Jak pozbyć się pcheł z domu

Wiele osób nie ma wiedzy, jak zwalczyć pchły w domu i zagląda na fora internetowe w celu poszukiwania efektywnej strategii walki z tymi insektami. Te pasożyty niesamowicie trudno jest wytropić! Ukrywają się nie tylko w sierści zwierzęcia, ale też w wielu innych zakamarkach. Bardzo lubią wilgotne pomieszczenia, materace łóżkowe, szpary podłogowe oraz listwy. Można się ich pozbyć na kilka sposobów. Zatem co odstrasza pchły?

Pcheł można pozbyć się za pomocą gotowych środków na pasożyty, ale płyny odstraszające można również przygotować samodzielnie. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na szybkie pozbycie się pcheł?

BW-03

Jak wygląda pchła

Ten mały owad jest łatwy w rozpoznaniu. Pchła, która pojawia się na psie lub kocie należy do gatunku owadów uskrzydlonych, wtórnie bezskrzydłych (utraciły skrzydła w procesie ewolucji). Jest ona niewielkich rozmiarów, mieszczącym się w przedziale od 2 do 3 milimetrów. Pchły są czerwonawo-brązowymi pasożytami i posiadają aparat gębowy kłująco-ssący, którym wypija krew ze swoich żywicieli. Poruszają się skacząc. Jednorazowo potrafią złożyć około 20 jaj na ciele zwierzęcia. Jajka często spadają z sierści, dlatego największa ich liczba znajduje się zazwyczaj na psim czy kocim posłaniu lub tam gdzie zwierzę przebywa.

Rodzaje pcheł

Najczęstszym spotykanym rodzajem tego owada jest pchła ludzka, psia lub kocia. Warto jednak pamiętać przy tym, że jest to jedynie znikoma ilość gatunków, które zdominowały niemal wszystkie kontynenty. Do tej pory odkryto ponad 2000 różnych rodzajów tego owada.

Skąd się biorą pchły w domu?

Do rozpoczęcia inwazji pcheł wystarczy nawet jeden owad przyniesiony przez psa, kota lub na ubraniu. Pchły, które zadomowiły się w naszym otoczeniu znoszą dużą liczbę jaj, dlatego w szybkim tempie rozprzestrzeniają po całym domu i trudno je wytępić.

Choroby przenoszone przez pchły

Pchły są również nosicielami szeregu groźnych chorób. Przenoszą między innymi bakteryjną chorobę kociego pazura. Ludzie również mogą się nią zarazić, w sytuacji, gdy ich skóra zostanie zadrapana np. przez młodego kotka. Objawia się ona zazwyczaj gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych, bólami głowy i dużym zmęczeniem. Choroba leczona w nieodpowiedni sposób, może prowadzić do zapalenia mózgu i zapalenia szpiku kostnego.

Pchły także pełnią funkcję żywiciela pośredniego dla tasiemca, który po dostaniu się do ludzkiego organizmu, wywołuje poważne zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Nadzwyczaj groźne komplikacje mogą pojawiać się u dzieci, które są zarażone tym rodzajem pasożyta.

Ślady po ugryzieniu pchły

Ugryzienia pchły są bardzo podobne, do tych spowodowanych ukąszeniem komara, jednak z małą różnicą – te nie powodują opuchlizny. Zaczerwienione miejsca powodują swędzenie, co może być wyjątkowo uporczywe dla osób z wrażliwą skórą lub alergików. W przypadku tych drugich, ukąszenie może utrzymywać się na skórze nawet przez 5 dni.

Jak rozpoznać, że pies ma pchły

Poniżej przedstawiamy kilka oznak, które mogą świadczyć o obecności pcheł w domu.

Podstawowy objaw – zwierzę drapie się częściej niż zazwyczaj. Pojawiają się również swędzące ugryzienia, zwłaszcza w okolicach kostek – pchły gryzą też ludzi, choć wolą porośnięte sierścią zwierzęta. Może zauważyć brud pozostawiony przez pchły, wygląda jak zmielony pieprz, a jego znaczne ilości można znaleźć np. na posłaniu czworonoga.

Najważniejsza oznaka w domu

Jednak to pogryzienie przez pchły – zwykle objawia się małymi czerwonymi punktami – które nieco przypominają ukąszenia komara, daje nam do zrozumienia, że mamy nieproszonych gości. Czerwone “kropki” nie są opuchnięte, za to bardzo mocno swędzą.

Zwalczanie pcheł z domu

Wiemy już, że obecność pcheł to problem dla domowników, ponieważ małe pasożyty są nie tylko uciążliwe, ale też błyskawicznie się rozmnażają i rozprzestrzeniają po całym domu. Na zwierzęciu i człowieku bytują tylko dorosłe postacie tego pasożyta. Ich larwy i poczwarki gnieżdżą się przede wszystkim na legowiskach zwierząt, chowają w dywanach i materacach, a także wchodzą w szczeliny i szpary przy podłogach. Zatem chcąc pozbyć się pasożytów nie wystarczą owadobójcze krople, obroże i szampony dla zwierząt, które eliminują tylko dorosłe osobniki.

Jak pozbyć się pcheł – krok po kroku

Przede wszystkim czworonoga trzeba wykąpać, np. w wodzie z dodatkiem octu lub soku z cytryny, a następnie dokładnie wyczesać gęstym metalowym grzebieniem. Dzięki temu ze skóry zwierzęcia zostaną zebrane dorosłe osobniki i jaja pcheł. Aby zwalczyć pchły u człowieka, należy pozbyć się ich z mieszkania i wyleczyć pupila – te owady nie bytują na skórze człowieka, a jedynie kąsają i żywią się krwią (zwłaszcza w okolicy łydek i kostek). Ugryzienie pchły powoduje zaczerwienienie, obrzęk i wysypkę.

Kuracja przeciwpchelna

Warto na stałe zabezpieczać zwierzę przed pchłami, np. za pomocą obroży przeciwpchelnej lub kropli. Zastosuj u swojego pupila i wszystkich innych zwierzaków w domu kurację przeciwpchelną. Nawet jeśli zauważysz pchły tylko na jednym ze swoich podopiecznych, musisz założyć, że inne zwierzaki w domu też już je mają. Stosuj zatem kurację przeciwpchelną regularnie i długoterminowo u każdego zwierzaka, aby nie dopuścić do pojawienia się pasożytów i zmniejszyć ryzyko ponownej inwazji.

Dezynfekcja domu

W domu konieczne jest spryskanie środkiem chemicznym wszelkich zakamarków, w których mogły rozgościć się pchły. Możesz użyć przyjaznego dla zwierząt sprayu na pchły w całym domu (do kupienia w sklepach zoologicznych). Postępuj zgodnie z instrukcją i bardzo dokładnie spryskaj nim ulubione miejsca zwierzaka. Ważne! Dokładnie przeczytaj informacje na etykiecie produktu, by dowiedzieć się, jak ochronić swoje zwierzęta domowe przed działaniem potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych. Pchły w stadium poczwarki (tuż przed dojrzewaniem) są niezwykle trudne do zabicia. Przed użyciem jakichkolwiek środków chemicznych najlepiej odkurzyć więc całe mieszkanie, aby pobudzić poczwarki do wyklucia się.

Warto wyprać legowisko zwierzaka – w jak najwyższej temperaturze! Gorąca woda zabije pozostałe tam jeszcze jajka lub larwy. To niezbędny krok, który pozwoli pozbyć się wszystkich pcheł już za pierwszym podejściem. Pierz posłanie i kocyki co najmniej raz w tygodniu, nawet przez osiem tygodni.

Wypierz również wszystkie miękkie zabawki psa lub kota. Nawet ukochany piszczący pluszak Twojego psa lub wypchana mysz regularnie mordowana przez kota mogą mieć na sobie jaja i larwy pcheł. Po praniu użyj jeszcze gorącej pary, aby być pewnym, że zabawka jest w 100% czysta.

BG-04

Odkażanie gorącą parą

Warto też odkażać regularnie legowisko gorącą parą, np. SteaMaster. Parowanie miejsc umożliwi szybkie i wygodne zniwelowanie pasożytów. Sprawdź model BW-03. Dodatkowo parą można dezynfekować wszystkie tapicerowane meble, np. sofy czy fotele. Sprawdzi się też do czyszczenia materaca.

EM-303

Domowe sposoby na pchły w domu

Pchły można wytępić również domowymi sposobami. Zabiegi z użyciem samodzielnie przygotowanych płynów trzeba jednak powtarzać – pchły mogą składać jaja nawet do 3 miesięcy od momentu zaznaczenia swojej obecności.

Pasożyty bardzo nie lubią olejku z drzewa herbacianego – można go kupić np. w aptekach lub sklepach zielarskich. Kilka kropli olejku herbacianego wlej do wody. Tak przygotowany roztwór przelej do butelki z atomizerem. Sprayem spryskuj tapicerki, listwy podłogowe, kanapę, łóżko, psie posłanie, czyli wszystkie miejsca, w których mogą pojawić się pchły. Jego intensywny zapach powoduje, że pchły i kleszcze spadają ze skóry zwierzęcia i spryskanych przedmiotów.

Inny ciekawy domowy sposób na pchły to ustawienie miski z wodą pod silnym światłem lampki. Pchły będą podążały w stronę światła i utopią się w wodzie. Wiedz jednak, że jest to tylko doraźny sposób, jak pozbyć się pcheł z domu i nie wystarczy do usunięcia larw czy jajeczek. Jeżeli jednak koty czy psy są domownikami – nie stosuj tej metody, żeby nie zaszkodzić swoim pupilom.

Możliwości pozbycia się pcheł domowymi sposobami jest wiele, ale najważniejsza w ich stosowaniu jest regularność!

Chroń swojego zwierzaka przed atakami pcheł

Zdecydowanie najlepszym sposobem na uniknięcie pcheł w domu jest profilaktyka, czyli regularne stosowanie kuracji przeciwpchelnych i dbanie o dom.

Pomocne będzie również częste mycie podłóg i mebli oraz dbanie o to, by w domu zawsze panowała nienaganna czystość. Dodatkowo w przypadku posiadania zwierząt domowych należy jak najczęściej je czesać i od razu zbierać ich sierść, aby unikać chodzenia po niej. Brak zachowania takich nawyków, może spowodować przenoszenie się owadów na ciało człowieka.

Skomentuj ten wpis