Tencel – jak prać i prasować

Lyocell – tkanina przyszłości

Lyocell to tkanina przypominająca wiskozę i bawełnę. Jest niesamowicie przyjemna w dotyku, elastyczna i wytrzymała. Tencel jest uważany za materiał nowej generacji i włókno przyszłości!

Jak powstaje lyocell

Lyocell to jedna z najpopularniejszych tkanin ekologicznych. Jej produkcja odbywa się głównie w Stanach Zjednoczonych z celulozy drzewnej pozyskiwanej z drewna eukaliptusowego. Podobnie jak w produkcji innych tkanin np. wiskozy, celuloza zostaje rozpuszczona. Jednak w produkcji lyocellu nie stosuje się substancji żrących, jedynie nietoksyczny rozpuszczalnik. Dodatkowo produkcja włókien tencelu zakłada zużycie mniejszej ilości wody niż w przypadku innych materiałów, np. wspomnianej już tkaniny wiskozowej. Lyocell jest zatem dużo droższy niż materiały, takie jak wiskoza czy bawełna ze względu na wyższy koszt produkcji. Kiedyś jego włókna były towarem premium i trudno dostępnym, dziś tencel jest coraz szerzej stosowany, również przez sieciówki. Coraz częściej ten materiał gości też w naszych szafach. Ale pojawia się pytanie – jak dbać o tak wyjątkowy materiał jakim jest lyocell?

Tencel – włókna III generacji

W Stanach Zjednoczonych lyocell jest nazywany tenclem. Włókna lyocellu są miękkie, podobne do jedwabiu, i mają wyjątkowe właściwości. Ale lyocell to materiał ze względu właśnie na właściwości zbliżony jest też do tkaniny jaką jest len. Ubrania wykonane z tencelu doskonale sprawdzą się w lato i co ważne – mogą być noszone przez alergików. Za największy atut i właściwości tencelu uważa się to, że zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, są oddychające. Lyocell szybko wchłania nadmiar wilgoci z ciała i uwalnia ją do atmosfery.  Jednocześnie w chłodniejsze dni ubrania wykonane z tencelu zapewniają ciepło. Ale czy ubrania z celulozy można prać i prasować, jak inne materiały: wiskozę, bawełnę czy jedwab? Czy tkaniny lyocellu wymagają specjalnej pielęgnacji?

Jak prać i prasować lyocell

Jak prać tencel

Czy lyocell można prać w pralce

Zacznijmy zatem od prania lyocellu. Tencel jest bardzo wytrzymałą i trwałą tkaniną. W produkcji materiał lyocell jest dość trudny, dlatego wydawać by się mogło, że ciężko będzie również utrzymać jego włókna w czystości. Pranie lyocellu jest natomiast bardzo proste! Tkanina lyocellu nie jest wymagająca i nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji i specjalnego prania. Dodatkowo włókna ubrań są odporne na plamy. Jedynie trzeba pamiętać, że ubrania z tencela należy prać na lewej stronie. Materiał można prać w pralce lub ręcznie w niskiej temperaturze.

Jak suszyć lyocell

Ubrania z lyocellu można suszyć w suszarce bębnowej. Jego właściwości, ale też fakt, że tencel można suszyć w suszarce, a jego pranie jest niesamowicie proste, przekładają się na coraz większe zainteresowanie tą tkaniną. To też idealny materiał dla zabieganych.

Jak prasować tencel

Lyocell jest odporny na zagniecenia! Na takie słowa wszyscy czekaliśmy. Prasowanie lyocellu nie jest zatem uciążliwe. Jest tkaniną, którą spokojnie można prać w pralce i prasować nawet tradycyjnym żelazkiem, ale uwaga – na niskiej temperaturze! Prasowanie tkaniny zbyt gorącym żelazkiem może spowodować spalenie włókien i zniszczenie materiału. Dlatego najlepiej do prasowania lyocellu sprawdzi się prasowacz parowy SteaMaster. Wystarczy powiesić np. spodnie na wbudowanym wieszaku steamera, naciągnąć lekko tkaninę i przeciągać dyszą z góry do dołu. Zagniecenia znikają przy każdym dotknięciu dyszy do materiału. Ta delikatna w dotyku tkanina przy pomocy parownicy jest wyprasowana w dosłownie 2 minuty, a spodnie dodatkowo są odświeżone.

Prasowanie sukienki

Lyocell to tkanina, która często zawiera domieszki innych włókien, np. bawełny. Sprawia to, że ubrania są jeszcze delikatniejsze, a dodatkowo mniej się gniotą i łatwiej je prasować. Szczególnie sukienki, które z lyocellu najlepiej prasuje się przy pomocy żelazka parowego. Należy przyłożyć dyszę SteaMaster do materiału odzieży i przeciągać z góry do dołu. Bawełna i lyocell rozprostują się z mgnieniu oka, a dzięki gorącej parze materiał będzie świeży. Zatem sukienki z wyżej wymienionych materiałów będą nie tylko wyprasowane, ale także zdezynfekowane. Prasowanie przy pomocy parownicy sprawdza się w lato, kiedy to ubrania z lyocellu nosimy najczęściej, wykorzystując ich oddychające właściwości.

Lyocell – prasowanie parą

Za niepozorną nazwą lyocell kryje się nowoczesna i wytrzymała (choć podobna do jedwabiu), odporna na plamy oraz łatwa w pielęgnacji. Lyocell to też niesamowicie przyjemna w dotyku tkanina! Co jeszcze ważne – lyocell jest jedną z tkanin w stu procentach biodegradowalnych, a zatem tencel jest przyjazny dla środowiska. Wygładzanie parą włókien lyocellu zajmie Wam kilka minut. Możesz prasować ubranie tuż przed wyjściem z domu. Wybierz model SteaMaster do swoich ubrań z lyocell: www.steamaster.pl/produkty/.

Skomentuj ten wpis