Dezynfekcja parą wodną

W walce z rozprzestrzenianiem się wirusa jednym z najważniejszych elementów stały się właściwe higiena oraz dezynfekcja. I to nie tylko własnych rąk, ale także ubrań, przedmiotów oraz powierzchni, z którymi mamy kontakt. Zadaniem dezynfekcji jest niwelowanie rosnących mikroorganizmów drobnoustrojowych. Jedną ze skutecznych metod na pozbycie się zarazków jest gorąca para wodna.

Czyszczenie parą znane jest już od ponad 150 lat, ale przez większość czasu wykorzystywane było głównie w przemyśleciężkim – metalurgicznym czy paliwowym – do czyszczenia grubych warstw tłustych osadów czy kamienia. Od niedawna dezynfekcja parą jest wykorzystywana jako skuteczna technologia czyszczenia i dezynfekcji, zarówno przemysłowo, jak też w domu czy hotelach.

Już powszechnie wiadomo, że nie ma bardziej naturalnej drogi dezynfekcji niż czyszczenie powierzchni parą wodną. Jest to metoda w 100% bezpieczna, także dla osób niezwykle wrażliwych czy nawet alergików. Pozwala na odkażenie powierzchni bez konieczności użycia środków chemicznych czy innych detergentów, także na bazie alkoholu.

Dzięki wysokiej temperaturze oraz dużemu ciśnieniu para wodna pozwala wyczyścić i zdezynfekować miejsca nieosiągalne nawet dla ludzkiego oka. Dlatego warto pamiętać, że czyszczenie parowe wykonane zgodnie z zaleceniami producenta parownicy (SteaMaster) jest równie skuteczne, jak dezynfekcja specjalnymi środkami dezynfekującymi. Zastosowanie czyszczenia i dezynfekcji parą jest zatem metodą przyszłości, której warto zaufać.

Moc pary wodnej

Już na początku warto podkreślić, że parownica czyści tylko i wyłącznie przy pomocy gorącej pary wodnej. Czyszczenie i dezynfekcja odbywają się zatem przy wykorzystaniu wody. Jest ona idealna do dezynfekcji, ponieważ działa bakteriobójczo, grzybobójczo oraz wirusobójczo. Parownice SteaMaster osiągają nawet 115 stopni Celsjusza (model BG-04), dlatego pozwalają na efektywną dezynfekcję wirusów.

Właśnie kluczowe znaczenie ma tutaj odpowiednio wysoka temperatura (minimum 85 stopni Celsjusza) oraz moc urządzenia. Jeśli para wodna nie osiągnie odpowiedniej temperatury, po prostu może nie zadziałać.

Ważne jest też to, że z pomocą parownicy można czyścić nie tylko ubrania i materiałowe powierzchnie, ale także wszelkiego rodzaju miejsca czy przedmioty wodoodporne, w tym podłogi, kafelki na ścianach czy armaturę. W czasie walki z koronawirusem parą czyszczone są również wózki sklepowe czy koszyki, a także powierzchnie w hotelach. Urządzenie SteaMaster w zestawie z kompletem akcesoriów (m.in. końcówka do parowania ze szczotką) zwiększa zakres możliwości zastosowań i skuteczność czyszczenia i dezynfekcji parą.

Niewiele osób wie, że gorąca i sucha para rozpuszcza tłuszcz i brud oraz inne zanieczyszczenia, a także zabija mikroorganizmy na czyszczonej powierzchni. Skuteczność dezynfekcji parą w zależności od zastosowanego urządzenia i metody czyszczenia może przekraczać nawet 99,5%. To świetna wiadomość dla wszystkich alergików zmagających się z uczuleniem. Para pozwala na eliminację kurzu, pyłków, zarodników i alergenów. Wyeliminuje też grzyby i wirusy.

Zatem para skutecznie i całkowicie bezpiecznie usunie wirusy oraz bakterie z często dotykanych elementów, które na co dzień dzielimy w domownikami.

Nie możemy zapomnieć, że dezynfekcja parą zapewnia nam dbanie o środowisko!

Czyszczenie parowe – zasady

  1. Upewnij się, że samo urządzenie jest czyste, tak, by dezynfekcja parą przebiegła w higieniczny sposób. Szczególnie zwróć uwagę na zbiornik z wodą czy nie jest zakamieniony.
  2. Zamian przystąpisz do użycia SteaMaster usuń wszelkie luźno umiejscowione zanieczyszczenia oraz większe zabrudzenia. Np. odkurzacz parowy umożliwi czyszczenie i mycie, tak, by powierzchnie były gotowe do parowania parą wodną.
  3. Czyszczenie dezynfekcyjne należy rozpocząć dopiero po zakończeniu podgrzewania sprzętu. Dezynfekcja parą powinna przebiegać przy maksymalnej temperaturze.
  4. Dezynfekcja parą powinna być bardzo dokładna – staraj się przykładać dyszę steamera kilka razy w jedno miejsce i parować parą wodną przez minimum minutę. To bardzo ważne, by dokładnie wyczyścić każdy centymetr powierzchni.
  5. Zawsze trzymaj się wskazówek zawartych w instrukcji obsługi, tak, by dezynfekcja przebiegła bezpiecznie.

Dezynfekcja parą ubrań

Wielokrotnie już pisaliśmy, że para wodna to idealny sposób na czyszczenie okryć wierzchnich, odświeżania marynarek czy swetrów, a także dezynfekowanie szalików oraz apaszek, z którymi ma kontakt nasza twarz. Wystarczy powiesić ubranie na wbudowanym stojaku z wieszakiem i przeciągać gorącą parą w górę i w dół. Parownice sprawiają, że dezynfekcja jest tylko szybka i skuteczna, ale też przyjemna. Steamer sprawdza się też do dezynfekowania i przy okazji prasowania ubrań w hotelach. To również niezastąpione urządzenie dla alergików. Dodatkowo dzięki parze odświeżanie i usuwanie przykrych zapachów z ubrań jest jeszcze mniej kłopotliwe. Przy użyciu SteaMaster zniwelujesz 100 procent z nich!

Jak dezynfekować maseczkę?

Prasowacz Parowy EM-101

 

Dezynfekcja maseczek wielorazowych parą jest niesamowicie prosta. Bowiem użycie pary wodnej to prawdopodobnie najłatwiejszy, a jednocześnie najszybszy sposób na sterylizację maseczek. Wysoka temperatura zabija wszelkie zarazki.

Maseczkę wystarczy potraktować parą przez około minutę, po czym dezynfekcję można uznać za zakończoną i w 100% efektywną.

Odkażanie powierzchni

Utrzymywanie czystości w mieszkaniu kojarzy się głównie z odkurzaniem czy myciem podłóg. Jednak w walce z wirusami, bakteriami i grzybami nie wystarczą standardowe rozwiązania – warto postawić na dezynfekcję parą wodną. Ale sprawdza się ona nie tylko w domu, także w hotelach, gdzie ilość osób jest znacznie większa.

Niestety podczas tradycyjnego mycia powierzchni wodą z płynem utrzymamy oczywiście czystość i higienę, ale nie zabijemy wirusów, bakterii oraz grzybów. Tylko gorąca para ma takie właściwości, że zabije aż 99% bakterii. Tym samym, tak jak wspomnieliśmy, ten rodzaj dezynfekcji ma blisko 100% skuteczności. Warto dodać, że parownica sprawdza się nie tylko w przypadku dezynfekcji ubrań czy maseczek. Można jej używać do odkażania powierzchni, tapicerowanych mebli, materaców, a nawet zabawek.

Profesjonalne urządzenie jest dedykowane do czyszczenia powierzchni w miejscach o podwyższonym standardzie higieny. Swoje zastosowanie znajdzie w hotelach, sklepach, restauracjach, instytucjach czy miejscach publicznych oraz oczywiście branży utrzymania czystości, np. firmach sprzątających.

W szpitalach niezwykle istotnymi elementami jest higiena, czyszczenie i dezynfekcja. Tradycyjne systemy czyszczenia wymagają użycia dużej ilości wody i ciągłego stosowania nowych chemicznych detergentów, ponieważ bakterie szybko stają się odporne na takie produkty. Czyszczenie i dezynfekcja parą są o wiele bardziej przyjazne. Specjaliści podkreślają, że efektywną dezynfekcję wirusów otoczkowych (SARS-CoV-2) można osiągnąć, dzięki punktowemu czyszczeniupowierzchni przez około minutę.

Po zakończeniu prac dezynfekujących, powierzchnia jest higienicznie czysta i sucha. Jeśli pozostanie lekko wilgotna przetrzyj ją suchą szmatką.

Odkażanie materaca

W materacach kryje się wiele mikrobów i roztoczy, które mogą wywoływać alergie i choroby układu oddechowego. O ile pokrowce możemy wyprać, o tyle z wnętrzem materaca zadanie jest utrudnione. Samo wywietrzenie materaca nie przyniesie spodziewanych efektów. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na odświeżenie materaca jest również użycie parownicy. Ta metoda jest często wykorzystywana w hotelach.

Dezynfekcja zabawek

Chcąc zapewnić maluchom bezpieczeństwo w domu, warto zadbać o dezynfekcję zabawek. Nie możemy użyć środków chemicznych, ponieważ jest to metoda niebezpieczna dla zdrowia dziecka. Gumowe zabawki możemy wyparzyć, ale sposób ten nie sprawdzi się przy innych zabawkach, np. plastikowe mogą zostać zniszczone pod wpływem wysokiej temperatury. Czyszczenie i dezynfekcja pluszaków może odbyć się przy pomocy pary. Parownice skutecznie usuną wszelkie zanieczyszczenia.

SteaMaster – który model wybrać do dezynfekcji powierzchni?

Parownice BG-04 oraz BW-03 to profesjonalne urządzenia, w których temperatura pracy sięga 115 stopni Celsjusza. Zapewnia ona 100% skuteczności w usuwaniu wirusów otoczkowych z gładkich powierzchni. Tylko zaawansowane parownice będą skutecznym rozwiązaniem w walce z koronawirusami.

Wszystkie stacjonarne SteaMaster to maszyny wielofunkcyjne nie tylko do dezynfekowania, ale także odświeżania oraz prasowania.

Model BG-04

Profesjonalny prasowacz parowy BG-04

 

Profesjonalny model BG-04 to nie tylko czyszczenie i dezynfekcja na najwyższym poziomie, posiada on również przydatną funkcję – samoczyszczenia, co bardzo wydłuża żywotność urządzenia i sprawia, że działa ono bezawaryjnie. Dlatego sprawdzi się on nie tylko w domach, ale także hotelach, sklepach, przedszkolach czy szpitalach.

 

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domu, mini prasowaczeprasowacze parowe dla firm.

Skomentuj ten wpis