Jak dbać o ubrania, by służyły nam jak najdłużej? Wystarczy kilka prostych czynności związanych z praniem, suszeniem, prasowaniem i przechowywaniem, które odmienią Twoje stare nawyki. Sprawdź nasze porady z wykorzystaniem parownicy SteaMaster.
Jeśli chcemy, aby nasze ubrania posłużyły nam przez długi czas, należy zadbać nie tylko o ich wygląd, ale także przechowywanie. Dobrej jakości odzież wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w zgodzie z zaleceniami producenta umieszczonymi na metkach. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, w którym zebraliśmy najważniejsze zasady dotyczące prania, suszenia, prasowania i przechowywania ubrań. Większość z nich na pewno jest Wam bardzo dobrze znana, jednak należy pamiętać, by być systematycznym w swoich działaniach i wprowadzić te proste nawyki do swojego życia codziennego.
Parownica SteaMaster to idealne urządzenie, które pomoże w tej codziennej pielęgnacji i sprawi, że Twoje ubrania posłużą jeszcze dłużej.
Pranie ubrań
Najważniejsza zasada – nie pierz bez wyraźnej potrzeby lub plamy! Zbyt częste pranie znacznie skraca żywot ubrań. Lepiej odświeżyć je przy pomocy parownicy SteaMaster. Gorąca para usunie wszelkie zalegające bakterie i roztocza, nie niszcząc przy tym tkanin. Jeśli zaś decydujemy się prać, musimy je posegregować na białe, czarne (ciemne) i kolorowe. W ten sposób unikniemy ewentualnego zafarbowania materiału. Ponadto przed praniem kolorowe rzeczy należy odwrócić na lewą stronę, dzięki czemu zachowają swoje wyraziste kolory. Wrzucając rzeczy prosto do pralki, pamiętaj by zapiąć wszystkie guziki i rzepy, tak by zachowały swój pierwotny kształt podczas prania, a dodatkowo nie uszkodziły przy okazji innych ubrań. Jeśli planujesz prać delikatne rzeczy, takie jak bielizna czy rajstopy, najlepiej zaopatrz się w specjalne do tego woreczki. Wszelkiego rodzaju tłuste i wyjątkowo trudne plamy pierz od razu, nie czekaj na zebranie całej pralki.
Pranie w pralce
Wrzucając rzeczy do pralki, pamiętaj by zostawić w niej nieco luzu, dzięki czemu ubrania dokładniej się wypiorą, a po wyjęciu nie będą aż tak wygniecione. Gdy już pralka jest gotowa, musimy dostosować temperaturę do rodzaju tkaniy. Jeśli wypierzemy odzież w zbyt wysokiej temperaturze musimy liczyć się z tym, że ubrania mogą się skurczyć w praniu. Równie ważny jest dobór środków do prania. Lepiej kupić te dobrej jakości, dzięki którym będziemy mieć pewność, że nie uszkodzą naszych ubrań w praniu. Ponadto pamiętaj, aby do prania nie nalewać zbyt dużej ilości płynu. Im mniej, tym łatwiej się rozpuści i nie zostawi po sobie żadnych śladów.
Wełna – jak dbać?
Delikatne tkaniny, takie jak wełna czy kaszmir należy prać ręcznie. Nawet specjalne programy w pralce mogą negatywnie wpłynąć na jakość materiału. W przypadku jeansów, lepiej sprawdza się odświeżanie. Jeśli już zdecydujemy się na pranie, koniecznie na lewej stronie, by zapobiec ścieraniu.
Płaszcze, kurtki czy marynarki – to te części garderoby, które zwykle zanosimy do pralni chemicznej. Jednak z pomocą stacjonarnego żelazka parowego, możemy o tym zapomnieć. Steamer zdezynfekuje tkaninę i usunie nieprzyjemne zapachy, zachowując pierwotny kształt ubrania.
Suszenie prania
Gdy już ubrania zostaną wyprane, musimy je jeszcze odpowiednio wysuszyć. Zanim rozwiesimy je na suszarce, warto ubrania porządnie strząchnąć. Dzięki temu będą schnąć znacznie krócej i nieco się rozprostują. Zachowaj je ciągle na lewej stronie. Szczególnie ważne jest tutaj miejsce suszenia ubrań. Najlepiej suszyć w pomieszczeniu, latem przy otwartych oknach. Jeśli zdecydujesz się suszyć jednak na zewnątrz, pamiętaj, aby robić to w cieniu. Słońce może odbarwić i zniszczyć tkaniny ubrań, szczególnie te ciemne. Spinacze i klamerki są u nas bardzo popularne, jednak używaj ich tylko w przypadku, gdy to konieczne. Przypinaj ubranie za brzegi ubrania tuż przy szwach. Zawsze sprawdzaj metki producenta danego ubrania, czy można suszyć je np. w suszarce bębnowej.
W sezonie zimowym bardzo często decydujemy się na odświeżanie naszych dzianinowych ubrań. Wełniane swetry należy suszyć na płasko, najlepiej na ręczniku, tak, by uniknąć ewentualnego odkształcenia. Marynarki, koszule, kurtki czy płaszcze susz natomiast na dobrze wyprofilowanych wieszakach.
Prasowanie prania
Przed samym prasowaniem zadbaj o ubranie i przy pomocy rolki lub końcówki ze szczotką, dołączonej do SteaMaster usuń wszelki zanieczyszczenia. W razie potrzeby możesz też skorzystać z pomocy golarki. Warto przy tym zwrócić uwagę na metki producenta, na których umieszczone są zasady prasowania. Temperaturę należy dostosować do rodzaju materiałów. Zbyt wysoka może spowodować przypalenie i nabłyszczenie. Jeśli obawiasz się o swoje delikatne ubrania, takie jak jedwabna bluzka czy koszula, użyj parownicy SteaMaster. Jest bezpieczna dla wszelkiego rodzaju tkanin, a wysoka temperatura pary nie wpływa na wygląd ubrania.
Prasowanie lnu
Jeśli w szafie masz ubrania z nadrukiem lub zdobieniami pamiętaj by przewrócić je na lewą stronę przed prasowaniem. Przy zbyt wysokiej temperaturze wzory mogłyby się zniszczyć. Z kolei lniane ubrania prasuj gdy są jeszcze lekko wilgotne. W ten sposób znacznie łatwiej będzie rozprostować te ciężkie materiały. Z kolei plisy, koronki czy falbany prasuj wyłącznie przy pomocy steamera. Dzięki temu nie naruszysz ich pierwotnego kształtu. Tak samo w przypadku marynarek i płaszczy. Powinny być traktowane parą przy pomocy parownicy SteaMaster. Po wyprasowaniu danej rzeczy odczekaj chwilę, tak, by zdążyła ostygnąć, przed włożeniem do szafy. Unikniesz w ten sposób ponownych zagnieceń.
Ze SteaMaster wyprasujesz też firanki i zasłony – bez pomocy deski do prasowania! Wystarczy powiesić je na karniszu, przyłożyć dyszę do materiału i wykonywać ruchy z góry do dołu. Przy wysokiej temperaturze, w mig rozprostujesz tkaninę i nadasz jej świeżego wyglądu. Przy pomocy żelazka trwałoby to aż pięć razy dłużej.
Przechowywanie ubrań
Przechowywanie to już ostatni, ale jakże istotny etap naszego poradnika “Jak dbać o ubrania”. Pierwsza zasada to wieszaki. Pamiętaj, aby odzież wieszać tylko i wyłącznie na wieszakach dobrze wyprofilowanych, z łagodnie zakończonymi brzegami. Zapobiega to odkształceniu się ramion. Warto nadać im też jeden kierunek, zachowując równe odstępy w szafie. Dzięki temu unikniesz pogniecenia ubrań. Wieszając koszule w szafie zwróć uwagę na guziki. Jeśli będą zapięte, koszula zachowa swój kształt na dłużej. Jeśli masz ochotę pogrupuj ubrania na kolory.
Wkładając daną rzecz na półkę do szafy również należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie kładź zbyt wielu rzeczy na sobie ani obok siebie, gdyż zwiększa to ryzyko, że następnym razem wyjmiesz je całkowicie wygniecione. Swetry układaj na półkach, nie na wieszakach, gdyż mogą w ten sposób odkształcić się od własnego ciężaru.
Porządki w szafie
Co jakiś czas warto też zrobić porządki i wyjąć z szafy te rzeczy, których nie nosimy zbyt często. Można przechowywać je w specjalnych pudłach, workach próżniowych lub przeznaczonych do tego pokrowcach. Przy okazji wywietrzysz i zadbasz o czystość w swojej szafie na kolejny sezon. Na koniec włóż jeszcze do szafy mydełka zapachowe lub woreczki z lawendą. W ten sposób odstraszysz mole.
Lubię dbać o ubrania
Mamy nadzieję, że tych kilka prostych zasad przybliżyło Wam nieco jak dbać o ubrania i przedłużyć ich żywot, nie tracąc przy tym na ich jakości. Po przeczytaniu tego poradnika, na pewno wiesz już, jak powinno wyglądać pranie, suszenie, prasowanie i przechowywanie ubrań. Czekamy na Ciebie na Instagramie pod hasztagiem #dbamoubrania.
Wszystkie dostępne modele parownicy SteaMaster znajdziesz w naszym sklepie internetowym: https://www.steamaster.pl/produkty/.
Skomentuj ten wpis