Jak odświeżać koce

Jak odświeżyć koc – wełniany, bawełniany, polarowy

Każdy z nas ma w domu koc, nierzadko nawet ulubiony. Szczególnie dzieci przywiązują się do jednego koca na dłuższy czas. Warto zatem poznać najważniejsze zasady pielęgnacji koców, szczególnie wskazówki, które pozwolą szybko i bezpiecznie odświeżyć koc, bez konieczności prania. Dowiedz się, jak to zrobić!

Aby koc wełniany jak najdłużej zachował piękny wygląd, przede wszystkim warto regularnie wietrzyć go na świeżym powietrzu. Przed rozwieszeniem na sznurku koc należy dobrze strzepnąć, aby pozbyć się zanieczyszczeń i kurzu. Takie proste, a często o tym zapominamy.

Model BW-03

Jak prać koc

Rodzaje koców

Przed rozpoczęciem prania, należy zapoznać się z instrukcją pielęgnacji, znajdującą się najczęściej na metce produktu. Jeśli na etykiecie jest napisane, że koc można prać w pralce, najważniejsze kroki to użycie odpowiedniego cyklu prania dostosowanego do materiału, z którego wykonany jest koc. Najczęściej wyróżniamy koce wełniane czy kaszmirowe, bawełniane, polarowe oraz poliestrowe.

 Ręcznie czy w pralce

Możliwości wyprania koców są trzy: ręcznie, w pralce, lub również możemy oddać go do profesjonalnej pralni chemicznej. Mogłoby się wydawać, że ręczne pranie, szczególnie dla wełny czy kaszmiru, byłoby najdelikatniejsze i najlepsze, ale niestety w praktyce jest bardzo trudne do zrealizowania. Weź pod uwagę, że po nabraniu wody, materiał stanie się bardzo ciężki! To z kolei spowoduje, że trudno będzie dokładnie wyprać, a następnie wypłukać koc ze środków piorących. Podczas suszenia, pod wpływem wody może się on też rozciągnąć. Nie powinno się też moczyć koca.

Zauważyliśmy, że już większość producentów koców zaleca pranie w pralce. Jest to zatem rozwiązanie bezpieczne i skuteczne. To, czy możemy oddać koc do pralni, również warto sprawdzić na metce, ale jest to dość rzadka praktyka. Chyba, że np. pralka ma mały wsad, do którego produkt się nie zmieści. Pranie koca w pralce jest możliwe, o ile mamy właśnie odpowiedni program do prania i wielkość bębna.

Model BW-03

W czym wyprać koc

Do prania najlepiej używać wyłącznie delikatnych detergentów, dedykowanych do czyszczenia wełny (jeśli pierzemy ten wełniany lub kaszmirowy) czy delikatnych tkanin (do pozostałych materiałów). Pamiętaj, że prać wełniany koc w pralce możemy tylko i wyłącznie na programie do wełny lub ewentualnie prania ręcznego. Pozostałe koce również warto prać na programie delikatnym i krótkim. Te ustawienia zadbają o materiał, a koc zachowa swoją miękkość. Możemy również sięgnąć po środki zmiękczające czy płyny do płukania. Pranie musi zakończyć się dokładnym wypłukaniem detergentów. Unikajmy wszelkich wybielaczy czy odplamiaczy. Czy można wirować koc podczas prania? Nie, wyłącz tę opcję!

W jakiej temperaturze prać koc

Temperatura prania powinna być ustawiona na około 30 lub maks. 40 stopni Celsjusza. Wełniany koc ze względu na podstawowe zasady prania wełny, nie może być prany w wyższych temperaturach, ponieważ może się skurczyć i sfilcować.  Aby zachować miękkość koca z bawełny, pierz go w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. A w jakiej temperaturze prać koc polarowy lub z poliestru? Może być ona nieco wyższa, ale zawsze trzymajmy się zaleceń producenta, które przeczytamy na metce czy pudełku. Wybierając niższą temperaturę mamy pewność, że nie zniszczymy koca. Także jeśli nie wiemy w jakiej to wybierzmy 30 stopni Celsjusza.

Jak wysuszyć

Może nam się wydawać, że dobrym pomysłem jest szybkie wysuszenie koca. Niestety nie! Nie powinniśmy go też wykręcać. Nie zaleca się również suszenia w suszarce bębnowej, nawet tej do tkanin delikatnych. Zatem unikaj wkładania wełnianych koców do suszarki, ponieważ automatyczne dosuszanie może je skurczyć i pozbawić miękkości.

Pamiętaj też, że promieniowanie słoneczne może powodować blaknięcie tkaniny i zbyt szybkie wysychanie wełny. W efekcie prowadzi do szorstkości koca! Susz go powoli, w zacienionym miejscu lub w domu w pomieszczeniu z dostępem do świeżego powietrza.

Model BW-03

Jak odświeżyć wełniany koc

Wełnianego koca, choć tych z pozostałych materiałów również, nie można prać często – z każdym praniem będzie się on bardziej niszczył. By odświeżyć niezabrudzony wełniany koc najlepiej skorzystać z prasowacza parowego SteaMaster. Wystarczy, że położysz koc na płaskiej powierzchni, np. łóżku i będziesz przejeżdżać dyszą po materiale. Gorąca para osiąga temperaturę do 115 stopni, zabija zatem 99% baterii i roztoczy. Pamiętaj jednak, aby przed parowaniem dokładnie wytrzepać pled!

Model BW-03

Parą możesz wyczyścić każdy materiał. Do odświeżania koca z dłuższym włosiem, np. wełnianego czy kaszmirowego, nałóż na dyszę steamera końcówkę ze szczotką. Dodatkowo pięknie wyczeszesz materiał. Wełna bardzo lubi czesanie -wszystkie włókna będą układać się w tym samym kierunku, usuniesz wszelkie zabrudzenia powierzchniowe lub plamy i wygładzisz powierzchnię koca.

Skomentuj ten wpis