Jak chronić kolory ubrań

W dobie sieciówek ubrania niesamowicie szybko tracą na jakości. Tyczy się to także kolorów, które po zaledwie kilku praniach robią się wyblakłe. Ale na płowienie kolorów wpływ mają także nasze błędy, które popełniamy podczas prania ubrań, nieodpowiednie detergenty, nieprawidłowe suszenie czy prasowanie tradycyjnym żelazkiem.

Jasne ubrania cechują się tendencją do żółknięcia, czarne tracą swoją głębię, z kolei kolorowe – intensywność. Wydaje się, że przy tak dużym wyborze automatycznych pralek oraz wszelkich płynów do prania i płukania, pranie powinno być czynnością prostą i trywialną. Nic bardziej mylnego! Warto za każdym razem wykonywać pranie w sposób świadomy i przemyślany – z kilku prostych powodów. Możesz dzięki temu prać ekonomicznie i ekologicznie, a ubrania, nawet z sieciówek, posłużą Ci na lata.

Prasowacz Parowy J-01

Jak chronić kolorowe ubrania?

Producenci środków piorących oferują coraz to nowsze oraz bardziej skuteczne w działaniu detergenty. Nie zmienia to jednak faktu, że poddawane wielokrotnemu praniu kolorowe ubrania tracą na wyglądzie i szybko płowieją. Proces ten przyspiesza także coraz gorsza jakość materiałów wykorzystywanych do produkcji rzeczy. Warto znać zatem podstawowe zasady, które przedłużą choć na trochę żywotność naszych ubrań. Pamiętaj, że korzystanie z rozwiązań, które pomagają chronić nie tylko odzież, ale także pościele czy ręczniki przed zafarbowaniem i odbarwieniem, ma dosłownie same plusy. Możemy dłużej cieszyć się swoimi ulubionymi rzeczami, nie musimy często kupować nowych produktów, a tym samym oszczędzamy na dodatkowych zakupach!

Segreguj ubrania i sprawdzaj metki

Brzmi jak podstawowa zasada prania, jednak często o niej zapominamy. Zatem sortujmy ubrania jeszcze przed praniem lub włożeniem ich do pralki na: jasne, ciemne i kolorowe. Przy okazji sortowania warto zapoznać się z metkami rzeczy, szczególnie ważna jest informacja czy możemy daną rzecz prać w prace i jeśli tak to w jakiej temperaturze.

Pierz na lewej stronie lub ręcznie

Pranie na nieprawej stronie szczególnie zaleca się przy ciemnych spodniach, rzeczach z dżinsu oraz sztruksu. Kolory wypierają się nie tylko na skutek działania środków chemicznych, ale również przez ocieranie się o ściany bębna oraz o inne ubrania.

Materiały wyjątkowo cienkie lub nowe często wymagają prania ręcznego. Jeśli metka sugeruje pranie ręczne, nie testuj odzieży w pralce. Upierz ubranie zgodnie z zaleceniami!

Wybieraj jakościowe detergenty i korzystaj z chusteczek wchłaniających barwniki

Do prania stosuj jakościowe detergenty, które zawierają składniki chroniące kolory. Zabezpieczają one barwniki przed wypłukiwaniem i ożywiają barwy. Dodatkowo są delikatne dla tkanin – chronią je przed kurczeniem lub rozciągnięciem.

Często polecane są jednorazowe chusteczki o specjalnej strukturze, które podczas prania wchłaniają barwniki znajdujące się w wodzie i tym samym chronią rzeczy przed zniszczeniem. Dzięki nim nie trzeba nawet dokładnie segregować ubrań przed każdym praniem. Mniej sortowania oznacza też mniej cykli prania, zatem oszczędność wody, energii, detergentów oraz najważniejszego – czasu! Specjalne szmatki warto używać w kilku sytuacjach: kiedy chcemy uprać odzież w różnych kolorach lub rzeczy dwukolorowe, np. biało-zielone, biało-czarne; kiedy część prania jest bardzo ciemna lub czarna; kiedy pierzemy ubranie po raz pierwszy i nie mamy pewności, czy dana rzecz nie zafarbuje. Dzięki nim naprawdę możemy uniknąć farbowania, a pranie będzie łatwiejsze.

Nie stosuj odbarwiających perfum

Koszule, t-shirty czy polówki lub inne ubrania, które mają styczność z pachami, są narażone na plamy – nie tylko od potu, ale także od perfum i antyperspirantów. Tkaniny różnie reagują na te substancje, dlatego staraj się unikać tych, które mogą trwale odbarwić ubranie.

Odpowiednie suszenie

Pamiętaj, że kolorowe czy czarne tkaniny nie znoszą słońca! Jeśli suszysz odzież na zewnątrz, rozwieszaj ją zawsze na lewej stronie i unikaj suszenia na pełnym słońcu.

Mini Prasowacz Parowy EM-02

Jak prać czarne ubrania, by nie traciły koloru?

Czerń odbarwia się i przechodzi w nieładne odcienie szarości. Dlatego tak ważne jest dbanie o czarne ubrania. Wymagają one od nas szczególnego traktowania. W przypadku czarnych rzeczy sprawdzą się wszystkie zasady, które wskazaliśmy przy kolorowych ubraniach. Pamiętaj, że jeszcze przed rozpoczęciem prania warto odwrócić rzecz na lewą stronę! Czarne ubrania grupuj zawsze z czarnymi, tak by nie farbowały innych rzeczy. Zastosuj detergenty do prania czarnej garderoby oraz nie susz jej na słońcu. Czarnym tkaninom kolor przywraca również prasowanie przy pomocy prasowacza parowego SteaMaster. Gorąca para wnika wgłąb tkaniny, nie tylko rozprostowuje jej włókna, ale także ma wpływ na kolor materiału. Nadaje mu świeżość i blask.

Domowe sposoby na ochronę koloru

Z pomocą dbania o kolor ubrań przychodzą nie tylko gotowe do kupienia proszki, płyny czy inne środki piorące, ale także w pełni naturalne detergenty, które mamy w naszej kuchni!

Pieprz i sól

Idealnym sposobem na zachowanie koloru ubrań podczas prania jest użycie pieprzu! Wystarczy wsypać do bębna pralki łyżeczkę grubo zmielonego pieprzu i dodać środek piorący. Warto zaznaczyć, że pralka powinna być ustawiona na niską temperaturę. Cząsteczki pieprzu sprawią, że pozostałości po detergentach zostaną usunięte z tkanin i tym samym ubrania odzyskają intensywny kolor i zmniejszą ryzyko blaknięcia. Pieprz podczas prania zostanie wypłukany wraz z wodą. Ten sposób najlepiej sprawdzi się w przypadku ciemnych tkanin. Równie skuteczna jak pieprz, w pozbyciu się pozostałości po detergentach jest zwykła sól kuchenna. Pomoże ona ochronić materiał przed wypłukiwaniem się koloru. Do bębna pralki z praniem należy wsypać ok. 100 g soli i w tym roztworze uprać odzież.

Ocet

Z płowieniem, niezależnie od koloru ubrań, poradzi sobie świetnie ocet! Jest to też dobry sposób na zapobiegnięcie farbowaniu ubrań. Wystarczy jedynie moczyć farbujące tkaniny w roztworze z 1 litra octu i 1 litra wody. Szklankę octu warto też dodać do prania w trakcie płukania. Ten specyfik zapewni nie tylko odświeżenie koloru, ale też zmiękczy tkaniny ubrań i zapobiegnie ich elektryzowaniu się.

Kawa i herbata

Kawa i herbata kojarzą nam się z plamami na ubraniach, widocznych np. po rozlaniu. Jednak sprawdzają się one świetnie w przypadku prania ciemnych tkanin. Działają jak naturalny barwnik, pomagając zachować intensywny kolor. Do komory na płyn należy wlać 250 ml szklanki mocnego naparu z kawy (bez fusów) lub herbaty.

Parownica SteaMaster

Prasowacz parowy SteaMaster to innowacyjne urządzenie do prasowania i odświeżania ubrań. Swoje zastosowanie znajdzie także w ochronie koloru ubrań. Gorąca para dba o ubrania, nie niszczy ich, nie przypala ani nie nabłyszcza. Bez problemu steamerem odświeżysz zarówno cienkie, jak też grubsze materiały. Przywróci on kolor czarnym lub ciemnym ubraniom oraz zapewni świeżość ubraniu. Parowanie ubrania można zastosować po praniu lub bez prania, tak, by jedynie odświeżyć tkaniny.

Prasowacz Parowy EM-101

 

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domu, mini prasowaczeprasowacze parowe dla firm.

Skomentuj ten wpis