Jak czyścić krawat

Jak czyścić krawat – pranie, prasowanie i przechowywanie

Krawat to nieodzowne akcesorium na szyję każdego eleganckiego mężczyzny. Jeśli zadbasz o jego odpowiednią pielęgnację, może posłużyć nawet kilkanaście lat. W tym wpisie poznasz wszystkie wskazówki, które sprawią, że krawat pozostanie z Tobą na długo. A więc jak czyścić krawat i czy można prać krawat w pralce?

MODEL EM-303

Pranie krawata

Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak powinno wyglądać pranie krawata. Jest ono uzależnione od materiału, z którego został wykonany krawat, od rodzaju zabrudzenia oraz reakcji tkaniny na poplamienie. Zatem przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności czyszczących, zapoznaj się z metką. To na niej zawsze znajdziesz informacje i wskazówki dotyczące tego, jak czyścić krawat.

Pamiętaj jednak, że krawat jest bardzo delikatny, dlatego równie subtelnie należy traktować jego złożone warstwy materiału. Pralki i suszarki są szorstkimi przedmiotami – niezależnie od tego, jak nowoczesnej są technologii – mogą niestety zniszczyć czy trwale pognieść nawet drogi i dobrze wykonany produkt. Dlatego zaleca się krawata nie prać w pralce automatycznej, jedynie ręcznie lub w profesjonalnej pralni chemicznej. Nie pierzmy krawata też zbyt często, jeśli nie ma plam wystarczy odświeżyć go np. przy pomocy gorącej pary SteaMaster.

Plamy usuwaj od razu, nie czekaj aż materiał całkowicie wchłonie brud. Unikaj jednak wszelkiego pocierania materiału. Tłuste plamy najlepiej posyp talkiem lub skrobią kukurydzianą, pozostaw na kilka godzin, a następnie wytrzep. Po praniu staraj się nie wytrzymać mocno tkaniny.

MODEL EM-202

Jak czyścić krawat z bawełny

Bawełniane krawaty należy czyścić jedynie ręcznie (bardzo delikatnie!), używając np. ściereczki dla niemowląt. Plamę należy pocierać w jednym kierunku. Zwróć uwagę, by nie trzeć jej agresywnie, w przód i w tył, tak jak robimy to przy normalnym praniu. Unikaj też wszelkich wybielaczy – tkaniny krato watowe szczególnie się z nim nie lubią.

Natomiast wełniany krawat, podczas niepoprawnego czyszczenia, może bardzo łatwo sfilcować oraz zmechacić. Ma on też bardzo duże skłonności do skręcania się i kurczenia. By utrzymać krawat w jak najlepszym stanie, w tym przypadku polecamy zanieść do pralni.

Jak dbać o krawat z poliestru

Często występujące na rynku krawaty są wykonane z tkaniny poliestrowej. Zatem jak wyczyścić krawat z poliestru z wylanego soku lub resztek jedzenia?

W letniej wodzie rozpuść łyżkę detergentu do prania. Włóż do niej krawat i mocz przez około 10 minut. Po tym czasie delikatnie przełóż go do czystej, zimnej wody. Następnie dokładnie wypłucz akcesorium i odciśnij nadmiar wody ręcznikiem. Krawat połóż na ręczniku lub powieś do całkowitego wyschnięcia.

Pranie krawata jedwabnego

Jedwab to bardzo delikatny materiał, dlatego szczególnie trzeba uważać piorąc go w wodzie. Często nawet lepiej niż rozpuszczone w wodzie detergenty, sprawdzają się mąka ziemniaczana, talk czy zwykła sól kuchenna – szczególnie tam, gdzie plama jest tłusta. To najskuteczniejsze domowe sposoby, które z pewnością nie zniszczą tkaniny krawata. Jak zatem wyprać krawat z jedwabiu, by nie stracił swoich właściwości?

Pamiętaj, że wrzucenie go do pralki spowodowałoby jego trwałe uszkodzenie. Najlepiej sprawdzi się pranie ręczne lub czyszczenie chemiczne. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, namocz krawat w niewielkiej ilości letniej wody z mydłem, a następnie ostrożnie pocieraj plamę. Zachowaj szczególną ostrożność i przetestuj roztwór na niewidocznej części krawata, jeszcze przed całkowitym zamoczeniem. Krawat jedwabny nie powinien być zanurzony w wodzie dłużej niż przez 5 minut, ponieważ może to spowodować utratę koloru lub problematyczne plamy wodne. Upewnij się, że woda nie jest zbyt zimna, ani nie za gorąca, w ten sposób krawat nie rozciąganie się ani nie skurczy się po namoczeniu. Czyszcząc, skupiaj się wyłącznie na plamie. Przetrzyj to miejsce wilgotną ściereczką namoczoną w chłodnej wodzie, ale nie pocieraj zbyt mocno.

Po usunięciu plam wypłucz krawat wodą z octem (w proporcjach 4:1) – ta metoda wypłucze resztki mydła i nada jedwabiowi piękny blask. Ponownie wypłucz krawat, ale tym razem tylko czystą, letnią wodą. Pozwól krawatowi wyschnąć, rozłóż go płasko na ręczniku, który wsiąknie też nadmiar wody.  Pod żadnym pozorem nie wyżymaj swojego krawata!

Jak prasować krawat

W przypadku krawata najbezpieczniejsze jest prasowanie parą w pionie. Do tego celu świetnie nadają się wygodne, ręczne parownice do ubrań (model EM-02). Prasowanie krawata z użyciem steamera jest szybkie, a przy tym bezpieczne nawet dla delikatnych tkanin z jedwabiu czy poliestru oraz skuteczne także przy materiałach wymagających nieco wyższej mocy i temperatury, jak wełna, a w szczególności bawełna.

Nie ważne z czego wykonany jest krawat – parą możesz prasować każdy materiał! Przyczep krawat do żabek na wieszaku (jeśli prasujesz stacjonarnym modelem, możesz go przyczepić do wbudowanego wieszaka), lekko naciągnij i bezpośrednio przykładaj dyszę do materiału, przechodząc w dół i w górę. Powtórz tę czynność kilkukrotnie, zarówno z przodu, jak też z tyłu. Pamiętaj, że potraktowanie krawata parą to nie tylko dobry sposób na wygładzenie, ale również na odświeżenie materiału, kiedy nie jest on mocno brudny lub nie ma widocznych plam.

MODEL EM-101

Gdy masz w domu tylko tradycyjne żelazko, możesz ewentualnie wyprasować krawat przez bawełnianą szmatkę. Pamiętaj natomiast, żeby ustawić niską temperaturę i nie dociskać żelazka do materiału. Bądź bardzo ostrożny!

Jak przechowywać krawat

Pielęgnacja akcesoriów nie polega tylko na ich czyszczeniu, ale także na odpowiednim przechowywaniu, aby zmniejszyć ryzyko zabrudzenia czy zniszczenia. Akcesorium jakim jest krawat należy wieszać albo zwijać.

W pierwszym przypadku przydadzą się wieszaki na krawaty. Możesz kupić też specjalne pudełka na krawaty lub użyć pudełek, które wsuwają się do szuflady z oddzielnymi przegródkami na każdy krawat.

Skomentuj ten wpis