Jak prać dywan

Dywan jest nie tylko ozdobą wnętrza – stanowi wizytówkę domu. Nadaje pomieszczeniom charakteru, przytulności oraz elegancji. Sprawdza się w salonach, sypialniach czy pokojach dziecięcych. Jednak, by spełniał swoje funkcje, powinien być czysty oraz świeży. Wszelkie plamy, np. po kawie czy herbacie, zabrudzenia, kurz sprawiają, że mieszkanie nie wygląda dobrze. Zastanawiasz się, czy istnieje skuteczny domowy sposób na odświeżanie dywanu? Jak powinno wyglądać czyszczenie i pranie dywanów w domowych warunkach? W tym poście przedstawimy czym wyczyścić dywan, by wyglądał jak nowy. Pokażemy kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się uporczywych plam i zabrudzeń oraz na szybkie odświeżanie dywanu parą!

BW-03

Jak i czym czyścić dywan

Istnieją zarówno profesjonalne, jak i domowe sposoby na czyszczenie dywanów. Ich wybór zależy przede wszystkim od tego, jak trudnych plam próbujesz się pozbyć. Często jednak okazuje się, że mikstury zrobione samodzielnie w domu w połączeniu z odkurzaczem potrafią wyczyścić nawet największe zabrudzenia! Wiesz, że czyszczenie dywanów czy wykładziny to proces, który może się składać z wielu etapów? Najczęściej obejmuje: odkurzanie, pranie oraz zastosowanie specjalnego środka. Dobór techniki prania zależy od rodzaju modelu (np. shaggy), użytych do jego produkcji materiałów (naturalne czy sztuczne) oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Odpowiednio przeprowadzone mycie, usunie powierzchowne zabrudzenia oraz zlikwiduje nieprzyjemne zapachy.

Ręczne pranie dywanu – jak się przygotować

Ręczne czyszczenie dywanu czy wykładzin nie jest trudne! Zwłaszcza za pomocą środków, które na pewno każdy ma w domu. Dodatkowo nie musisz poświęcać na to dużo czasu, bo znacząca większość domowych sposobów czyszczenia, polega na wchłanianiu środka czyszczącego do włókien dywanu. Nie możemy zapomnieć, że dywan z długim włosiem nie powinien być myty z użyciem intensywnego tarcia, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia zewnętrznych warstw samych włókien lub ich wyrwania. Należy traktować go bardzo ostrożnie i zapoznać się z instrukcją producenta. Najłatwiej wyprać dywany z krótkim włosiem. Przygotowanie dywanu do gruntownego prania jest niezbędnym procesem i należy to robić etapami. Na początek polecamy oczyścić dywan z kurzu, sierści i innych zanieczyszczeń, następnie zaleca się wytrzepanie dywanu. Przygotuj także odpowiedni specyfik do prania dywanów – będzie on zależał od rodzaju dywanu.

Pranie dywanu – jak często?

Warto podjąć się czyszczenia dywanu co najmniej co kilka tygodni, nawet jeśli nie widać na nim zabrudzeń. Dzięki temu stanie się bardziej puszysty i nie będą unosić się wokół niego nieprzyjemne zapachy. Dywan najlepiej uprać wieczorem i pozostawić do rana, do całkowitego wyschnięcia. Czym zatem wyprać dywan, by uzyskać najlepsze rezultaty?

BG-04

Czyszczenie dywanu na sucho

Szczotką

Czyszczenie dywanu na sucho odbywa się za pomocą środka czyszczącego oraz szczotki. Sposób ten najczęściej stosowany jest z wykorzystaniem metody, polegającej na wtarciu w czyszczoną powierzchnię środka usuwającego zabrudzenia – w formie proszku lub szamponu – za pomocą szczotki oraz zgodnie z zaleceniami producenta. Po upływie określonego czasu zostaje już tylko odkurzenie wykładziny lub dywanu. Jeśli zdecydujesz się prać dywan przy użyciu sklepowych specyfików, pamiętaj, że część z nich to mocne chemiczne produkty, które niosą ze sobą pewne skutki, np. mogą delikatnie odbarwiać materiał, a to sprawi, że pranie zniszczy dywan i przysporzy mu plam (przebarwienia), których nie będzie się dało już usunąć.

Szampony do prania dywanów

Kupując szampon do prania dywanów zwróć uwagę na jego rodzaj – dostępne są różne typy szamponów do prania dywanów. Do samodzielnego prania dywanu w warunkach domowych powinniśmy wybierać szampony przeznaczone do prania mechanicznego. Środki do usuwania plam z dywanów dzielą się również ze względu na włókna, z których są wykonane, czyli odplamiacze do włókien naturalnych (wełna, jedwab) i do włókien sztucznych.

Należy pamiętać, że substancje chemiczne zawarte w środkach do prania dywanów i tapicerki mogą działać drażniąco na domowników, zwłaszcza małe dzieci oraz osoby uczulone na detergenty i środki czyszczące.

Przy pomocy odkurzacza piorącego

Na rynku są dostępne również odkurzacze piorące. Ich skuteczność jest dobra, ale wymaga to użycia również specjalnej pianki. Ten sposób pozwala wyprać dywan bez korzystania z domowych sposobów. Warto jednak zostawić tę metodę jako ostateczność i powalczyć z plamami domowymi sposobami.

Domowe sposoby na czyszczenie dywanów

Te sposoby to typowe czyszczenia dywanów na mokro wodą.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona zmieszana z wodą świetnie działa w przypadku prania dywanów. Żeby wyprać dywan, najpierw porządnie go odkurz! Następnie sięgnij po sodę oczyszczoną i wymieszaj łyżkę z kilkoma kroplami wody, tak długo, aż powstanie z tego gładka pasta. Za pomocą szmatki lub gąbki wetrzyj mieszankę – pastę w plamy, a na końcu usuń pozostałości odkurzaczem.

Jeżeli natomiast dywan wydziela nieprzyjemny zapach, również możesz uratować go tym domowym sposobem tj. sodą oczyszczoną. Wystarczy rozsypać proszek regularnie na całej powierzchni dywanu i zostawić na godzinę, po czym odkurzyć. Soda powinna wchłonąć cząsteczki zapachowe, a dywan będzie odświeżony.

Sodą możesz także zasypać świeże plamy z czerwonego wina! Pamiętaj przy tym, by nie wcierać mocno proszku w plamę, by w ten sposób nie roznieść jej po dywanie. Po wyschnięciu odkurz dywaniki.

Usuwanie plam może być uciążliwe, jeśli pozwolisz im wchłonąć we włókna dywanu. Aby jak najmniej się namęczyć podczas gruntownego prania, regularnie dbaj o swoją wykładzinę lub dywan.

Skrobia ziemniaczana

Domowe sposoby czyszczenia dywanów są w stanie usunąć także trudne, tłuste plamy. Najlepszym sposobem na czyszczenie dywanów zatłuszczonych jest zastosowanie mąki ziemniaczanej. Zwyczajna mąka ziemniaczana (lub nawet sproszkowana kreda) skutecznie absorbują tłuszcz i wchłaniają go bardzo szybko! Jest to bardzo prosty sposób na usunięcie brudu i tłustych plam po substancjach. Rozsyp mąkę ziemniaczaną po dywanie, a następnie zaczekaj kilka godzin na wchłonięcie. Po tym czasie wystarczy odkurzyć dywan.

Ocet

Ocet nadaje się do odbarwiania plam z farb czy soku z owoców. Może szczególnie przydać się do odświeżenia dywanu dziecięcego, na którym brud jest dosyć częsty. Wystarczy zmieszać ze sobą 2 łyżki octu, szklankę wody, łyżeczkę proszku do prania i wetrzeć za pomocą gąbki na zabrudzenie. Co zrobić jeśli plama wciąż jest na dywanie? Konieczne może okazać się użycie octu ze skrobią kukurydzianą w proporcjach 1:1. Z kolei na stosunkowo nowe plamy warto sporządzić roztwór: 2 łyżek soli w połowie szklanki octu.

Znając kilka podstawowych zasad, związanych z czyszczeniem dywanu, łatwiej będzie nam samodzielnie się za to zabrać. Powodzenia!

Czym wyprać dywan shaggy

Dywan typu shaggy – z długim włosiem – poleca się czyścić na sucho (wyżej wymienionymi sposobami), uprzednio odkurzając go z włosem, a następnie pod włos.

Profesjonalna pralnia

Można również skorzystać z profesjonalnego prania dywanów, czyli lokalnej pralni. Za każdą usługę prania dywanu musimy niestety zapłacić, jednak mamy wtedy 100% gwarancję, że brudny dywan jest w rękach profesjonalistów.

Jak wyczyścić dywan parownicą SteaMaster

Odświeżenie dywanu możemy też przeprowadzić przy pomocy parownicy do ubrań SteaMaster. Para ma właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze, w prawie 100% usuwa wszelkie roztocza. W przeciwieństwie do zwykłego żelazka, nie przypala ani nie nabłyszcza materiału. Powinna być stosowana w odległości kilku centymetrów od parowanej tkaniny leżącej na podłodze. Tą metodą pozbędziesz się również uciążliwych zapachów – para je neutralizuje. Za pierwszym razem, w niewidocznym miejscu, sprawdź czy parowanie jest bezpieczne dla włosia. Jeśli nic się nie dzieje możesz parować po całości. Następnie pozostaw dywan do wyschnięcia. Do czyszczenia polecamy modele BW-03 oraz BG-04, które umożliwiają szybsze odświeżanie w poziomie, czyli pozycji leżącej.

BW-03

Skomentuj ten wpis