Jak czyścić piekarnik parą

Czyszczenie piekarnika sprawia wiele problemów. Szczególnie, kiedy urządzenie nie było regularnie myte, zostały w nim resztki jedzenia czy spora ilość przypalonego tłuszczu. Brudny piekarnik to zmora każdego miłośnika gotowania! Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów na czyszczenie piekarnika, które znacznie ułatwiają sprzątanie. Jak zatem skutecznie wyczyścić piekarnik?

Mycie piekarnika nie musi być trudne i czasochłonne. Warto raz w miesiącu porządnie umyć urządzenie, by cieszyć się smacznym jedzeniem przygotowanym w czystym i lśniącym urządzeniu. Regularne czyszczenie i odpowiednia dbałość sprawią, że ten sprzęt będzie służyć przez lata. Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby na to jak wyczyścić piekarnik.

Przygotowanie do czyszczenia

Mycie piekarnika jest w dużej mierze zależne od jego rodzaju. Najnowsze piekarniki mają w sobie zaimplementowane odpowiednie funkcje (np. z funkcją samoczyszczenia), które sprawiają, że czyszczenie sprzętu jest znacznie łatwiejsze. Przed przystąpieniem do mycia piekarnika zapoznaj się z instrukcją obsługi! W przypadku piekarników elektrycznych warto sprawdzić w instrukcji użytkowania, jakie środki są zalecane do czyszczenia urządzenia i na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego czyszczenia. Kratki i blachy znajdujące się wewnątrz piekarnika przed czyszczeniem należy wyjąć i umieścić w misce lub wannie – będą wymagać osobnego potraktowania, np. preparatem odtłuszczającym. Przed użyciem detergentu piekarnik odłączamy od prądu. Do czyszczenia przystępuj w momencie, gdy jego wnętrze całkiem się wychłodzi. Gorące powierzchnie są niebezpieczne i ich dotknięcie grozi poparzeniem.

Błędy w czyszczeniu

Podstawowym błędem, jaki popełniamy, jest niedbanie o piekarnik na co dzień. Jest to w zasadzie jedyny powód, jaki doprowadza go do złego stanu. Świeże zabrudzenia są bardzo łatwe do usunięcia, dlatego powinniśmy czyścić piekarnik często i regularnie! Usunięcie drobnych, świeżych zabrudzeń jest znacznie łatwiejsze niż szorowanie przypaleń i zaschniętych resztek jedzenia.

Jak wyczyścić piekarnik parą wodną

Pytanie – czym wyczyścić piekarnik zadaje wiele osób. Jednak to właśnie para wodna jest najlepszym sposobem! Zabija ona bakterie, nie musimy przejmować się szorowaniem, a brak wykorzystywania środków chemicznych sprawia, że jest w pełni bezpieczna, także dla środowiska.

Jak szybko wyczyścić piekarnik w ten sposób

Wystarczy dyszę steamera (np. SteaMaster BW-03) umieścić we wnętrzu piekarnika. Następnie parujemy zabrudzone miejsca przez kilka minut, do momentu aż brud będzie mocno zwilżony, że z łatwością zbierzemy go wilgotną ściereczką. Czyszczenie piekarnika parą przynosi doskonałe efekty – wytworzona przez urządzenie para rozpuszcza zaschnięty brud, ułatwiając jego usunięcie. SteaMaster w swojej ofercie ma parownice, które wytwarzają 80 gramów pary na minutę i których temperatura wynosi około 115 stopni Celsjusza (model BG-04). Para skutecznie penetruje każdą czyszczoną powierzchnię i wnika w szczeliny. Idealnie nadaje się do czyszczenia wnętrza piekarnika, ale właśnie sprawdzi się też do trudno dostępnych miejsc. Z jej pomocą doczyścisz nawet niewidoczny brud. Aby wyczyszczone powierzchnie były idealnie czyste, wystarczy przetrzeć wnętrze wilgotną szmatką.

Parowaniem dużo łatwiej jest doczyścić piekarnik! Możemy potraktować nią również szyby piekarnika! Tłuste plamy zostaną zwilżone i łatwiej będzie je usunąć. Pod wpływem wysokiej temperatury pozbędziemy się również zaschniętego tłuszczu. Dyszą steamera zwilżymy również blachy. Przydadzą się tylko ręczniki papierowe, którymi zbierzesz pozostałości.

EM-303

Właściwości pary

Czyszczenie parowe jest bezpieczne! Dzięki parze odchodzi konieczność stosowania silnych i drażniących detergentów – para skutecznie zabija nawet 99% bakterii oraz wirusów, zapewniając przy tym czystość i higienę. Do tego nie wytwarza żadnego zapachu – nie musisz wietrzyć kuchni, jak w przypadku czyszczenia piekarnika, np. octem.

Zalety czyszczenia piekarnika z użyciem pary

Jakie są zalety czyszczenia powierzchni gorącą wodą? Brak konieczności stosowania chemii, bezpieczeństwo dla domowników, zabija 99% bakterii, szybkie i wydajne mycie bez wysiłku, niweluje zapachy.

EM-202

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Jeśli nie masz w domu ani nowoczesnego, samoczyszczącego się sprzętu, ani parownicy, pozostaje – samodzielne czyszczenie piekarnika przy pomocy domowych sposobów. Niestety nie zawsze są skuteczne jak para! Ale warto znać domowe sposoby na czyszczenie piekarnika oraz dowiedzieć się, jak można wyczyścić piekarnik bez szorowania. Część tych składników znajdzie się w każdej kuchni!

Wiemy, że brudny piekarnik jest niezwykle trudno umyć i jeśli nie czyściliśmy go, nawet drobnych zabrudzeń, od dłuższego czasu, to musimy liczyć się z tym, że czeka nas sporo pracy!

Detergenty

Najlepszym sposobem na utrzymanie piekarnika w czystości i usunięcie zaschniętych zabrudzeń jest umycie jego wnętrza gąbką lub szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub innego środka. Najlepiej robić to po każdym użyciu lub przynajmniej regularnie, np. raz w miesiącu.

Ale czym umyć piekarnik po zastosowaniu takiego detergentu? Ciepłą wodą! Wilgotna szmatka lub gąbka usuną rozpuszczony brud i pozostałości środka chemicznego. Natomiast ręcznik papierowy pomoże wytrzeć do sucha wnętrze piekarnika. Z kratkami i blachami postępujemy analogicznie.

Naczynie żaroodporne

W sytuacji, kiedy nasz piekarnik nie ma programu mycia pod wpływem pary, będziemy musieli wykorzystać żaroodporne naczynie. Wlewamy do niego gorącą wodę oraz wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do nawet 150 stopni Celsjusza i pozostawiamy na kilka minut. Parując, woda zmiękczy przypalony tłuszcz i osad na ściankach piekarnika, co ułatwi ich usunięcie. Następnie ścieramy pozostały brud pozostały w piekarniku. Mycie piekarnika z termoobiegiem polega również na wstawieniu naczynia żaroodpornego z wodą oraz sokiem z cytryny. Następnie ustawmy temperaturę 170 stopni Celsjusza i włączamy funkcję termoobieg. Wysoka temperatura i parująca woda z sokiem z cytryny poradzą sobie z tłustymi plamami.

Jak wyczyścić piekarnik sodą oczyszczoną

Wykorzystanie sody to jeden z najpopularniejszych sposobów czyszczenia piekarnika. Posypanie zabrudzeń piekarnika sodą oraz spryskanie całości wodą przyniesie wiele pozytywnych skutków! Następnie odczekajmy około dwie godziny, po czym możemy całość zmyć. Równie ciekawym sposobem jest wykorzystanie mieszanki płynu do naczyń, sody oraz wody. Stosowane od lat sposoby (np. soda oczyszczona) na to, jak umyć piekarnik, nie dość, że są skuteczne, to dodatkowo przyjazne dla środowiska.

Sodę oczyszczoną zastąp solą

Czym czyścić piekarnik, jeśli nie masz w domu sody oczyszczonej? Możesz wykorzystać również sól kuchenną. Jak to zrobić? Posyp wnętrze piekarnika solą i rozgrzej go tak, aby kryształki soli zbrązowiały. Następnie usuń dokładnie warstwę soli i wyczyść wnętrze piekarnika gąbką nasączoną czystą wodą.

Ocet

Innym sposobem jest użycie samego octu. Zmieszaj go z wodą w proporcji 1 do 1. Przygotowanym roztworem spryskaj dokładnie wnętrze urządzenia i pozostaw na około godzinę. Następnie przychodzi czas na ręczne mycie piekarnika za pomocą ściereczki. Jak już umyjesz wnętrze, tym samym roztworem możesz umyć szybę piekarnika oraz blachy.

Jak wyczyścić przypalony piekarnik

Jeśli piekarnik jest mocno przypalony, może wymagać bardziej intensywnego czyszczenia. Czym wyczyścić piekarnik po przypaleniu? Jeśli na dno piekarnika opadły resztki przypalonego jedzenia, najlepiej wyciągnąć je odkurzaczem albo wymieść szczotką lub suchą szmatką.

Co zrobić, gdy stan posiadanego przez nas sprzętu, wymaga gruntownego czyszczenia

W niewielkiej miseczce wymieszaj kilka łyżek sody oczyszczonej, soli, octu spirytusowego oraz wody tak, aby otrzymać miękką papkę. Przygotowaną miksturę nałóż na całą powierzchnię piekarnika przy pomocy szczotki bądź gąbki i pozostaw na około 15 minut. Następnie możesz przystąpić do rozcierania papki, dodając wcześniej nieco wody bądź jeszcze kilka kropel octu. Jeżeli poczujesz, że brud ustępuje, zmyj całość za pomocą mokrej ściereczki.

Skomentuj ten wpis