Co można myć parownicą?

Co można umyć parownicą

Parownica lub inaczej prasowacz parowy to urządzenie wielofunkcyjne do m.in. prasowania, odświeżania, dezynfekowania oraz usuwania brudu. Działanie urządzeń jest oparte na technologii bezpiecznego działania tylko i wyłącznie przy użyciu wody. Wydobywająca się z dyszy steamera para osiąga temperaturę około 100 stopni Celsjusza, stąd właśnie jej właściwości dezynfekujące. Zabija ona 99% bakterii, roztoczy i wirusów. Jest bezpieczna dla większości materiałów oraz powierzchni.

Gorąca para zwilża brud, dzięki temu w łatwy sposób możemy go usunąć ściereczką. Zacznijmy zatem od łazienki i kuchni – pomieszczeń, które są zmorą jeśli chodzi o utrzymanie nieskazitelnej czystości w domu. Przy pomocy parownicy możesz wyczyścić nie tylko blaty, płytki, kafelki, lustra i przeszklenia, ale też armaturę, kabinę prysznicową, wannę, umywalkę, toaletę, sprzęty AGD czy nawet zlew kuchenny.

Wykorzystując myjkę parową odświeżysz też tapicerowane meble, wnętrze samochodu czy rzeczy w pokoju dziecka. Idealnie sprawdzi się do mycia okien, szczególnie do mycia szyb. Odpowiednia myjka parowa potrafi zastąpić wiele akcesoriów, które zazwyczaj były niezbędne do prac czyszczących, w tym środki czystości i detergenty.

Jesteś już posiadaczem parownicy i od razu chcesz przystąpić do sprzątania? Duża siła działania parownicy oraz wysoka skuteczność czyszczenia parowego sprawdzają się świetnie dla osób, chcących sprzątać szybko, bez wysiłku, a do tego bardzo dokładnie. W tym wpisie przedstawiamy skuteczne sposoby na korzystanie z parownicy w domu!

Jak działa parownica

Wystarczy, że do zbiornika wlejesz wodę (koniecznie destylowaną!) i poczekasz minutę. Podgrzana woda zamienia się w gorącą parę i w tej postaci opuszcza urządzenie przez dyszę. Wówczas zaczynasz parowanie danej powierzchni. Zawsze zalecamy sprawdzić w najmniej widocznym miejscu, jak dane miejsce reaguje na gorącą parę. Jeśli wszystko jest ok, możesz śmiało działać na całej powierzchni. Pamiętaj, że nie należy trzymać dyszy w jednym miejscu przez dłuższy czas, lecz czyścić szybkimi ruchami. Wilgoć resztkowa wysycha wówczas szybko nie pozostawiając zacieków.

Żelazkiem parowym, np. w modelach BW-03 oraz BG-04, możesz prasować w poziomie i pionie. Dysza umożliwia prasowanie w pionie i ekspresowe przywracanie świeżości ubraniom zaledwie kilkoma ruchami. Gorąca para rozprostowuje zagniecenia w mgnieniu oka! Używając parownicy z akcesoriami prasującymi, np. szczotką do czyszczenia, usuniesz z ubrań nieczystości, nieprzyjemny zapach i przywrócisz im higienę.

Model BW-03

Zalety czyszczenia parą

Czyszczenie parowe ma wiele zalet. Przy użyciu pary można nie tylko usunąć kurz, tłuszcz czy inne zanieczyszczenia, ale także doskonale zdezynfekować różne powierzchnie. Czyszczenie powierzchni parą jest niezwykle szybkie, skuteczne, a przy tym wyjątkowo tanie – nie potrzebujesz żadnych detergentów, jedynie dobrej myjki i wody destylowanej. Trzeba jednak pamiętać, że o ile myjka sprawdza się idealnie w kontakcie z niektórymi powierzchniami, to niektórych lepiej nie myć przy pomocy pary.

Ogromną zaletą jest to, że prasowacz parowy usuwa zabrudzenia, pozbywa się bakterii i wirusów oraz doczyszcza trudno dostępne szczeliny i zakamarki. Myjka parowa wykorzystuje parę wodną i odpowiednie ciśnienie, docierając tam, gdzie szmatką nie jesteś w stanie dotrzeć. Trudno zatem o lepsze i bardziej wszechstronne urządzenie do sprzątania i utrzymania higieny w domu niż właśnie parownica.

Technologia czyszczenia parowego nie dość, że nie wymaga stosowania czyszczących środków chemicznych, to również ogranicza zużycie wody wykorzystywanej w pracach porządkowych, a sam czas sprzątania może skrócić nawet o połowę! Wiedz, że parownice znajdą zastosowanie w każdym domu i mieszkaniu. Jeśli jesteś już zmęczony ręcznym szorowaniem i stosowaniem ogromnych ilości drażniącej chemii czyszczącej, wybierz SteaMaster!

Parownica do usuwania brudu

Czyszczenie myjką parową w kuchni i łazience

Myjka parowa to doskonałe urządzenie do czyszczenia i dezynfekcji łazienki oraz kuchni. Wysoka temperatura doskonale rozpuszcza zanieczyszczenia, nic więc dziwnego, że osoby dbające o idealną czystość decydują się na zakup praktycznej parownicy.

Bardzo dobrze steamer sprawdzi się do czyszczenia twardych i wodoodpornych powierzchni. Płytki łazienkowe, polerowany beton, szklana kabina prysznicowa, lustra, a także kuchenny blat czy zlew. Myjka parowa poradzi sobie ze wszystkim! Gorąca para usunie również bakterie, gromadzące się w różnych wilgotnych miejscach. Urządzenie parowe pomoże Ci wyczyścić również płytki ścienne i podłogowe, przywrócić wygląd fug bez mocnego szorowania czy usunąć osad z mydła.

Musisz wziąć pod uwagę fakt, że myjki parowe będą miały problem z usunięciem trwałych nieczystości, np. kamienia z armatury łazienkowej czy bardzo przypalonych resztek z piekarnika. Owszem można zwalczyć zabrudzenia w piekarniku parą, ale niewykluczone, że będzie wskazane użycie do tego typu brudu silniejszych środków czyszczących.

Model EM-303

Parownica do mycia podłóg

Myjki parowej możesz używać do mycia paneli i wszystkich wodoodpornych powierzchni. Płytki podłogowe i podłogi laminowane również możesz potraktować parą, jeśli widzisz mocne zabrudzenia, które wymagają silnego zwilżenia. Parownica doskonale poradzi sobie z zabrudzeniami na terakocie. Możesz bez żadnych obaw stosować nawet dużą ilość pary, żeby jeszcze dokładniej usunąć brud. Przesuwaj urządzenie horyzontalnie oraz po przekątnej w stosunku do spoin na płytkach, wówczas skutecznie zdezynfekujesz wszystkie szczeliny.

Mycie podłóg drewnianych

Pamiętaj, że wydobywająca się z urządzenia para ma nawet ponad 100 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura źle wpływa na delikatne, surowe i olejowane drewno! Unikaj czyszczenia parownicą podłóg drewnianych olejowanych, woskowanych i surowego drewna. Podłogi laminowane można wyczyścić bez przeszkód, wiedząc, by nie kierować na nie bezpośredniego strumienia pary. W tym przypadku lepiej posłużyć się ściereczką lub postawić na profesjonalny mop parowy.

Myjka parowa do czyszczenia szkła

Parownica świetnie sprawdza się do mycia szyb i okien. Co ważne, umyjesz nią nie tylko samą szybę, ale też ramę, parapety i trudno dostępne szczeliny. Urządzenie parowe dobrze poradzi sobie z rozbiciem brudu, dlatego świetnie sprawdzi się przy myciu okien mocno zakurzonych, zabrudzonych odchodami ptaków czy też z uporczywymi zaciekami. Używając parownicy do mycia okien, pamiętaj jednak o tym, że nie zbiera ona brudu. Po parowaniu szyby, zbierz pozostałości ściereczką i dokładnie wytrzyj okno do sucha. Jeśli decydujesz się na mycie okien zimą, uważaj, by nie rozgrzać szkła zbyt raptownie, w przeciwnym wypadku mocno schłodzona szyba pęknie!

Model EM-101

Myjka parowa do tapicerki – odświeżanie sofy

Jednym z ciekawszych zastosowań myjki parowej jest odświeżanie tapicerki meblowej. Para wydobywająca się pod ciśnieniem nie moczy miękkich tkanin, możesz śmiało traktować nią swoje sofy czy fotele. Ogromną zaletą jest to, że meble są od razu dokładnie zdezynfekowane, a wysoka temperatura zabija bytujące na nich roztocza i usuwanieprzyjemne zapachy oraz alergeny. Parą wodną pod ciśnieniem można też odświeżać grubsze tkaniny, np. kurtki na zimę, jeansy czy żakardy.

Gorąca para pozwoli nie tylko odświeżyć powierzchnię, ale również pomoże pozbyć się zapachu, np. zwierząt. Z tego samego powodu myjka może być używana do odświeżania ubrań – para świetnie poradzi sobie z usunięciem papierosowego dymu. Pamiętaj, że myjka parowa nie pierze, np.  dywanu. Może jedynie delikatnie go odświeżyć.

Prasowacz parowy z powodzeniem rozprostuje też niewielkie zagniecenia powstałe np. na dekoracyjnych poduszkach na kanapie lub fotelu, podkładkach na krzesło, a także na firanach i zasłonach, których nie mieliśmy czasu wyprasować.

Model EM-202

Myjka parowa – idealna w pokoju dziecka!

SteaMaster to także doskonałe rozwiązanie, jeśli np. masz w domu małe dziecko i chcesz w sposób szczególny zadbać o czyste powierzchnie w jego pokoju. Para zdezynfekuje materac w łóżeczku, wózek, kocyki, poduszki, a nawet zabawki, czyli wszystko to, z czym ma kontakt Twój maluch. Możesz parować nie tylko materiałowe zabawki, ale również te gumowe czy plastikowe. Taki sprzęt znajdzie zastosowanie również w przygotowywaniu wyprawki dla noworodka, kiedy rzeczy muszą być nieskazitelnie czyste.

Fot. Wkręcona

Model EM-202

Skomentuj ten wpis