Jak dbać o parownicę steamaster – instrukcja

Parownica SteaMaster może Ci służyć naprawdę długo. Musisz jedynie dbać o nią w odpowiedni sposób. Nabywając prasowacz, wiele osób pyta nas, jak dobrze użytkować sprzęt, aby działał kilka lat i cały czas efektywnie prasował. Chcemy zatem, aby ten wpis był zbiorem wskazówek, jak poprawnie obchodzić się ze steamerem.

O każdy sprzęt gospodarstwa domowego należy właściwie dbać. Podobnie jest z prasowaczem. Odpowiednie używanie sprzętu, regularne czyszczenie i odkamienianie pozwolą zachować długą żywotność i cieszyć się efektywnym prasowaniem. Co najważniejsze, zakamieniony steamer prasuje dużo gorzej i wydobywa się z niego mniej pary. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik pod tytułem: „Jak dbać o parownicę SteaMaster?”.

Używanie wody destylowanej

To najważniejsza informacja, którą zawsze przekazujemy naszym Klientom. Do prasowacza zalecamy używanie tylko wody destylowanej. Nie rekomendujemy korzystania z wody z kranu, przegotowanej, filtrowanej czy nawet mineralnej. Każda woda, oprócz destylowanej, może zakamienić urządzenie i doprowadzić do jego zepsucia. Przypominamy, że tego typu usterki nie obejmuje nasza gwarancja. Nawet w przypadku używania wody destylowanej po pewnym czasie na grzałce pojawia się osad. Ten jednak, w modelach EM-101, EM-202, EM-303 oraz EM-02, można usunąć w domu. Jak to zrobić? Instrukcję odkamieniania stacjonarnych modeli znajdziesz poniżej, zaś EM-02 pod tym linkiem.

instrukcja obsługi odkameinianie

Niestety konstrukcja prasowaczy EM-04, J-01 oraz BW-03 nie pozwala na samodzielne odkamienienie grzałek w domu. Zalecamy skontaktować się z naszym serwisem na [email protected]. Często pytacie nas także, gdzie nabyć wodę destylowaną. Znajdziecie ją w supermarketach i na stacjach benzynowych. Polecamy kupowanie dużych karnistrów, np. 5-litrowych.

Jak dbać o parownicę steamaster - woda destylowana

Wylewanie wody ze zbiornika

Nie trzeba wylewać wody destylowanej z bazy i zbiornika po każdym użyciu steamera. Pamiętajcie też, że woda musi dostać się do bazy, gdyż to właśnie tam wytwarzana jest para. Jeśli natomiast zdarzy się tak, że nie będziecie korzystać z urządzenia przez okres dłuższy niż dwa tygodnie, wówczas zalecamy całkowite opróżnienie zbiornika i bazy parownicy z wody. Należy wówczas przenieść steamer np. nad wannę i przekręcić do góry, tak, aby wypłynęła z niego cała ciecz. Następnie wytrzeć sprzęt na sucho, umyć zbiornik na wodę. Przed ponownym użyciem należy wlać do niego wodę destylowaną. Wskazówka: aby łatwo napełnić pojemnik wodą, przekręć go, postaw na bazie i użyj naszego lejka (https://www.steamaster.pl/shop/lejek-silikonowy-skladany/).

Dbanie o wąż prasowacza

Wąż prasowacza parowego to ważna część urządzenia, ponieważ to przez niego doprowadzana jest para do dyszy, z której leci już bezpośrednio w kierunku naszego ubrania. Powinien on być zawsze wyprostowany i znajdować się nad bazą prasowacza. Inaczej para będzie się skraplać i cofać do bazy. Może to spowodować uszkodzenie sprzętu. Dlatego zalecane jest prasowanie w pionie, nie zaś w poziomie. Prasowanie w poziomie jest „niezdrowe” dla steamera. Jeśli po korzystaniu ze sprzętu wąż jest jeszcze ciepły, nie można go zwijać. Może wtedy popękać i zmienić kształt. Pamiętajcie także, aby nie ciągać za wąż. Jeśli chcecie przesunąć prasowacz, chwyćcie go za teleskopową, metalową rurkę. Jeszcze jedna ważna informacja w kontekście węża, ale też całej parownicy – czasami zdarza się, że przez wąż źle przepływa para. Wówczas steamer będzie miał kilkusekundowe osłabienie lub zaprzestanie jej przepływu. Należy wówczas wyprostować wąż i chwilę odczekać.

Jak dbać o parownicę steamaster - wąż

Wyłączanie steamera

Niby to normalne, ale napiszemy też o tym – pamiętajcie o wyłączaniu prasowacza, gdy w zbiorniku nie ma już wody. Modele EM-02, EM-101, EM-202 oraz J-01 nie mają wbudowanego czujnika obecności cieczy w prasowaczu i nie powiedzą Ci, że już jej nie ma. Musisz to kontrolować! Jeśli widzisz, że w pojemniku nie ma już wody, a para leci coraz gorzej, wyłącz sprzęt, odłącz od prądu i wlej wodę destylowaną. Inaczej sprzęt może się po prostu spalić.

Jak dbać o parownicę steamaster - wyłączanie parownicy

Mycie prasowacza parowego

Jeśli prasowacz dumnie zdobi Twoją garderobę czy sypialnię i nie jest schowany do szafy, pamiętaj o jego regularnym przecieraniu. Tak jak na innych przedmiotach, na nim też osadza się kurz. Często myj także zbiornik. Wystarczą woda z mydłem, dokładnie opłukanie i wysuszenie pojemnika. Brak oczyszczania może doprowadzić do osadzania się grzybów. Raz na jakiś czas odkamień sprzęt. Wskazówki, jak to zrobić, znajdziesz w tym wpisie – nieco wyżej.

 

Jak dbać o parownicę steamaster - czyszczenie

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości związane z dbaniem o prasowacz, skontaktuj się z nami!

Skomentuj ten wpis