Czyszczenie tapicerki w samochodzie. Jak zrobić to samemu?

Pranie tapicerki samochodowej to jedna z podstawowych czynności pozwalających na utrzymanie pojazdu w czystości. Z racji tego, że wymaga sporych nakładów pracy, właściciele często wolą oddać swoje auto do specjalistycznego zakładu, niż podejmować się tego zadania osobiście. Czy słusznie? Dowiedz się, jak samodzielnie czyścić tapicerkę w samochodzie!

Dlaczego należy czyścić tapicerkę samochodu?

Materiały, jakich używa się do obicia wnętrza samochodu, nie są tak łatwe do utrzymania w czystości jak choćby karoseria. Tkaniny zdecydowanie szybciej chłoną wszelkiego rodzaju zabrudzenia, toteż wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Argumenty przemawiające za regularnym czyszczeniem tapicerki są przynajmniej dwa.

Po pierwsze czyszczenie tapicerki samochodowej niezbędne jest ze względów estetycznych. Chłonący zabrudzenia materiał z czasem zmienia kolor i zaczyna po prostu niekorzystnie wyglądać. Jest to proces szczególnie problematyczny w przypadku pojazdów o jasnych wnętrzach. Po drugie tapicerka powinna być regularnie prana ze względów higienicznych. Na przestrzeni czasu gromadzą się w niej bowiem roztocza, bakterie i grzyby, które mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia.

Metody czyszczenia tapicerki samochodowej

Samodzielne pranie tapicerki samochodowej może odbywać się przy użyciu specjalnych urządzeń bądź zwykłych środków piorących, dostępnych dla każdego.

Pierwszy sposób polega na zastosowaniu zaawansowanego odkurzacza piorącego. Praca przebiega wówczas bardzo szybko, a jej efekty są wysoce zadowalające. Niestety tego rodzaju sprzęt cechuje się dość wysokimi cenami, przekraczającymi nieraz 1000 zł.

Druga metoda wymaga innego specjalnego urządzenia, czyli tornadora. Służy on do rozpylania detergentu, który czyści tapicerkę. Do skorzystania takiego udogodnienia niezbędny jest kompresor.

Możesz też samodzielnie wyprać tapicerkę za pomocą kosmetyków samochodowych. Nawet profesjonalne środki tego typu dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach i nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu przy zastosowaniu. Jest to zatem najprostszy, a zarazem skuteczny sposób czyszczenia tapicerki samochodowej.

Jak samodzielnie wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Pranie tapicerki w aucie powinno poprzedzić jej odkurzanie. Pozwoli Ci to pozbyć się drobnych zanieczyszczeń, takich jak piasek, kurz, okruszki czy zaschnięte błoto. Skoncentruj się na oczyszczeniu foteli oraz kanapy, pamiętając o ich zakamarkach. Nie pomijaj także podsufitki. Dobrym pomysłem okaże się też umycie deski rozdzielczej i innych gładkich powierzchni we wnętrzu auta. To wszystko sprawi, że podczas prania tapicerki nie będziesz przy okazji rozprowadzać po niej innych zabrudzeń.

Zanim zaczniesz prać fotele, przetestuj działanie zakupionego środka na mniej widocznym fragmencie tapicerki. Dzięki temu upewnisz się, że właściwości płynu czy sprayu nie niszczą materiału. Następnie nanieś detergent na czyszczoną powierzchnię i odczekaj kilka minut. Przez ten czas środek wchłonie się trochę w tkaninę, dzięki czemu stanie się ona łatwiejsza do prania.

Używaj optymalnej ilości preparatu, aby nie dokładać sobie niepotrzebnej pracy związanej z usuwaniem jego nadmiaru. Kiedy już odpowiednio rozprowadzisz go po tapicerce, zacznij jej czyszczenie. Możesz wykorzystać w tym celu miękką gąbkę lub zwykłą ścierkę. Jeśli natkniesz się na trudniejsze do usunięcia plamy, sięgnij po szczotkę, zachowując przy tym ostrożność, aby nie uszkodzić materiału.

Przy praniu staraj się uważać, aby tapicerka nie nasiąkła zbyt mocno wodą. Korzystanie ze wciąż wilgotnych foteli z jednej strony nie będzie wcale przyjemne, a z drugiej może doprowadzić do nieestetycznego naciągnięcia ich obić. Po zakończeniu prania pozostaw więc wnętrze auta to wyschnięcia. Najlepiej zaparkować samochód w słońcu i otworzyć okna lub drzwi.

Alternatywne sposoby prania tapicerki

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie prać tapicerkę samochodową, możesz zlecić to zadanie profesjonalistom w specjalnym zakładzie. Taka usługa oczywiście kosztuje, ale na pewno zaoszczędzisz dzięki niej nieco czasu i sił.

Warto także rozważyć zakup jednego z praktycznych urządzeń, które mogą pomóc Ci przyspieszyć pranie tapicerki. Jeśli wspomniany odkurzacz piorący czy tornador nie znajdą w Twoim domu szerszego zastosowania, możesz zastanowić się nad praktyczną parownicą. Choć steamer nie nada się do usuwania plam, świetnie poradzi sobie z eliminacją bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów zalegających w tapicerce.

Skomentuj ten wpis