Jak odświeżyć czarne ubrania

Czarne ubrania są ponadczasowe, uniwersalne i klasyczne. Stanowią absolutną podstawę w garderobie, zarówno kobiety, jak też mężczyzny. Na pewno każdy z nas ma minimum jedną czarną rzecz w swojej szafie. Niektórzy preferują tylko czerń. Nic dziwnego! Czarny wyszczupla sylwetkę, a fasony w czerni wyglądają niesamowicie elegancko. To kolor, który po prostu nigdy się nie znudzi! Czarna odzież ma wiele plusów, zatem jakie są jej minusy? Bardzo trudno utrzymać ją w dobrym stanie, szybko traci barwę i pierwotną świeżość. Zebraliśmy dla Ciebie kilka podstawowych zasad, dzięki którym będziesz mógł dłużej cieszyć się swoimi czarnymi ubraniami.

Jak dbać o czarną odzież?

Na czarnych ubraniach bardzo widoczne są problematyczne zabrudzenia, takie jak białe ślady po dezodorancie czy perfumach, zwierzęca sierść, jasne zmechacenia, wszelkie paproszki, a nawet pozostałości po proszku do prania. Niektóre z tych zanieczyszczeń wyeliminujesz zwykłą rolką do czyszczenia ubrań. Przyda Ci się ona zawsze wtedy, gdy czarne spodnie bądź sukienka zostaną oklejone jasnymi drobinkami bądź włoskami. Wystarczy kilkukrotnie przejechać po nich rolką, która zbierze wszelkie paprochy. To proste narzędzie okaże się szczególnie pomocne w przypadku ciemnej odzieży wierzchniej. Sprawdź, jak działa wielorazowa rolka do czyszczenia ubrań od SteaMaster: https://www.steamaster.pl/produkty/rolka-do-czyszczenia-ubran/. Trudniejsze zabrudzenia, takie jak różnego rodzaju plamki, możesz usunąć specjalnym sprayem do ich wywabiania czy też chusteczkami odplamiającymi. Nie zawsze musisz prać czarne ubrania w pralce, bardziej zalecane jest pranie ręczne lub po prostu tylko ich odświeżanie. Kiedy się jednak na to zdecydujesz, pamiętaj o niskiej temperaturze i używaniu kapsułek bądź płynu zamiast proszku do prania.

Jak prać czarne materiały?

Pranie czarnych ubrań to poważne wyzwanie! Dlatego przy praniu czarnych rzeczy zwróć uwagę na kilka ważnych zasad. Przede wszystkim staraj się prać je jak najrzadziej. Gorąca woda i detergenty zdecydowanie przyspieszają blaknięcie odzieży, a nie ma nic gorszego niż sprana szarość zastępująca głęboką czerń. Wówczas nawet najlepszy projekt wygląda niechlujnie. Poza tym czarne rzeczy w pralce bardzo często zbierają wszelkie paproszki, włosy i sierść, które są na nich bardzo widoczne. Jak więc dobrze wyprać czerń? Przed praniem czarnych rzeczy pamiętaj przede wszystkim o tym, by obrócić je na lewą stronę. Dzięki temu zabezpieczysz odzież przed ewentualnymi farfoclami. Poza tym dobrze jest stosować specjalny płyn do prania ciemnych tkanin. Sprawdzi się on zdecydowanie lepiej niż tradycyjny proszek, który często pozostawia białe plamy. Ważne – ciemnym ubraniom nie służy pranie z dodatkiem proszku do prania! Płyny lub tego typu środki nie tylko odświeżą materiały, ale również mają na celu przywrócić czarny kolor ubraniom. W trakcie prania czarnych ubrań nie należy wkładać do bębna pralki rzeczy w żadnym innym kolorze, a już na pewno nie białych. Zwróć szczególną uwagę na temperaturę prania – choć będzie ona zależała przede wszystkim od rodzaju pranych materiałów, nie powinna przekraczać 30 – 40 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie możesz wyjść z pralki wyblakłe ubrania.

Co zrobić, żeby czarne ubrania odzyskały kolor?

Nie martw się, jeśli pomimo odpowiedniego prania Twoje ulubione czarne ubrania blakną. Mamy kilka sprawdzonych sposobów na odzyskanie głębokiej czerni. Zatem, jak przywrócić kolor czarnym ubraniom?

Moje czarne spodnie wyblakły – co robić?

Aby przywrócić czarny kolor spodniom wybierz żelazko parowe SteaMaster! Gorąca para ma właściwości odświeżające. Przywróci nie tylko dawny blask, ale też intensywną barwę czarnym ubraniom. Wystarczy, że powiesisz ubranie na wbudowanym wieszaku steamera i dyszą wykonasz ruchy z góry do dołu. Pamiętaj, by odświeżyć również tył oraz rękawy prasowanej rzeczy. Już po kilku ruchach zauważysz, jak ubranie zmienia barwę na bardziej intensywną i wraca do dawnej świetności. Ciemne rzeczy będą wyglądać jak nowe!

Są również domowe sposoby odświeżania czerni. Jednym z nich i też powszechnie znanym jest ocet. W roztworze wody z octem możesz po prostu namoczyć rzeczy albo dodać go bezpośrednio do komory piorącej. Pamiętaj tylko, aby po wszystkim dokładnie wypłukać odzież – nie chcesz przecież, żeby Twoja garderoba brzydko pachniała. Innym skutecznym sposobem na odzyskanie głębokiej czerni jest dodawanie do prania barwnika, czyli takich płynów jak piwo, wyciąg z liści orzecha włoskiego, bluszczu pospolitego, mocnego naparu z czarnej herbaty czy kawy. Już nawet pół szklanki tej ostatniej pozwoli na wymoczenie kilku bluzek! Substancje zawarte w kawie i herbacie działają jak naturalny barwnik. Najlepiej jednak, jak wybierzesz się do sklepu zielarskiego i skomponujesz mieszankę orzecha włoskiego lub bluszczu. Następnie wystarczy, że zalejesz porcję ziół wrzątkiem, odczekasz dziesięć minut i dolejesz miksturę do pralki z wyblakłymi czarnymi ubraniami. Ta metoda jest bezpieczna dla delikatnych materiałów, dla spodni czy sukienek. Wszystkie te środki mają naturalne właściwości odświeżające kolor i co ważne – są eko-friendly. Możesz również użyć chemicznego barwnika do ciemnych materiałów – znajdziesz go w popularnych drogeriach lub w większych supermarketach.

Jak suszyć ciemne tkaniny?

Zalecany sposób suszenia czarnych rzeczy zależy od materiałów, z jakich są wykonane. Jest jednak pewna zasada, którą warto zawsze stosować: nie susz tkanin na pełnym słońcu. Promieniowanie ultrafioletowe ma bardzo mocny wpływ na czarny kolor i przyspiesza jego blaknięcie. Dlatego jeśli nie możesz suszyć czarnych ubrań w suszarce, pozostaw je rozwieszone w domu. Mogą potrzebować trochę więcej czasu na wyschnięcie, ale przynajmniej nie będziesz martwić się o ich stan.

Jak prasować czernie?

Prasowanie to kolejny krytyczny etap pielęgnacji ciemnych ubrań. Największym zagrożeniem jest w tym przypadku wysoka temperatura rozgrzanej stopy żelazka. Na pewno doskonale wiesz, jak może ona wpłynąć na materiały, podczas prasowania na czarnych powierzchniach powstaną nieestetyczne błyszczące ślady. Możesz spróbować ich uniknąć, przekładając ubrania na lewą stronę. Zdecydowanie skuteczniejszym i bezpieczniejszym sposobem jest jednak prasowanie odzieży za pomocą parownicy. Unikając żelazka, zupełnie eliminujesz zagrożenia związane z niszczeniem materiału. Gorąca para wodna ze steamera skutecznie odświeży tkaniny bez jakiejkolwiek szkody dla czarnego koloru Twoich ubrań.

Zadbaj o swoją ciemną odzież ze SteaMaster!

Wiesz już jak dbać o ciemne materiały i jak przywrócić im świeżość. Ale aby zapewnić sobie jak najlepsze rezultaty i utrzymać odzież w doskonałym stanie, koniecznie zaopatrz się w parownicę marki SteaMaster! To rewolucyjne urządzenie do profesjonalnego prasowania w zaciszu Twojego domu, bez rozstawiania deski, łatwo, szybko i wygodnie. Steamer zmieni Twoje podejście do prasowania i sprawi, że będzie ono po prostu przyjemniejsze. Wybierz swój model: https://www.steamaster.pl/produkty/.

Skomentuj ten wpis