Pranie czapki z daszkiem

Jak prać czapkę z daszkiem

Czapka z daszkiem nieustannie jest jednym z najpopularniejszych akcesoriów na głowę. Wybierają ją zarówno mężczyźni, jak też kobiety. Biegasz, grasz w tenisa, jeździsz na rowerze albo jesteś na plaży i słońce razi Cię w oczy? Czapka z daszkiem to po prostu najlepsze rozwiązanie! Jednak, jak każdy inny element garderoby, czapka również się brudzi. Kurz i pot to najczęstsze zabrudzenia, które nawet po jednym założeniu mogą pojawić się na nakryciu głowy. Jego specyficzna budowa sprawia, że należy dość ostrożnie podchodzić do kwestii czyszczenia. Zatem do wyboru masz: zapieranie ręczne, automatyczne lub pranie czapki z daszkiem w zmywarce.

MODEL EM-303

Codzienne czyszczenie czapki

Ze względu na częste noszenie takiego nakrycia głowy, ważne jest jego systematyczne odświeżanie, np. przy pomocy gorącej pary SteaMaster. Po każdym użyciu wystarczy powiesić czapkę na wbudowanym wieszaku steamera lub przyczepić do “żabek”. Następnie przeciągamy gorącą parą po wnętrzu czapki, dokładnie usuwając bakterie. Przy okazji niweluje się też zapach. Odśwież jeszcze zewnętrzny materiał czapki i gotowe. Codzienne czyszczenie zajmie się kilka minut!

MODEL EM-202

Czy można prać czapkę z daszkiem w pralce

Zanim zabierzesz się za pranie czapki z daszkiem, sprawdź jakie instrukcje producent umieścił na metce. Znajdziesz tam szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji, w tym ewentualnej możliwości prania w pralce. Większość producentów zaleca jednak pranie ręczne. Pranie mechaniczne mogłoby bezpowrotnie zmienić kształt czapki albo uszkodzić daszek. Równie szkodliwe jest suszenie w suszarce bębnowej!

Niestety czapki z daszkiem wymagają specjalnej pielęgnacji, dlatego, że większość z nich ma wewnętrzną strukturę z kartonu lub tworzywa sztucznego, która może się zniszczyć podczas mocnego prania. Dodatkowo, zbyt intensywne wirowanie i tarcie mogą spowodować odkształcenie lub zniszczenie kształtu.

Jeśli jednak chcemy wyprać czapkę z daszkiem w pralce oraz upewniliśmy się na 100%, że nie posiada ona elementów z tektury, możemy spróbować wyprać ją w programie do prania ręcznego oraz w jak najniższej temperaturze. Pamiętaj jeszcze, że przy praniu czapki w pralce w jej bębnie nie może znajdować się nic innego. W przeciwnym razie możesz uszkodzić swoją czapkę pod wpływem ciężaru innych rzeczy.

Jak wyprać czapkę z daszkiem ręcznie

Ręczne czyszczenie bejsbolówki jest pracochłonne, a także wymaga poświęcenia czasu. Przygotuj: miskę z letnią wodą -bardzo ciepła może zdeformować daszek, delikatny detergent do prania – zrezygnuj z wybielaczy i silnych środków oraz miękką gąbkę lub szmatkę. Zacznij od dodania niewielkiej ilości detergentu do miski z wodą. Następnie zamocz w niej gąbkę i po odsączeniu wody, zacznij dokładnie pocierać materiał czapki. Staraj się to robić dość energicznie, ale jednocześnie delikatnie – finalnie materiał nie powinien być zbyt mokry. Szczególną uwagę zwracaj na wewnętrzną opaskę, która ma bezpośredni kontakt z głową. Postępuj ostrożnie z czyszczeniem przy szwach! Kiedy pozbędziesz się wszystkich plam, zanurz gąbkę w czystej wodzie (bez płynu) i ponownie przetrzyj materiał.

Jeśli widzisz na czapce plamę, nabierz więcej czyszczącego produktu i jeszcze raz przetrzyj nim dokładnie zabrudzone miejsce. Możesz tutaj również skorzystać ze specjalnej szczoteczki, która pomoże rozprowadzić preparat. Pamiętaj, by wykonywać delikatne ruchy, szczególnie przy – wyżej wspomnianych już – szwach.

Wiedz, że nie należy czapki wieszać na suszarce, ponieważ może to doprowadzić do deformacji akcesorium. Zamiast tego, najlepiej jest wypełnić jej wnętrze miękkim ręcznikiem lub papierowymi ręcznikami, aby pomóc utrzymać jej kształt, a następnie pozostawić do naturalnego wyschnięcia na płaskiej powierzchni. Jeśli na czapce pojawiły się zagniecenia, usuń je przy pomocy parownicy SteaMaster. Czapki nie prasujemy tradycyjnym żelazkiem.

MODEL EM-101

Pranie czapki z daszkiem w zmywarce

Niewiele osób wie, że czapkę z daszkiem można też wyczyścić w zmywarce! To prosty i banalny trik. Wystarczy umieścić ją w górnym koszu, dodać kapsułkę lub płyn do prania oraz zastosować program z niską temperaturą. Pamiętaj, aby leżała ona na pustej półce. Po tym zabiegu wyciągnij ją z urządzenia i wysusz na płasko.

Skomentuj ten wpis