocza z rzeczy. Ponadto usunie też nieprzyjemny zapach z kaszmiru i wełny, sprawiając, że ulubiony sweter będzie wyglądał jak nowy!

Przechowywanie kaszmirowych i wełnianych swetrów

W odpowiedniej pielęgnacji niezmiernie ważne jest również przechowywanie tkanin. Kaszmirowe swetry, tak jak i te wełniane, powinny być luźno poukładane na półkach w szafie. Najlepiej jeden na drugim. Pamiętaj, by nie wieszać ich na wieszakach! Kaszmirowy sweter rozciągnie się na nim. W sezonie letnim trzymaj kaszmirowe rzeczy w kartonach bądź specjalnych workach do przechowywania ubrań. Jesienią wyjmiesz je w niezmienionym stanie. Pamiętaj, by zabezpieczyć miejsce przed niechcianymi drobnoustrojami np. molami. Staraj się dbać o kaszmirową garderobę!

Wyprasuj kaszmirowe swetry ze SteaMaster!

Mamy nadzieję, że ten post przybliżył Wam, jak prać ubrania z kaszmiru, czy można to robić w wodzie, jak wygląda proces prasowania w przypadku tak delikatnych tkanin, a także jak należy suszyć włókna kaszmiru. Od dziś znasz już wszystkie zasady pielęgnacji, dzięki czemu Twój kaszmirowy sweter z pewnością zostanie w Twojej szafie na dłużej, a Ty postarasz się dbać o niego przez kolejne sezony. Wystarczy kilka małych kroków, ubranie powie Ci za to – dziękuję.

Wybierz swój model parownicy do ubrań

Pamiętaj, że czasami lepiej odświeżyć kaszmir przy pomocy pary wodnej niż decydować się na delikatne pranie ręczne bądź w pralce. Sprawdź naszą ofertę i wybierz swój idealny model do prasowania ubrań z kaszmiru: www.steamaster.pl/produkty/.

Skomentuj ten wpis