Jak czyścić tkaninę boucle

Bouclé – jak prać i dbać o ten materiał?

Z roku na rok tkanina boucle zyskuje na popularności. Doskonale pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim, w którym stawia się ma minimalizm i komfort. Dogaduje się z surowymi materiałami, jak kamień czy drewno. Skromna i jednocześnie pełna charakteru boucle rewelacyjnie dopełnia całość z pozoru prostego wnętrza. Stanowi wówczas ciekawe urozmaicenie, nadaje ciepła oraz przytulności.

Po przeczytaniu tego wpisu przekonasz się, że tkanina boucle jest godna zaufania, że łatwo o nią dbać i czyścić.

Model EM-303

Czym jest bukla?

Tkanina obiciowa boucle swój początek w meblarstwie miała w ubiegłym wieku. Wtedy Eero Saarinen, na prośbę architektki Florence Knoll, zaprojektował słynny fotel Womb. Potraktował to bardzo dosłownie! Zaprojektował bowiem fotel nie tylko o zakręconej bryle, ale i zakręcone obicie przypominające baranie loczki. Womb Chair i wszystkie późniejsze stylizowane na nim fotele miały otulać i zapewniać niespotykaną jak dotąd wygodę. Ale boucle sławę na całym świecie zdobyła w latach 50. XX wieku. Wszystko za sprawą Coco Chanel i zaprojektowanych przez nią słynnych żakietów, które wyróżniały się nietypową, lekko nierówną fakturą. Do dziś stanowią one synonim luksusu i nonszalanckiej elegancji.

Słowo boucle pochodzi z języka francuskiego i oznacza pętelkę lub coś kręconego. Tkanina jest zwykle wykonana z mieszanki wełny i bawełny, co sprawia, że jest miękka i przyjemna w dotyku. To rodzaj mięsistej tkaniny lub dzianiny, która ma bardzo specyficzną, nieregularną strukturę. Produkuje się ją z ozdobnie skręconej przędzy, której powierzchnia pokryta jest zgrubieniami, węzełkami, supełkami i pętelkami o różnej wielkości. Dzięki temu jest niejednorodna, dlatego nie widać na niej szwów. Można go utkać z jednej lub nawet kilku kolorów nici.

Materiał obiciowy

Tkanina boucle w ostatnim czasie podbiła przede wszystkim rynek wnętrzarski. Najczęściej przędza ta pojawia się na sofach, fotelach, stołkach, poduszkach i kocach. Jest gruba i wytrzymała, a do tego łatwo utrzymać ją w czystości. Świetnie sprawdzi się w domu pełnym dzieci i zwierząt – plamy łatwo umyć, a nieregularny wzór materiału dobrze znosi kocie pazurki. Tkaninę boucle można porównać do sierści baranka i stąd też potoczna jej nazwa – tkanina baranek. Z racji swojej miękkości i specyficznej struktury tkanina boucle często bywa mylona z wełną z alpaki. Tkanina boucle jest niezwykle ciekawa i ma wiele zalet, które z pewnością pokochasz.

Mówiąc o pętelkowej tkaninie, nie sposób również nie wspomnieć o jej zastosowaniu w przemyśle odzieżowym. Szyte są z niej marynarki, żakiety, kurtki czy płaszcze.

Model BG-04

Czy materiał bukle można prać?

Mogłoby się wydawać, że materiał boucle będzie trudny do utrzymania w czystości. Ale nie wymaga on specjalnej pielęgnacji. Najważniejsze by regularnie go odkurzać! Aby utrzymać tę tkaninę w dobrej kondycji, należy unikać prania w pralce. Zamiast tego zaleca się oczyszczanie ręczne lub profesjonalne (chemiczne). Przy czyszczeniu ręcznym należy używać łagodnego detergentu i wody o temperaturze nie przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Tkaninę należy delikatnie wyciskać, a nie wycierać lub zgniatać, aby uniknąć uszkodzenia struktury. Natomiast gdy pojawią się plamy, warto reagować szybko. Chwyć wilgotną ściereczkę wykonaną z mikrofibry i delikatnie usuń zabrudzenie.

Jak czyścić tkaninę Boucle?

Boucle na meblach

Meble tapicerowane tkaniną boucle są eleganckie i stylowe, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować ich wygląd i trwałość na dłużej. Aby oczyścić meble z boucle, należy najpierw usunąć luźne zabrudzenia, takie jak kurz czy okruchy jedzenia przy pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza z miękkim końcówką. Następnie można przystąpić do czyszczenia właściwego, stosując delikatne środki czyszczące. Do samego wyprania i odświeżenia tkaniny może posłużyć delikatnie zwilżona ściereczka lub profesjonalny preparat do czyszczenia tapicerki z przeznaczeniem do delikatnych tkanin. Przy wyborze środka do czyszczenia tkaniny boucle należy zwrócić uwagę na to, żeby miał łagodną formułę, która nie zniszczy struktury tkaniny. Jeśli nie mamy pewności, jak wyczyścić bukle, to zgłośmy się firmy zawodowo zajmującej się pielęgnacją i konserwacją tkanin.

Po skończonej pracy należy pozostawić mebel do wyschnięcia na powietrzu, unikając ekspozycji na bezpośrednie źródła ciepła. Dzięki tym prostym krokom można utrzymać meble z tkaniny boucle w czystości i dobrym stanie przez długi czas.

Ubrania z boucle

Przed zabiegiem warto umieścić zrobione z materiału ubrania w specjalnej siatce przeznaczonej do prania bielizny. Sam proces prania odzieży należy przeprowadzić w niskiej temperaturze – około 30°C – używając do tego programu do tkanin delikatnych. Najlepiej zastosować przy tym płyn do prania wełny. Aby wysuszyć tkaninę należy ułożyć ją na ręczniku, zrolować go i odcisnąć w niego wodę nie wykręcając, ponieważ może to zniszczyć włókna. Na koniec najlepiej pozostawić bouclé do wyschnięcia w pozycji poziomej. Unikaj suszenia w suszarce bębnowej lub na bezpośrednim słońcu!

Model BW-03

Czyszczenie parą

Zastosowanie prasowacza parowego to także świetny pomysł na oczyszczenie bouclé. A może nawet najlepszy! Bowiem gorąca para wodna, wydobywająca się z dyszy steamera, wnika nawet w najgrubszą przędzę i usuwa prawie 100% bakterii, roztoczy i wirusów. Dlatego też, jeśli odzież z bouclé nie jest mocno zabrudzona, wystarczy jedynie odświeżyć ją przy pomocy takiego sprzętu. Jak to zrobić? Wystarczy przyłożyć dyszę SteaMaster do materiału i przesuwać z góry na dół. Dla lepszego efektu prasowania warto delikatnie naciągnąć ubranie – będzie ono dodatkowo wygładzone. Ale gorąca para nie tylko wygładzi tkaniny bouclé, również przywróci im świeżość i pierwotny kształt. Dodatkowo neutralizuje nieprzyjemne zapachy, zostawiając tkaninę z przyjemną, neutralną wonią.

Parą w łatwy sposób zdezynfekujesz też zestawy wypoczynkowe pokryte buklą, np. sofy, fotele czy krzesła. Pamiętaj, że dyszą możesz dotykać bezpośrednio do materiału. W ten sposób będziesz mieć też pewność, że jest ona w 100% oczyszczona. Para dotrze w najskrytsze zakamarki! Do odświeżania mebli polecamy modele BW-03 lub BG-04, z których korzystamy zarówno w pionie, jak też w poziomie. Po parowaniu tkanina boucle będzie niezwykle miękka!

Skomentuj ten wpis