Jak prać dziecięce ubranka

Jak i w czym prać ubranka noworodka?

Poza niezmierzoną radością, noworodek w domu to także ogromne wyzwanie dla początkujących rodziców. Nic dziwnego, każdy z nich chce świetnie przygotować się do tej roli. Już na długo przed narodzeniem dziecka, wielu rodziców zastanawia się, jak i w czym prać ubranka dla noworodka, by nie zaszkodzić jego wyjątkowej skórze. Szczególnie stresujące jest to pierwsze wypranie ubranek dla noworodka.

Wszystkie składniki chemiczne i bakterie łatwo podrażniają skórę dzidziusia, często doprowadzając ją nawet do infekcji. Pierwsze tygodnie życia dziecka to czas, kiedy jego gruczoły potowe i łojowe zaczynają dopiero pracować w odpowiedni sposób. Zatem aby uniknąć podrażnień, należy regularnie oczyszczać ubranka, dzięki temu pozbędziemy się niewidocznych gołym okiem bakterii, roztoczy czy grzybów.

Ważna zasada – ubranka nowo narodzonego dziecka trzeba wyprać osobno! Piorąc ubranka niemowlęce, nie łączymy ich z ubraniami innych domowników, co pozwala zachować podstawowe zasady higieny. Nie zapomnij też zasunąć zamków błyskawicznych oraz zapiąć wszelkie napy na ubrankach. Może się zdarzyć, że rozpięte zamki błyskawiczne czy napy złapią i pozaciągają aksamitne tkaniny garderoby małego. Należy pamiętać, że ubranka niemowlęce pierzemy jedynie w specjalnych hipoalergicznych środkach piorących, przeznaczonych tylko i wyłącznie dla niemowląt. Zwróć uwagę, by nie posiadały chemikaliów, barwników, aromatów zapachowych czy innych składników, które mogłyby doprowadzić do podrażnienia skóry maluszka. Nie kupuj środków zawierających fosforany! Mają one bardzo negatywny wpływ na skórę noworodka.

Kiedy noworodek staje się niemowlakiem, nie zwalnia nas to niestety z odpowiedniego prania ubrań. Pierzemy nawet więcej, ponieważ dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, może częściej ulewać czy po prostu brudzić się, np. podczas przewracania się z brzucha na plecy czy pierwszych prób pełzania, a następnie – raczkowania.

BG-04

W jakim proszku prać ubranka dla niemowlaka?

Wiemy już, że ważne jest nie tylko to, jakimi kosmetykami traktujemy skórę dziecka, ale także w jakich detergentach pierzemy jego ubranka. Materiał ma bowiem nieustanny kontakt ze skórą maluszka, zatem wszelkie płyny, których używamy powinny być przeznaczone specjalnie dla dzieci. A więc w czym należy czyścić ubranka noworodka? Na rynku dostępne są wielofunkcyjne kapsułki dostosowane do potrzeb najmłodszych, a nawet  odplamiacze. Kupując proszek do prania, sprawdź czy posiada atesty np. wydawane przez Instytut Matki i Dziecka. To da Ci gwarancję jakości i bezpieczeństwa. Najczęstszymi plamami na garderobie malucha są pozostałości kupki na spodenkach i dolnych częściach body. Takie plamy warto zapierać od razu! Nie tylko ze względu na możliwość pozostawienia przebarwień, ale także po to, by usunąć jak największą część plamy zanim ubranko trafi z innymi częściami garderoby do pralki.

Na rynku istnieją też ekologiczne środki do prania nowonarodzonych dzieci. Używanie środków ekologicznych da większą gwarancję, że unikniesz podrażnienia skóry. Świetne opinie wśród mam małych alergików zbierają, np. ekologiczne orzechy do prania. Te małe kuleczki rosną w Indiach na drzewie sapindus mukorossi. Możesz je znaleźć również w limitowanym eko-boxie SteaMaster (https://www.steamaster.pl/produkty/eko-box/).

W jakiej temperaturze prać dziecięce ubranka?

Przed przystąpieniem do czyszczenia odzieży zawsze warto sprawdzić, jaką temperaturę prania zaleca na metce ich producent. Dobrej jakości odzież dziecięca, produkowana jest zazwyczaj ze znakomitej jakościowo bawełny, którą bez obaw można prać w wysokiej temperaturze. Zatem w ilu stopniach wyprać ubranka dla noworodka?

Wypierz ubranka w wyższej temperaturze – 60 stopni Celsjusza, a pościel i bieliznę najbliższą ciału dziecka oraz pieluszki tetrowe, które podkładasz pod buzię – nawet w 90 stopniach. Muślin bawełniany można prać w temperaturzeokoło 30 stopni. Garderoba dzidziusia nie wymaga prania ręcznego, a nawet jest to niewskazane. Pralka zapewni 100% czystość materiałów. Musisz też wiedzieć, że im dziecko jest starsze, tym temperatura prania może być niższa. Jeśli pociecha skończyła już 3 miesiące życia, możesz zacząć prać jej wszystkie ubranka w 60 stopniach Celsjusza. Już taka temperatura wody zabija najniebezpieczniejsze bakterie, roztocza oraz grzyby. Pamiętaj, że części garderoby to niejedyne, co trzeba uprać. Ważne też, żeby do pralki wrzucić koce, pościel, otulacze, pieluchy tetrowe, wszelkie ściereczki, których będziesz używać, a nawet zabawki. Maskotki, pluszaki czy szmatki doudou trzeba koniecznie uprać po zakupie. Jeśli jakiejś zabawki nie możesz wrzucić do prania, postaraj się ją wyparzyć, np. parownicą SteaMaster.

Nie możesz zapominać o płukaniu

W przypadku niemowlęcej odzieży należy to robić nawet dwukrotnie! W ten sposób pozbędziesz się resztek detergentów, które mogą podrażniać wrażliwą skórę dziecka. Ważny jest także płyn do płukania – jeśli go stosujemy, to właśnie jego zapach wdycha dziecko. Nie powinien być on zatem zbyt intensywny.

Czy prać nowe ubranka?

Nowe ubranka dla dzieci należy uprać, zanim trafią do naszego domu, dotyka je wiele osób. Tym bardziej jeśli dotyczy to ubranek dla niemowląt! Zawsze pierz nowe ubrania dla dzieci – mogą mieć na sobie mnóstwo bakterii, ale też chemikaliów służących do zabezpieczenia materiałów w trakcie transportu czy wielomiesięcznego przechowywania. Obowiązkowo przez pierwsze miesiące powinno się prać nowo kupione ubranka. Dopiero po około roku, można zrezygnować z tego nawyku.

Delikatna skóra dziecka nie stanowi wystarczająco mocnej bariery ochronnej, dlatego wiele czynników (bakterii) ma ułatwiony dostęp do organizmu dziecka. Może także wykazywać się nadwrażliwością i być bardziej skłonna do alergii. Dlatego dobór nie tylko kosmetyków dla dzieci, ale również proszków czy płynów do prania jest zatem niezwykle ważny. Im mniej w nich szkodliwej chemii oraz barwników – tym po prostu lepiej.

BG-04

Prasowanie garderoby Twojego dziecka

W przypadku noworodków warto suszyć ubrania w suszarce bębnowej, a następnie je prasować. Wygładzanie ubranek dziecięcych jest bardzo ważne, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dlatego po upraniu i wysuszeniu warto je uprasować. Gorąca temperatura żelazka zadziała jak sterylizator, usuwając wszystkie pozostałe drobnoustroje, alergeny oraz bakterie, które mogły zostać po praniu. Prasuj wszystkie materiały, które będą miały styczność z wrażliwą skórą malucha w tym pościel oraz ręczniki. Wygładzanie ubranek dziecięcych mających kontakt ze skórą dziecka jest zalecane do 3. roku życia.

Parownica do ubrań

Alternatywą do tradycyjnego żelazka jest parownica lub inaczej prasowacz parowy, np. SteaMaster. Działanie urządzenia jest oparte na wytwarzaniu pary wodnej,  która ma właściwości wysoce oczyszczające oraz dezynfekujące. Dodatkowo działa bakterio- oraz wirusobójczo! Temperatura pary sięga 100 stopni Celsjusza, zatem działa naprawdę sterylizująco. Poleca się ją do prasowania oraz przy okazji właśnie dezynfekowania ubrań dla noworodka. Idealnie sprawdza się przy przygotowywaniu wyprawki dla maluszka oraz młodej mamy. Parownica pomaga wygodnie wygładzać w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy wielkość brzuch utrudnia codzienne funkcjonowanie. Prasowanie może odbywać się na stojąco lub siedząco. To Ty decydujesz jak wygodniej będzie Ci działać!

Jak wygląda prasowanie przy pomocy pary?

Wystarczy, że powiesisz dowolną część garderoby na wbudowanym wieszaku steamera. Do wygładzania dziecięcych ubranek polecamy skorzystać z dodatkowego wieszaka, dołączonego do modeli EM (EM-101, EM-202, EM-303). Wówczas możesz prasować 2 elementy (prawie) jednocześnie. Tym dodatkowym wieszakiem możesz też podczepić niewielką powierzchnię ubrania. Następnie włącz urządzenie i poczekaj aż się nagrzeje (około 45 sekund). Po tym czasie możesz rozpocząć wygładzanie. Staraj się naciągać ubranie, chyba, że korzystasz z podczepienia przez wieszak. Aby zabezpieczyć dłoń przed działaniem gorącej pary, użyj rękawicy ochronnej. Przeciągaj dyszą z góry do dołu, prostując tym samym zagniecenia oraz przy okazji dezynfekując tkaninę. Gorąca para jest bezpieczna dla materiałów, można wygładzać nią najdelikatniejsze tkaniny, nawet koszulki czy bluzy z nadrukami, dezynfekować wszelkie poduszki, kocyki, pluszaki czy zabawki. Po oczyszczeniu tych ostatnich, pamiętaj o przetarciu przedmiotu do sucha. Warto też oczyszczać materac w łóżeczku czy wózek. Wszystkie rzeczy, z którymi ma kontakt niemowlę warto jest wyparzyć!

Rękawica ochronna do prasowania

Ręczna parownica w podróży

Ale z zagnieceniami i zanieczyszczeniami w podróży poradzi sobie też ręczna parownica, która rozluźnia włókna i je wygładza. Warto ją mieć jako dodatkowy sprzęt do szybkiego wyprasowania małego ubrania lub skorzystać właśnie podczas wakacji. To stosunkowo małe urządzenie potrafi zdziałać cuda – wygładzi, oczyści i zdezynfekuje ubrania całej rodziny.

EM-02

Urządzenia typu SteaMaster naprawdę usuwają blisko 100% drobnoustrojów, a poza tym też świetnie odświeżają ubrania. Jest to szczególnie istotna cecha w przypadku ubranek dziecięcych. Stosując się do powyższych wskazówek, ubranka Twojego maluszka na dłużej zachowają kolor i swoją jakość!

Skomentuj ten wpis