Jak czyścić tapicerowane krzesła

Dekorowanie wnętrz w przemyślany sposób zakłada nie tylko estetyczny wygląd, ale także wygodę i funkcjonalność. Zapewniają to eleganckie i komfortowe krzesła tapicerowane, które są nieodłącznym elementem jadalni. W wyniku użytkowania każde krzesło tapicerowane jest nieustannie narażone na kontakt z brudem. Siadamy na nim, a czasem zdarza się, że na siedzisko krzesła spadnie kawałek akurat spożywanego jedzenia. Pojawia się więc pytanie – jak wyczyścić krzesło tapicerowane, by nie tylko usunąć zabrudzenia, ale także przedłużyć ich żywotność? Przedstawiamy porady na czyszczenie krzeseł tapicerowanych domowymi sposobami oraz gorącą parą SteaMaster.

EM-303

Zatem jak skutecznie wyczyścić krzesła tapicerowane? Która metoda sprawdza się najlepiej?

Jak prać krzesła tapicerowane?

Jeśli zastanawiasz się, jak i czym wyczyścić krzesła tapicerowane, nie martw się. Pomożemy Ci! Meble tapicerowane wydają się być trudne do samodzielnego mycia, jednak wcale nie są. Do kupienia są nawet zestawy do samodzielnego czyszczenia tapicerki w domu.

Ale jeszcze przed praniem pamiętaj, że niepożądane efekty daje również nadmierne czyszczenie krzeseł, wliczając w to szorowanie czy siłowe tarcie. Przy czyszczeniu krzeseł tapicerowanych należy zachować przede wszystkim systematyczność. Lepiej delikatnie prać krzesło dwa razy w miesiącu niż raz na rok wykonywać mocne pranie tapicerki.

Jak wyczyścić siedzisko?

Czynności należy rozpocząć od wyczyszczenia siedziska. Następnie musimy usunąć brud z pozostałych elementów mebla. Warto pamiętać, żeby na tapicerkę nie nanosić zbyt dużej ilości preparatu zarówno chemicznego, jak też naturalnego. Powierzchnia pokrycia nie powinna być mokra, tylko lekko zwilżona.

Na rynku dostępne są zróżnicowane preparaty do czyszczenia krzeseł tapicerowanych najczęściej w postaci ściereczek nawilżanych, pianek i proszków. Dobór odpowiedniej metody powinien zawsze być uzależniony od tego, z czego wykonane jest pokrycie krzeseł tapicerowanych. Jeżeli krzesło jest pokryte tkaniną bawełnianą, to wówczas na początek trzeba je bardzo dobrze odkurzyć, a później nałożyć na tapicerkę piankę lub proszek do czyszczenia mebli tapicerowanych. Preparat ten należy zostawić na krześle przez godzinę, a następnie pozostałość zebrać białą ściereczką. Bardzo ważne jest to, aby nie dopuścić do zamoczenia wypełnienia znajdującego się pod tkaniną obiciową.

Proszki czy pianki świetnie sprawdzają się i są rekomendowane do mebli czyszczonych na sucho. Ten typ preparatu absorbuje zarówno brud powierzchniowy, jak i wewnątrz tapicerki meblowej, a po użyciu wystarczy go najczęściej tylko odkurzyć. Natomiast ściereczki nawilżane to wygodne rozwiązanie, jednak nie gwarantuje 100% skuteczności, z uwagi na nieregularne rozmieszczenie środka czyszczącego. Co więcej, wtarty brud i kurz nie zostanie usunięty, a jedynie mocniej wbity wewnątrz materiału.

EM-202

Domowe sposoby na czyszczenie tapicerki

Czyszczenie krzesła tapicerowanego domowym sposobem rozpoczynamy od rozpoznania materiału, które wykorzystano do obicia mebla. Istnieje wiele domowych sposobów, które umożliwiają szybkie i skuteczne czyszczenie tapicerki na krzesłach. Zanim jednak zdecydujemy się na zastosowanie jednego z nich, warto sprawdzić w niewidocznym miejscu, jak materiał zareaguje w kontakcie z preparatem. To test stabilności koloru. Jeżeli po kilku minutach jest w porządku – największe ryzyko to powstanie odbarwień – to można przestąpić do właściwego czyszczenia.

Krzesła tapicerowane materiałem

Krzesła materiałowe z reguły czyścimy na sucho z użyciem, np. wspomnianego wyżej proszku. Ale przy większych zabrudzeniach można zastosować roztwór wody i proszku do prania (materiały: len, wełna, bawełna). Należy pamiętać, by ściereczka nie była zbyt wilgotna, a sama struktura ściereczki była wykonana z delikatnego materiału, np. mikrowłókna. Po oczyszczeniu krzesła roztworami osuszamy mebel delikatnym i niegorącym powietrzem suszarki.

Jak wyczyścić krzesło tapicerowane welurem

Czym czyścić krzesła tapicerowane welurem lub aksamitem? Warto zauważyć, że nie wszystkie środki chemiczne sprawdzają się podczas czyszczenia tkanin delikatnych, takich jak aksamit, plusz lub welur. Z takimi materiałami należy postępować bardzo ostrożnie i wybierać specjalistyczne preparaty lub najlepiej – domowe sposoby. Do czyszczenia krzeseł obitych welurową tkaniną, wykorzystaj odrobinę amoniaku. Dodaj go do wody! Luksusową tkaninę czyść z kierunkiem ułożenia włosa. Po zakończeniu prac przeczesz tapicerkę miękką szczotką, a następnie osusz suszarką.

Jak wyczyścić tapicerkę z ekoskóry

Jak wyczyścić krzesło tapicerowane ze skóry naturalnej lub ekoskóry? Skóra jest materiałem bardzo delikatnym i do jej czyszczenia należy stosować jedynie środki przeznaczone do skórzanej tapicerki. Inaczej możemy narazić ją na zniszczenie! Z domowych środków możemy użyć jedynie letniej wody wymieszanej z odrobiną płynu do mycia naczyń. Ważne jest, aby gąbka lub użyta ściereczka nie miała szorstkiej struktury. Przy czyszczeniu nie należy mocno przyciskać myjki. Wskazane jest wykonanie więcej ruchów natomiast mniejszym nakładem siły. Wystarczy przetrzeć krzesła lekko wilgotną ściereczką.

Krzesła tapicerowane skórą naturalną są bardziej odporne na wnikanie wilgoci, a także zabrudzenia. Jednak minusem skórzanych krzeseł tapicerowanych do jadalni czy salonu jest to, trzeba będzie je regularnie konserwować!

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane parą?

Czyszczenie krzeseł tapicerowanych może wydawać się bardzo uciążliwe i czasochłonne. Dlatego polecamy regularne odświeżanie tapicerki gorącą parą. Jak wyczyścić siedzisko krzesła parą?

Odświeżanie przy pomocy SteaMaster

Odstaw krzesło od stołu, np. na środek pokoju. Włącz parownicę i ustaw moc na najwyższy poziom. Kiedy urządzenie będzie gotowe do pracy (około 45 sekund), dotykając bezpośrednio materiału, przeciągaj po nim parą. Jej temperatura sięga 100 stopni Celsjusza, dlatego nie tylko skutecznie oczyszcza materiał, ale także go dezynfekuje, usuwa prawie 100% baterii czy roztoczy. Śmiało paruj po całych krześle! Para jest bezpieczna dla wszystkich materiałów, nie niszczy ich, bardziej w drugą stronę – poprawia ich wygląd.

EM-101

Parowanie krzeseł możesz wykonać każdym modelem SteaMaster. Szczególnie polecamy EM-303, BW-03 czy BG-04.

Skomentuj ten wpis