Jak prać firanki żeby nie prasować

Firanki uzupełniają aranżację wnętrz i są dekoracją okna. Pod warunkiem, że nie są pogniecione! Nawet najpiękniejsza firana nie będzie prezentować się schludnie, kiedy po wyjęciu z pralki zawiesimy ją pogniecioną. Warto poznać sposoby na pranie dekoracji bez zagnieceń. Pamiętaj, że istnieje przynajmniej kilka trików, które pozwolą wyprać firanki bez prasowania.

Wielu z nas nie przepada za prasowaniem. Prasowanie firan na desce, przekładanie ogromnego materiału może okazać się bardzo niewygodne. Na pewno kojarzysz żmudny obrazek: Ty z żelazkiem w ręku i wypadająca z deski na wszystkie strony firana i myśl, że masz popołudnie zmarnowane. Nic więcej dziwnego, że szukamy sposobów na nieprasowanie firanek! Czy wiesz, że niska temperatura wody, mało obrotów, poszewka i zastąpienie płynu odżywką do włosów, pozbawią Cię problemu?

Zatem jak prać firanki żeby nie prasować? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek i sprawdzonych sposobów. Wybierz je według Twoich preferencji.

Pranie firanek

Rodzaje materiałów

Zagniecenia na firankach w dużej mierze zależą od materiału, z jakiego je uszyto. Wiele osób wyrzuca metki od razu po zakupie i stąd biorą się błędy. Przede wszystkim sprawdzamy metkę, która podpowie jak prać firanki.

Najlepiej w tym temacie prezentują się i są odporne firany ze sztucznych włókien, np. poliestru. Cechuje się on wysoką odpornością na uszkodzenia i temperaturę oraz bardzo rzadko się gniecie. Nieco inaczej wygląda sytuacja z firankami z naturalnych tkanin. To, z jakich tkanin została wykonana firana, decyduje, w jaki sposób będzie można ją w przyszłości czyścić i czy trzeba będzie prasować tkaninę. Kluczowe znaczenie ma w tej kwestii nie tylko rodzaj tkaniny, ale istotny jest również zastosowany splot włókien – im rzadszy splot, tym mniejsze lub nawet niewidoczne zagniecenia na firance. Do niegniecących się firan należą rzadkie sploty oraz wszelkiego typu siatki o wyraźnych oczkach, których oczka są tak duże, że nie sposób wytworzyć na nich pomięcia. Do tego grona zaliczają się też tiule, żakardy i wszelkiego rodzaju firany kreszowane. A jeśli wolimy grubsze firany, to dobrze się składa, bo firanki, które są ciężkie, pod wpływem grawitacji, przy rozwieszaniu prostują się właściwie same. Zwłaszcza, jeśli je dodatkowo wykrochmalimy.

Pamiętaj, że jeszcze przed zakupem firany, dotykając jedynie materiału, możesz sprawdzić, czy firanka będzie się mięła. Wystarczy wziąć próbkę tkaniny w dłoń i mocno ścisnąć. Jeśli po rozprostowaniu materiału będą widoczne na nim duże zagniecenia, tak samo firana będzie reagowała podczas prania. Ale niezależnie od tego, jaki materiał na firanki wybierzemy, możemy jednak zminimalizować ryzyko pogniecenia tkaniny. Poniżej przedstawimy konkretne wskazówki, jak prać firanki i o co zadbać, żeby nie musieć prasować firanek i żeby prezentowały się one nienagannie. Jeśli chcesz wyprać firanki bez prasowania, postaw na ich odpowiednie przygotowanie przed włożeniem do pralki!

Samodzielne pranie firan

Koniecznie złóż firanę w kosteczkę

Kiedy zdejmiesz firanki z karnisza, dokładnie strząchnij je i złóż w kostkę. Jeśli decydujemy się na samodzielne czyszczenie w domu, musimy stosować kilka zasad. Jeszcze przed wrzuceniem do pralki, firany powinniśmy namoczyć wcześniej w wodzie z dodatkiem płynu. Zwłaszcza należy moczyć firany wiszące w kuchni, które oblepił tłuszcz. Ale nie tylko – niektóre rodzaje firan mogą wymagać uprzedniego namoczenia. Następnie wykonajmy kilka prostych kroków, które zapewnią nam czyste i proste firany. Zakładamy, że Twoje firany nie wymagają prania ręcznego. Jeżeli planujemy wyprać je w pralce, najlepiej, jeśli zaopatrzymy się w specjalny proszek do firanek oraz w siateczkę, do której możemy je włożyć.

Najlepszym sposobem prania firanek jest złożenie ich kostkę. To zniweluje powstawanie zagnieceń. Dodatkowo umieść je w specjalnym worku do prania – firany wkładamy w specjalną siatkę lub po prostu poszewkę na poduszkę. Ustawiamy pralkę na odpowiedni program, dedykowany firanom lub pranie ręczne (tryb prania ręcznego). Jeśli nie masz tego programu, może być to nawet najdelikatniejszy program. W jakiej temperaturze wody prać firany? Najbezpieczniejszą temperaturą jest 30 C, maksymalna wynosi 40 C. Wówczas możliwość skurczenia redukujemy do minimum! Ustaw pralkę, tak, by wirowanie było na max 400 obrotów, bo to właśnie obroty zwykle zagniatają tkaniny. Zatem zmniejszamy obroty, jakie pralka ma wykonywać podczas wirowania na danym trybie. Wybierz też odpowiedni detergent, najlepiej specjalny do firan. Następnie wsypujemy proszek do prania. Płyn do płukania dodajemy dopiero przed ostatnim wirowaniem, dzięki czemu zapewniamy pachnące pomieszczenia. Płyn zmiękczający zapobiegnie elektryzowaniu się tkaniny! Możemy go zastąpić również odżywką do włosów. Duża łyżka kosmetyku zmiękczy włókna i sprawi, że firana będzie się lepiej prezentowała.

Do pralki wkładamy firany w poszewce

Ale nie zapełniamy całego bębna! Materiał musi mieć przestrzeń, inaczej się w praniu zagniecie. Rozsądne rozwiązanie to napełnienie bębna pralki do ok. 1/3 pojemności – koniecznie złożone! Zapewni to firanie możliwość przemieszczania się we wnętrzu, a krążąca swobodnie woda skutecznie wypłucze z włókien wszystkie zabrudzenia. Ustawienie procesu wirowania na 400 obrotów sprawi, że firanka będzie jeszcze ociekać wodą, a przez to nie ulegnie wygnieceniu. Nie wyjmuj tkaniny od razu po skończonym praniu, pozwól jej odsiąknąć w bębnie, a potem wypompuj wodę. Nie trzymaj ich tam zbyt długo, bo mogą się pognieść.

Jeżeli wydaliśmy na firany mnóstwo pieniędzy i zupełnie nie wiemy, jak zabrać się za ich bezpieczne pranie, pomyślmy o oddaniu jej do pralni. Tam zagwarantują, że firana wróci czysta, wyprasowana i gotowa do ponownego użytku.

Suszenie firanek

Jeśli zastanawiasz się, jak prać firanki żeby nie prasować, to podpowiadamy, że znaczenie ma również suszenie. Kiedy czyszczenie się skończy, wysuszamy firany w pozycji docelowej, najlepiej na karniszu, gdzie mokry materiał będzie opadał w dół i prostował się sam. Jeśli nie ma możliwości suszenia firany na karniszu, to wykorzystujemy suszarkę do prania uprzednio wyłożoną ręcznikiem, dzięki któremu pręty suszarki nie odbiją się na materiale. Jeżeli chcemy, żeby firany nie były pogniecione, a raczej ekstra proste i sztywne, krochmalimy je sposobem naszych babć. Dzięki temu będą się brudzić wolniej, bo sztywne materiały gorzej wchłaniają brud.

Skutecznym sposobem pozbycia się zagnieceń na firankach jest suszenie mokrych firan na karniszu, szczególnie kiedy materiał jest ciężki. Firanka schnie w optymalnej pozycji. Pod wpływem własnego ciężaru prostuje się, dzięki temu nie musimy jej prasować. Ten sposób świetnie sprawdzi się w przypadku firan wykonanych ze włókien sztucznych np. poliestru. Natomiast w przypadku firan z naturalnych tkanin należy je suszyć rozwieszone na suszarce. Ma to zapobiec rozciąganiu materiału podczas wysychania. Aby zniwelować zmięcia i przyspieszyć proces suszenia, firanę należy złożyć w jak najmniejszą ilość warstw.

Jeśli firany pozostają wilgotne w takim stopniu, że wciąż cieknie z nich woda, trzeba zsunąć je w jedno miejsce i podłożyć ręcznik bądź miskę w celu zabezpieczenia podłogi.

Sposób na prasownie firan? SteaMaster!

O proste firany warto zadbać już na etapie prania, ale jeśli zobaczysz nawet niewielkie zagięcia to warto wygładzić je parownicą SteaMaster. Zapewni ona szybkie i proste wygładzanie firan w pionie. Wybierz model z dużą mocą i wyrzutem pary, jak BG-04 lub BW-03. i sprawdź, jak łatwiej się nimi prasuje! Jest to najbezpieczniejsza metoda prasowania produktów dekoracji okiennych. Zobacz także naszą mini parownicę, którą usuniesz naprawdę niewielkie zagniecenia.

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domu, mini prasowaczeprasowacze parowe dla firm, mini prasowacz parowy EM-02,

prasowacz Parowy EM-303

Skomentuj ten wpis