Jak dbać o zamszową torebkę

Jak bezpiecznie wyczyścić torebkę z zamszu

Stylowe torebki z zamszu to luksusowy dodatek, który od lat niezmiennie cieszy się dużą popularnością. Zamsz to materiał przyjemny w dotyku, ale wymagający regularnej pielęgnacji, dlatego też należy się z nim obchodzić bardzo delikatnie. Jego niepodważalne walory estetyczne sprawiają, że nie warto rezygnować z tego materiału. Warto mieć w swojej garderobie przynajmniej jeden zamszowy model torebki. Jeśli do tej pory pojawiały się u Ciebie problemy z czyszczeniem akcesoriów z zamszu, koniecznie skorzystaj z naszych wskazówek, które pomogą uniknąć Ci zniszczenia tego pięknego materiału.

EM-303

Co to jest zamsz i jakie są jego rodzaje

Naturalny zamsz to matowy materiał, który powstaje ze specjalnie wyprawionej skóry (odwrotnej części), czyli tak zwanej mizdry. Bardzo łatwo odróżnić go od skóry licowej, która jest gładka i błyszcząca. Natomiast syntetyczny, czyli sztuczny zamsz często wygląda identycznie jak naturalny, a jego dodatkową zaletą jest to, że jest on nieco trwalszy i łatwiej go wyczyścić. Zamsz, zarówno ten naturalny, jak i sztuczny, idealnie nadaje się do produkcji torebek czy butów, dlatego jest świetną alternatywą dla skóry licowej. Nie ma wątpliwości co do tego, że trzeba umieć o niego zadbać, by szybko nie stracił swojego wyjątkowego wyglądu.

Jak wyczyścić zamszową torebkę

Bardzo ważne jest także to, by przed rozpoczęciem czyszczenia torebki zamszowej całkowicie ją opróżnić.

Zwróć uwagę, by nie moczyć od razu całej brudnej zamszowej torebki w wodzie – uszkodzi ona strukturę materiału. Na ogół czyszczenie torebki z zamszu odbywa się na sucho. Tylko w niektórych sytuacjach można użyć na przykład lekko wilgotnej i delikatnej ściereczki z mikrofibry, nasączonej mydłem lub nawilżanych chusteczek dla niemowląt. Nie można jednak pocierać mocno zamszu. Czyszcząc zamsz przy użyciu wilgotnej szmatki, musisz zachować naprawdę szczególną ostrożność, z resztą ta sama zasada obowiązuje, gdy czynność wykonujemy na sucho. Po usunięciu zabrudzeń należy osuszyć torebkę, najlepiej przy pomocy papierowego ręcznika.

Bez względu na to, którą metodę czyszczenia zamszu wybierzesz – na sucho czy na mokro, nie zwlekaj z podjęciem działań! Im szybciej zabierzesz się do usunięcia plam, tym lepiej. Jeśli dopuścisz do tego, że ciecz wniknie głęboko w materiał, będzie Ci trudniej osiągnąć zadowalający efekt i co gorsze możesz nieodwracalnie uszkodzić torebkę. Zaschnięte płyny na zamszowej tkaninie tworzą widoczne zacieki, które niełatwo usunąć zwłaszcza z naturalnego zamszu.

Rękawica do prasowania

Czym wyczyścić zamszową torebkę – domowe sposoby

Jeśli Twoja torebka z zamszu jest tylko delikatnie przybrudzona, możesz wyczyścić materiał za pomocą gumowej szczoteczki do zamszu. Dzięki niej usuniesz z powierzchni torebki kurz i różne drobinki. Nawet drobne zabrudzenia są wyraźnie widoczne na jasnym zamszu, więc jeśli jesteś właścicielką modnej pastelowej lub kremowej torebki zamszowej i chcesz przez dłuższy czas cieszyć się tym akcesorium, koniecznie pamiętaj o jego regularnej pielęgnacji. W przypadku jasnych zamszowych torebek możesz użyć białej gumki do mazania, ale pod warunkiem, że jest ona idealnie czysta. Najpierw należy ostrożnie przetrzeć gumką powierzchnię materiału, a później gumową szczoteczką zmieść pozostałości po gumce. Warto na koniec przesunąć po materiale specjalną szczoteczką do zamszu z miękkiego włosia, które ładnie wygładzi powierzchnię zamszu.

Sposoby czyszczenia plam na zamszu

Zadowalające rezultaty przynosi usuwanie tłustych śladów za pomocą preparatu z mieszanki wody i octu (w proporcji 1:1). Miksturę nanieś na zamsz gąbką, która powinna być tylko lekko wilgotna. Po zakończeniu procesu czyszczenia przetrzyj materiał gąbką zwilżoną samą wodą, a następnie osusz go ręcznikiem papierowym.

Jeśli na torebce pojawiła się plama z olejku, kremu czy sosu, rozłóż ją na płasko i poszukaj talku lub mąki ziemniaczanej. Następnie zasyp plamę obficie preparatem i poczekaj kilkanaście godzin, aż talk wchłonie tłuszcz. Zanim sprawdzisz efekty, dokładnie strzepnij drobinki i wyszczotkuj torebkę.

W przypadkach, w których będziesz mieć kłopoty z doprowadzeniem torebki do porządku, koniecznie udaj się do pralni chemicznej!

EM-202

Pielęgnacja zamszu

Aby zamsz przez długi czas zachował swój atrakcyjny wygląd, trzeba go zaimpregnować specjalnym preparatem. Takie środki nadają się do użycia zarówno w przypadku butów, jak też torebek z zamszu czy pasków. Pamiętaj o tym, żeby zaimpregnować akcesoria jeszcze przed pierwszym użyciem. Dzięki temu ochronisz je przed kurzem, drobnymi zabrudzeniami i wilgocią. Impregnat stosowany systematycznie pozwoli też zachować kolor zamszu, jego miękkość oraz puszystość.

Warto, żeby torebki zamszowe przed użyciem zostały zabezpieczone wodoodpornym preparatem, który skutecznie ochroni je przed deszczem, śniegiem czy błotem. Preparat w postaci sprayu należy nałożyć na zamszową powierzchnię z odległości ok. 30 cm. Należy zrobić to uważnie, ponieważ zbyt bliska odległość może spowodować, że powstaną niepożądane i widoczne zacieki.

Opłaca się również zaopatrzyć się w specjalne środki czyszczące do zamszu. Dzięki specjalnym piankom i szamponom do tego materiału skutecznie usuniesz różnego rodzaju plamy i odświeżysz torebkę.

EM-101

Jak dbać o zamsz parą

Pielęgnacja i czyszczenie torebki zamszowej na co dzień może odbywać się przy pomocy pary. Świetnie odświeży ona materiał oraz nada ładny wygląd. Dodatkowo sprawi, że Twoja torebka będzie wyglądała naprawdę jak nowa! Para sprawdzi się zarówno przy jasnym, jak też przy ciemnym materiale. Czarnemu przywróci kolor i pierwotny wygląd.

Jak parować torbę? Wystarczy przyłożyć dyszę prasowacza parowego SteaMaster i przeciągać po materiale. Tę czynność należy wykonać z każdej strony. Torebkę możesz powiesić na wbudowanym wieszaku steamera albo w innym dogodnym miejscu. Możesz ją też trzymać w ręce. Do tego przyda Ci się rękawica, która ochroni dłoń przed działaniem gorącej pary.

Na dyszę steamera możesz również nałożyć końcówkę ze szczotką (jest dołączona do stacjonarnych modeli parownic, np. EM-101). Szczotka wyczesze materiał oraz usunie wszelkie zanieczyszczenia, również te widoczne, jak kurz czy paproszki.

EM-303

Skomentuj ten wpis