Jak prać buty w pralce

Zabrudzenia na butach pojawiają się bardzo często. Już po pierwszym użyciu buty mogą być zakurzone, a jak trafimy na złą pogodę, to nawet brudne. Nie dziwi więc fakt, że dużo osób zastanawia się, jak prać buty w pralce, czy w ogóle jest to możliwe czy lepiej pozbyć się ręcznie wszelkich nieczystości.

Poniżej przedstawiamy wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak odświeżyć obuwie w bezpieczny i co ważne – skuteczny sposób. Podpowiadamy też, jaki rodzaj obuwia nadaje się do czyszczenia w pralce.

EM-303

Pranie butów w pralce – zasady

Pranie ręczne i w pralce

Mimo, że dla niektórych butów pranie w pralce może zakończyć się zniszczeniem, to wiele z nich znosi to naprawdę świetnie. Dlatego warto zapoznać się z metką producenta, która sugeruje jaka metoda czyszczenia jest dla danego materiału najlepsza.

Stare zasady mówią, że obuwie najlepiej czyścić ręcznie. Wypranie butów w pralce powinno być ostatecznością! Jeśli już się zdecydujesz na takie rozwiązanie, bardzo ważne jest trzymanie się kilku zasad, o których dowiesz się w tym poście. Przed włożeniem butów do pralki naprawdę warto wiedzieć o kilku istotnych kwestiach.

Jakich butów nie powinno się prać w pralce

Lista obuwia, którego nie należy prać w pralce, jest bardzo długa. Wyprać w pralce nie można butów klejonych, tylko i wyłącznie szyte. To ważny warunek! Nie próbuj też wkładać do pralki butów na obcasach, pokrytych delikatnymi materiałami (np. satyną czy atłasem). Kiepskim pomysłem będzie także pranie butów z drewnianą podeszwą, skórzanych czy zamszowych. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wrzucać do pralki butów, które są już zniszczone. Głównie chodzi o pękającą podeszwę, dziury czy przetarcia. Pranie może pogłębić uszkodzenia – takie buty trzeba wyczyścić tylko i wyłącznie ręcznie. Zrezygnuj także z prania butów ozdobionych koralikami, cekinami, nitami czy łańcuchami.

Jakie buty można prać w pralce? Szyte i materiałowe oraz sportowe. Buty sportowe, trampki i tenisówki wykonywane są zazwyczaj z tkanin i materiałów, które świetnie znoszą pranie mechaniczne i nadają się do czyszczenia w pralce.

Jeśli wiesz już które buty nadają się do prania w pralce, zadbaj o to, by ich czyszczenie przebiegło pomyślnie i bezpiecznie.

Jak prać buty w pralce tak, żeby ich nie uszkodzić

Obuwie wkładane do pralki powinno być możliwie jak najbardziej oczyszczone, ponieważ znajdujące się na nich błoto czy kamienie mogą zaszkodzić pralce. Możesz też włożyć do pralki ręcznik lub koc, które zminimalizują obijanie się butów o bęben i zapobiegną uszkodzeniu pralki. Podobnie jak w wypadku bielizny, przy praniu butów warto skorzystać ze specjalnych worków do prania, które zabezpieczą je przed uszkodzeniem mechanicznym. W przygotowaniu do prania warto wyjąć sznurówki i wkładki – pomoże to w wyczyszczeniu wszystkich zakamarków obuwia.

W ilu stopniach prać buty, by je skutecznie wyczyścić

Zaleca się pranie w 30°C lub maksymalnie 40°C. Będzie ono wówczas skuteczne – detergent rozpuści się, a zabrudzenia zostaną usunięte. Należy pamiętać, aby pominąć wirowanie, ponieważ może negatywnie odbić się na wyglądzie obuwia.

Niektóre pralki są wyposażone w program prania ręcznego, który dobrze sprawdzi się przy czyszczeniu obuwia. Jeśli Twoja pralka ma taki program, wybierz go! Jeśli nie, ustaw pralkę na wolne obroty – maksymalnie 500 na minutę – oraz całkowicie wyłącz opcję wirowania.

Do prania butów używamy tylko niedużych ilości proszku lub płynu do prania. Warto skorzystać też ze specjalnych środków, przeznaczonych do prania obuwia.

Jak dbać o białe buty

Pranie białych butów sportowych stanowi nie lada wyzwanie. W wypadku białych butów jednym z celów pielęgnacji jest zapobieganie pojawieniu się przebarwień. Należy przestrzegać zasady niemieszania kolorów – białe buty pierzemy tylko i wyłącznie z białymi. Uchronisz buty przez zafarbowaniem! Nieoceniona w czyszczeniu białych butów sportowych lub obuwia z materiału jest pasta. Białą pastę nakładamy na miękką szczotkę i wcieramy w materiał. Po jej wyschnięciu będą wyglądały jak nowe!

Jak wysuszyć obuwie prawidłowo?

Niezależnie od tego, czy pierzesz buty sportowe w pralce, czy też ręcznie, czy myjesz buty płócienne, zamszowe, czy skórzane – każdą parę po umyciu należy pozostawić do wyschnięcia.

Po wyciągnięciu z pralki butów nie należy ich wyciskać, bo może to skutkować trwałym odkształceniem. Lepiej też nie suszyć ich na grzejniku, na słońcu ani suszarką do włosów. Najbezpieczniej jest włożyć do środka papierowe ręczniki, aby wchłonęły nadmiar wilgoci. Najlepiej będzie, jeśli buty wyschną naturalnie. Przyspieszanie ich suszenia może niekorzystnie wpłynąć na ich stan i wygląd, np. występowanie zacieków czy żółtych plam. Pod żadnym pozorem nie można suszyć butów w suszarce bębnowej! Wysoka temperatura zniszczy buty. Wkładki i sznurówki należy suszyć osobno i włożyć je do butów dopiero, gdy będą one całkowicie suche.

Jak wyprać buty sportowe

Miękka cholewka, szczególnie w jasnym kolorze, jest podatna na zabrudzenia, których trudno jest się pozbyć. Modele butów sportowych, uszyte z przewiewnej, tekstylnej tkaniny o luźnym splocie, to najłatwiejsze do wyprania buty. W pralce można prać buty sportowe, nieprzyjemnie pachnące, mocno zabrudzone, z trudnymi do ręcznego usunięcia plamami.

EM-202

Jak prać buty skórzane

Na pewno do pralki nie nadają się buty skórzane, zarówno ze skóry licowej, jak też zamszu. Pranie mechaniczne szpeci buty zamszowe, dlatego powinniśmy czyścić je tylko i wyłącznie ręcznie. Do tego przy użyciu specjalnych detergentów!

Zamsz czy nubuk źle znoszą zbyt dużą ilość wody. Dlatego najpierw dokładnie wytrzyj obuwie z kurzu, a następnie oczyść wilgotną szmatką nasączoną roztworem mleka i sody oczyszczonej – 1 łyżka na 1 szklankę. Na koniec oczyść je gąbką zanurzoną w czystej wodzie. Pamiętaj, aby była ona jedynie lekko wilgotna.

Buty zamszowe można odświeżać przy pomocy gorącej pary. Należy parować je dość szybko, by zamsz nie wchłaniał zbyt dużej ilości wody. Jednak ma ona niesamowite właściwości, dzięki którym buty zamszowe będą wyglądać jak nowe! Wystarczy kilka razy przeciągnąć dyszą prasowacza parowego po materiale.

EM-101

Odświeżanie butów parą

Alternatywą do prania butów jest czyszczenie ich przy pomocy pary. Nie usunie ona mocnych zabrudzeń, ale pomoże odświeżyć obuwie oraz zniwelować nieprzyjemne zapachy (zneutralizuje je). Dzięki gorącej parze można także skutecznie pozbyć się różnego rodzaju mikroorganizmów bytujących w głębszych warstwach materiału. Automatyczne wrzucanie butów do pralki to błąd, którego warto się wystrzegać i szukać rozwiązań, które pomogą przywrócić ładny wygląd buta w bezpieczny sposób. Na pewno jednym z nich jest jest parownica SteaMaster!

Jak działa? Po wlaniu destylowanej wody do zbiornika, włączamy urządzenie i czekamy 45 sekund na rozgrzanie. Następnie wkładamy rękawicę, która zabezpieczy dłoń przed działaniem gorącej pary. Na nią nakładamy but lub kładziemy go na np. wysokim stołku. Przechodzimy do parowania materiału, czyli przeciągania parą z góry do dołu. Powtórzmy ten ruch kilkukrotnie na jedną część buta, np. prawą stronę. Gorąca para wygładzi but, odświeży i przywróci mu pierwotny wygląd.

Niewiele osób wie, że parownica pomoże też wyprostować zagniecenia na butach, np. sportowych. Więcej dowiesz się w tym poście: https://www.steamaster.pl/blog/jak-wyprostowac-zagiecia-na-butach/.

Skomentuj ten wpis