Jak odświeżać pościel

Często zastanawiamy się, jak odświeżyć pościel. Na komfort snu ma wpływ nie tylko jej wymiana, ale również codzienna pielęgnacja. Istnieje wiele domowych sposobów na odświeżenie pościeli bez prania. Warto robić to regularnie, by utrzymać ją w czystości!

Po ciężkiem dniu lubimy zapaść się w pachnącą pościel i… zasnąć. Świeże kołdry i poduszki to jednak nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Częste pranie, wietrzenie i odświeżanie pomaga utrzymać dobrą jakość pościeli. Świeża pościel gwarantuje też komfort snu.

BW-03

Sposoby na odświeżenie pościeli

Aby utrzymać pościel w dobrym stanie, koniecznie należy pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych. Po kilku sezonach intensywnego użytkowania zabiegi te są wręcz konieczne, głównie ze względów higienicznych.

Odświeżanie pościeli

Największym wrogiem kołder i poduszek jest unoszący się w powietrzu kurz, który bezpośrednio z ubrań dostaje się na pościel. Na szczęście, możemy ochronić ją przed zakurzeniem poprzez stosowanie specjalnych narzut na łóżko, które pełnić będą także funkcję dekoracyjną. Ale najlepszym sposobem na odświeżenie pościeli jest jej wietrzenie! Zgromadzona po nocy pochodząca z potu wilgoć stanowi perfekcyjny klimat dla rozwoju bakterii. Tuż po wstaniu warto otworzyć okno w sypialni, a następnie pozostawić rozłożoną luźno na łóżku na około 20 minut. Pościeli służy zimowe wietrzenie – niskie temperatury sprzyjają pozbywaniu się roztoczy.

Trzepanie pościeli

Starajmy się przynajmniej raz na tydzień pozostawić poszewki na świeżym powietrzu, co najmniej przez dwie godziny. Po tym pościel należy porządnie wytrzepać, by usunąć z niej pozostały kurz.

Regularne pranie

Warto pamiętać nie tylko o wietrzeniu pościeli, ale również o jej regularnym praniu – najlepiej w niskich temperaturach. Najlepiej wykonywać to osobno, bez wrzucania do bębna pralki innych elementów garderoby. Zanim umieścimy pościel w pralce, pozapinajmy wszystkie zamki błyskawiczne oraz guziki. Unikniemy w ten sposób rozerwania materiału! Pościel i poszewki powinny być prane na lewej stronie. Ważną zasadą jest regularna wymiana pościeli na nową, choćby raz na 2-3 lata.

Pamiętajmy, że piorąc w pralce nie wolno napchać zbyt dużej ilości np. poduszek, gdyż wypełnienie się pozbija i staną się one niekształtne. Polecamy do bębna wrzucać 2 piłeczki tenisowe, które w trakcie prania będą uniemożliwiały pozbijanie się wypełnienia. Jeżeli chodzi o temperaturę prania – rekomendujemy 40 stopni. Niedopuszczalne jest pranie pościeli ze ścierkami lub odzieżą wierzchnią! Kołdry i poduszki można oczywiście wyprać w pralce automatycznej. Należy wyłączyć jednak funkcję wirowania. Do prania pościeli nie należy stosować wybielaczy oraz silnych detergentów. Warto suszyć ją na płasko.

Pranie umożliwia to nie tylko pozbycie się kurzu, zabrudzeń i nieprzyjemnego zapachu, lecz także bakterii, roztoczy oraz drobnoustrojów. Dopuszczalny najrzadszy czas między kolejnymi praniami to: dla pościeli z pierza – 2-3 lata, wełnianej – 1-2 lat. W przypadku alergików ta częstotliwość koniecznie musi być skrócona do granicy 1-2 razy w miesiącu! Warto w tym przypadku pomyśleć o pościeli antyalergicznej, która skutecznie zniweluje powtarzające się dolegliwości alergiczne, np. napadowe kichanie, swędzenie i łzawienie oczu, katar, bóle głowy czy senność.

Parownica SteaMaster

Do kolejnych sposobów na to jak zdezynfekować pościel należy parowanie przy pomocy urządzenia SteaMaster. Gorąca para (blisko 100 stopni) ma właściwości bakteriobójcze, dlatego idealnie sprawdzi się do regularnego czyszczenia. Wystarczy położyć pościel na łóżku i przesuwać parą z góry do dołu. Parowanie najlepiej wykonać w poziomie modelami BW-03 lub BG-04.

Wszystko czego potrzebujesz, aby szybko zdezynfekować materac, narzutę, sofę, zasłony itp. to również wielofunkcyjny sprzęt SteaMaster! W szybki i łatwy sposób zabije roztocza, oczyści tkaniny i nada im neutralny zapach. Właśnie – parownica SteaMaster skutecznie pochłania nieprzyjemny zapach!

Jak odświeżyć pościel z pierzem?

Nie wszystkie rodzaje pościeli są łatwe w odświeżaniu. Klasycznym przykładem jest pościel wypełniona pierzem lub puchem. Czy jest w ogóle możliwe odświeżenie tego rodzaju kołdry lub poduszki? Co 2-3 lata warto kołdrę i poduszkę z pierza lub puchu uprać – na pewno będzie już po tym czasie dość mocno przepocona i zakurzona. Można włożyć do pralki jedną sztukę i ustawić na program do delikatnych tkanin. Warto pamiętać, że wypełnienie naturalne z puchu jest wrażliwe na działanie silnych środków chemicznych. Pranie kołder puchowych może również powierzyć specjalistycznym pralniom chemicznym.

Sposób na odświeżenie pościeli wełnianej

Pościel wełniana posiada doskonałe właściwości higroskopijne. Jest odpowiednia dla alergików! Aby kołdry i poduszki wełniane długo nam służyły, musimy o nie odpowiednio dbać. Na co dzień wystarczy je wytrzepywać, raz do roku warto wyprać kołdry i poduszki wełniane. W przypadku wełny możemy zastosować tylko pranie ręczne: kołdrę lub poduszkę należy przez godzinę moczyć w letniej wodzie (maks. 25 stopni) z dodatkiem lanoliny. W tym czasie należy je odwracać i delikatnie ugniatać. Następnie prane przez nas rzeczy musimy wypłukać w wodzie. Zabrudzenia lub plamy na pościeli wełnianej należy czyścić specjalnymi preparatami przeznaczonymi do wełny.

Co zrobić, aby pościel ładnie pachniała

Ostatnim etapem, o który warto zadbać jest nadanie pościeli ładnego, przyjemnego zapachu. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu pościeli jest wiele. Mogą nim być barwniki, z którymi rozprawimy się już podczas pierwszego prania. Okazuję się jednak, że błędy, jakie popełniamy podczas prania, suszenia i przechowywania to siły sprawcze, które mogą mieć podłoże nieprzyjemnych zapachów. Pamiętajmy, że trzymanie kołder w koszu z innymi zabrudzonymi i zawilgoconymi ubraniami, zwłaszcza ręcznikami to niewybaczalny błąd!

Ładny zapach pościeli zapewni jej właściwe przechowywanie. Aby wyeliminować problem należy przechowywać całą pościel w oddzielnej szafce z dala od odzieży lub innych przedmiotów o silnym zapachu. Bez względu na to, czy przechowujesz pościel w koszach pod łóżkiem, czy na półkach w szafie, nie układaj zbyt wielu kompletów w wysokie stosy. Prześcieradła czy poszewki na kołdry i poduszki powinny mieć zapewniony choć minimalny obieg powietrza. Wychodząc z domu, otwórz drzwi szafy czy pokrywę pojemnika na godzinę lub dwie przynajmniej raz w tygodniu.

BG-04

Odświeżacz tkanin SteaMaster

Nawet najpiękniejszy zapach znika z upranej pościeli najdalej po kilku dniach. Aby trwał dłużej, możesz stosować specjalny spray, który błyskawicznie odświeża kołdry i poduszki. Niektóre takie preparaty ułatwią ci też zasypianie, wypełniając powietrze relaksującym aromatem. Sprawdź odświeżacz do tkanin SteaMaster.

Skomentuj ten wpis