Jak uratować rozciągnięte ubrania

Jak skurczyć rozciągnięty sweter

W naszych garderobach są ubrania, które wkładamy częściej niż te inne. Niektóre z nich szybko się zużywają. I to nie tylko pod wpływem częstego noszenia, ale też złego prania oraz suszenia czy błędnego przechowywania (przyznaj, że choć jeden ze swetrów wisi na wieszaku). Efekt jest taki, że szybko się rozciągają, więc finalnie tracą na swoim wyjątkowym wyglądzie i przestają być “ulubione”.

Biorąc pod uwagę stan naszej planety, powinniśmy spróbować uratować taką bluzkę czy sweter. Zawsze zalecamy dbać o ubrania, nie wyrzucać! To najprostszy sposób, ale… Są naprawdę również łatwe metody, które szybko pomogą przywrócić ubraniom dawny kształt. Jak to zrobić? Jak uratować np. wełniany sweter, który wygląda jak ubranie starszego brata? I dlaczego tak ważna w tym procesie jest parownica SteaMaster? Sprawdź nasze wskazówki!

MODEL J-01

Przyczyny rozciągania ubrań

Istnieje wiele przyczyn rozciągania się ubrań, ale główną z nich jest: częste pranie z dodatkiem płynów do zmiękczania tkanin.

Powszechnie znany jest fakt, że najczęściej rozciąga się odzież wykonana z naturalnych tkanin, np. wełny lub kaszmiru. Oczywiście czasem nawet bawełniane bluzki czy sweterki potrafią stracić swój fason i się odkształcić. A nawet lniane ubrania!

Innymi przyczynami tracenia fasonu są: niedokładne odwirowanie ubrań i co ciekawe – suszenie ich rozwieszonych na suszarkach lub sznurkach. Ubraniom nie zawsze służy wirowanie w pralce na wysokich obrotach. A szczególnie wtedy, kiedy bęben urządzenia jest nie do końca zapełniony. Są to idealne warunki do rozciągania!

Swetry głównie odkształcają się na skutek częstego noszenia, ale też i prania. Aby tego uniknąć należy należy czytać metki wszyte do ubrań i stosować się do zawartych na nich zasad. Sweter, który stracił swój fason wygląda nieestetycznie. Ale poczekaj, są sposoby na to, aby go jeszcze uratować!

MODEL BW-03

Pomoc rozciągniętym ubraniom

Wiemy już, że wszystkim nie raz zdarzyło się zniszczyć ulubione ubranie, szczególnie te wełniane lub kaszmirowe. Pora poznać szybkie i łatwe triki, które możemy zastosować w domu!

Parowanie ubrania

Szczęśliwi posiadacze prasowaczy parowych mogą być spokojni. Bowiem w szybki sposób mogą wykorzystać urządzanie do skurczenia rozciągniętych ubrań. Masz parownicę, ale nie wiesz jak to zrobić?

Wystarczy, że powiesisz ubranie na wieszaku steamera lub rozłożysz je na płasko (np. na łóżku). Następnie skieruj strumień pary, wydobywający się z dyszy SteaMaster, prosto na tkaninę. Staraj się nie dociskać dyszy do materiału ani nie naciągać tkaniny. Takie zabiegi wykonujemy, kiedy chcemy rozciągnąć skurczone ubranie. W tym przypadku musimy dać nieco czasu gorącej parze, aby zadziałała głęboko na włókna materiału i zaczęła je kurczyć. Parowanie należy wykonywać aż do momentu przywrócenia kształtu ulubionego swetra czy bluzki.

MODEL J-01

Jak skurczyć sweter w praniu

Kolejnym sposobem na skurczenie swetra jest wypranie go w wyższej temperaturze. Powoduje ona, że ubrania zdecydowanie się kurczą, czasami nawet o kilka rozmiarów! Jeśli odzież jest naprawdę nadmiernie rozciągnięta, jedynym ratunkiem dla niej może być wypranie jej w pralce w programie o wysokiej temperaturze, nawet 90 stopni Celsjusza (najczęściej jest to cykl: Bawełna). Wówczas należy również ustawić urządzenie na niższe obroty i delikatniejsze wirowanie. Po wyciągnięciu z pralki element garderoby trzeba rozłożyć na płasko. Po wyschnięciu możemy go delikatnie wyprasować parą!

Zrezygnuj z używania płynu do płukania

I tu jest często cały problem!

Oczywiście zrezygnuj z płynu tylko w przypadku, kiedy pozwala na to materiał, z którego wykonana jest dana rzecz. Bez płynu do płukania zdecydowanie poradzą sobie grube swetry! Co istotne to właśnie takie środki sprawiają, że sweter niesamowicie się rozciąga. Detergent nawilża poszczególne włókna i bardzo głęboko w nie wnika – w przypadku tych delikatnych płyn do płukania może wyrządzić wielką krzywdę! Jeśli zależy Ci, aby ubranie było przyjemne i miękkie, zamiast płynu dodaj kilka łyżek octu (niecałe pół szklanki).

MODEL BW-03

Kurczenie wełny w praniu

Statystycznie wełnę pierzemy w około 45 stopniach. Jednak w przypadku rozciągnięcia warto wyprać sweter w minimum 60 stopniach. Ale uwaga – nie pierz innych elementów garderoby ze swetrem – one również mogą się skurczyć i stracić fason! Gorąca woda ma właściwości kurczące i filcujące tkaniny.

Świetnym sposobem na sweter jest dodanie do prania szarego mydła. Wiesz, że działa ono jak krochmal? To właśnie dzięki niemu sweter stanie się zbity, a co za tym idzie – również się skurczy.

Ważna zasada: po wypraniu nie wieszaj wełnianego ubrania na suszarce czy tym bardziej sznurkach. Rozłóż go delikatnie na ręczniku. Możesz przyspieszyć proces suszenia używając suszarki do włosów, która dodatkowo skurczy materiał i pomoże odzyskać swój kształt pierwotny.

Jeśli element garderoby bardzo się wyciągnął w ostateczności możesz skorzystać z suszarki bębnowej. Powinna ona pomóc w kurczeniu się włókien. To moc ciepła!

Sposób na rozciągnięte rękawy

Z kolei kiedy chcemy, aby tylko rękawy wróciły do swojego poprzedniego rozmiaru, nie musimy prać całości danej rzeczy w wysokiej temperaturze – wystarczy wymoczyć je we wrzątku. Następnie należy ostrożnie wyciągnąć je z wody i dokładnie odcisnąć. Pamiętaj, że rękawy będą bardzo gorące, więc działaj powoli! Po tym wyprasuj rękawy gorącą parą SteaMaster. Dodatkowo pomoże ona zwęzić materiał.

Uratowane wyciągnięte ubranie

Jeśli szczęśliwie udało Ci się przywrócić ulubionym elementom garderoby pierwotny kształt, to jest czas, aby sięgnąć po metody, które utrwalą ten wspaniały efekt! Zasada: “lepiej zapobiegać niż leczyć” w tym przypadku również znajdzie swoje zastosowanie.

Jednym z dawnych, domowych sposobów jest pranie ubrań z dodatkiem szarego mydła oraz soli. Detergent zetrzyj na tarce i wymieszaj z solą. Miksturę dodaj do podajnika w pralce. Sprawi, że ubrania delikatnie się skurczą, a włókna tkaniny zostaną wzmocnione i usztywnione. Warto na stałe zrezygnować też z płynów zmiękczających – niestety dają one efekt odwroty od zamierzonego!

Skomentuj ten wpis