Bawełna – pranie, suszenie i prasowanie

Bawełna należy do najbardziej popularnych tkanin. Produkuje się z niej ubrania różnego rodzaju: bluzki, koszule, spodnie, żakiety oraz inne dodatki do domu: zasłony, obrusy, ścierki czy ręczniki. Pielęgnacja ubrań z bawełny jest jest trudna, ale warto wiedzieć jak powinno wyglądać pranie, suszenie i prasowanie. Oto garść podpowiedzi, dzięki którym poznasz podstawy pielęgnacji ubrań i innych dodatków z bawełny.

Pranie bawełny – w pralce czy ręcznie?

Bawełna należy do tkanin, która jest używana do produkcji tkanin bawełnianych oraz mieszanych. Co do zasady, białe ubrania bawełniane oraz ręczniki można prać w temperaturze 90c. Ubrania kolorowe lepiej prać w temperaturze do 60 C, a ubrania bawełniane, które mają w składzie poliester, powinny być prane w temperaturze 30 C-40 C. 

Nie da się jednak jednoznacznie powiedzieć, jaka temperatura prania jest odpowiednia w danym przypadku. Informacje na temat optymalnych warunków prania należy każdorazowo sprawdzić na metce i dostosować je do zaleceń producenta. Dzięki temu będziemy mogli dostosować sposób pielęgnacji do rodzaju tkaniny, a tym samym przedłużymy czas dobrego wyglądu ubrań z tkaniny bawełnianej.

Warto pamiętać o segregacji tkanin kolorami. Najlepiej prać je na lewej stronie, co przedłuży trwałość jej koloru. Bawełna biała powinna być prana oddzielnie od ubrań kolorowych, co pozwoli na długo zachować jej śnieżnobiałą biel i zapobiec szarzeniu i żółknięciu. Do prania bawełny należy używać środków piorących dobrej jakości, do pielęgnacji białych – środków przeznaczonych do prania tkanin białych, a do kolorowych – środków przeznaczonych do prania kolorów. Na koniec do płukania można używać płynów zmiękczających, które spowodują, że materiał będzie bardziej miękki i przyjemny w dotyku.

Na koniec prania można ustawić wirowanie, ale nie należy przesadzać z prędkością obrotów. Co prawda im wyższe obroty, tym lepiej wysuszone ubrania, ale będzie na nich dużo więcej zagnieceń. O ile w przypadku grubszej bawełny takiej jak ręczniki, nie będzie to problemem, to już koszulki, T-shirty czy bawełniane koszule będzie trudniej wyprasować, gdy będą za mocno odwirowane.

Bawełnę można również prać ręcznie, choć jest bawełna należy do tkanin, które doskonale znoszą pranie w pralce. Jeśli jednak zdecydujemy się na pranie ręczne, to powinniśmy pamiętać, by na koniec nie wykręcać ubrań zbyt mocno, gdyż odzież bawełniana może przez to ulec zniekształceniu. 

 

Suszenie bawełny – czy można suszyć w suszarce bębnowej?

Po wyjęciu ubrań z bawełny z pralki czas na ich suszenie. Najlepiej rozwiesić pranie na sznurku lub suszarce stojącej, zapewniając mu odpowiedni przewiew w trakcie suszenia. Odzież z bawełny można również suszyć w suszarce bębnowej, ale warto pamiętać o niskiej temperaturze, gdyż zbyt wysoka mogłaby doprowadzić do skurczenie tkaniny. Aby zapobiegać mocnym zagnieceniom należy wyjąc ubrania z suszarki tuż po zakończeniu cyklu suszenia, gdy są jeszcze ciepłe. Wtedy przynajmniej niektóre z nich można delikatnie wygładzić i poskładać, co pozwoli uniknąć prasowania. Pozostałe można natomiast przygotować do prasowania.

Prasowanie bawełny – jak robić to dobrze?

Prasowanie bawełny jest najłatwiejsze, gdy na deskę do prasowania trafia świeżo wysuszone pranie. Wówczas wystarczy rozgrzać żelazko do temperatury 150-180 stopni C i wszystkie zagniecenia będą łatwe do usunięcia. Dobrze jest prasować na lewej stronie, co nie tylko ochroni nadruki czy naprasowanki na bawełnianych koszulkach, ale również zapobiegnie nieestetycznym wyświeceniom. Bawełniane spodnie dobrze jest prasować przez inną tkaninę, co ma szczególne znaczenie jeśli mają to być spodnie w kant. Do prasowania ubrań bawełnianych dobrze nadają się również prasowacze parowe, które idealnie nadają się do prasowania włókien bawełnianych. 

prasowanie dziecięcego stroju

Skomentuj ten wpis