Jak prać garnitur

Garnitur jest odzwierciedleniem eleganckiego mężczyzny, dlatego należy odpowiednio o niego zadbać. Czasami wystarczą małe czynności, aby posłużył przez wiele lat. Ten element garderoby musi prezentować się nienagannie!

Czyszczenie garnituru nie musi odbywać się tylko w profesjonalnej pralni. Należy pamiętać, że podobnie jak z innymi ubraniami, również z praniem garnituru można sobie poradzić w warunkach domowych. Poniżej przedstawimy kilka praktycznych rad, jak zrobić to dobrze. Jak więc powinno się prać garnitur?

https://www.steamaster.pl/produkty/prasowacz-parowy-em-303-2/

Jak prać garnitur?

Zacznij od najważniejszego – zapoznaj się z metką. Pamiętaj, że jeżeli informacja na metce mówi, żeby nie czyścić garnituru w pralce, to robiąc to ryzykujesz uszkodzeniem i nieuznaniem ewentualnej reklamacji. Na metce znajdziesz nie tylko informacje, czy ów komplet można prać mechanicznie, lecz także w jakiej temperaturze oraz czy nadaje się on do prasowania.

Jak prać garnitur w pralce?

Oczywiście istnieje możliwość wyprania garnituru w domowym zaciszu – w niektórych przypadkach producenci zezwalają na samodzielne pranie marynarki i spodni. Wtedy powinniśmy skorzystać z programu do delikatnych tkanin, a temperatura wody powinna wynosić 30 stopni. Następnie do pojemnika należy wlać płyn do prania i rozpocząć cykl. Pranie garnituru w domu nie jest trudne!

Jeszcze przed przystąpieniem do prania upewnij się, że ubrania są odpowiednio złożone. Przede wszystkim przed złożeniem spodni lub kamizelki należy je obrócić na lewą stronę. Garnitur składa się z dwóch części, więc zarówno marynarce, jak i spodniom należy poświęcić tyle samo uwagi. Pamiętaj, aby spodnie do prania złożyć zawsze wzdłuż kantów, tak, aby nie straciły fasonu.

Pranie ręczne

Na niektórych metkach natomiast znajdziesz informację o tym, że można wyprać garnitur ręcznie. Wówczas należy bardzo delikatnie i z największą dbałością przygotować się do prania ręcznego.

Nie musisz prać garnituru, jeżeli chcesz tylko miejscowo oczyścić  określony obszar. Wystarczy użyć niewielkiej ilości odpowiedniego środka czyszczącego oraz ciepłej wody. Następnie delikatnie osuszyć plamę. Nie szoruj plamy zbyt mocno, ponieważ możesz uszkodzić wełnę.

Pralnia chemiczna

Powszechnie uważamy, że jeśli elegancka marynarka i spodnie ulegną zabrudzeniu, najlepiej oddać je do do profesjonalnej pralni. Jednak nie zawsze jest ona bezpieczna! Rozpuszczalniki używane do czyszczenia na sucho z czasem degradują i niszczą włókna odzieży. Co więcej, woda w rzeczywistości nie obkurcza wełnianych ubrań, co bardziej prawdopodobne, suszarka powoduje, że włókna wełny sklejają się. Dlatego czyszczenie odzieży należy uważać przede wszystkim za zapobieganie filcowaniu w przypadku ubrań innych niż wełniane, jak również innym uszkodzeniom włókien.

Suszenie

Przede wszystkim unikaj automatycznych suszarek. Mokrą marynarkę rozłóż na płasko na suszarce lub powieś na wieszaku, aby zachować ich naturalny kształt oraz strukturę. Natomiast dół garniturowy należy zawiesić nogawkami do góry – w tym przypadku niezbędny jest wieszak z żabkami, dzięki temu nie będą one miały zagnieceń.

Przechowywanie

Oprócz prania i suszenia garnituru, ważnym etapem jest jego przechowywanie. Bardzo często popełnianym błędem jest trzymanie garnituru w pokrowcu, również w domowej szafie. Naturalne tkaniny, np wełna potrzebują dostępu do powietrza, a szczelnie zamknięty pokrowiec uniemożliwia jego swobodny przepływ.

https://www.steamaster.pl/produkty/prasowacz-parowy-em-303-2/

Jak odświeżyć garnitur?

Regularnie wietrz i odświeżaj eleganckie ubranie! Aby go przewietrzyć, wystarczy zawiesić w pobliżu otwartego okna lub na balkonie.

Chemiczne pranie to nie jedyna metoda, którą możesz wykorzystać, by odświeżyć garnitur. Jeżeli ubranie nie jest mocno brudne, jego wygląd możesz poprawić za pomocą, np. kąpieli parowej, którą bez problemu wykonasz w domowych warunkach. Generator pary, który potrzebny jest do tego zabiegu znajdziesz w naszym sklepie. SteaMaster to nowoczesne urządzenia do wygładzania i odświeżania ubrań. Aby wyczyścić garnitur należy powiesić  marynarkę na wieszaku i przeciągać parą po całości materiału. Parownicy można też użyć w celu zniwelowania nieprzyjemnych zapachów. Przywróci ona kolor ubraniu i nada pierwotną formę.

Ale parownica nie jest jedynym rozwiązaniem! Doskonale odświeżająco działa na garnitur niezbyt mocna parówka – zawieś garnitur w łazience podczas kąpieli. Kąpiel parowa polecana jest zwłaszcza posiadaczom garniturów wykonanych z bawełny i wełny – pod wpływem wilgoci włókna odzyskują swoją naturalną elastyczność.

Czyszczenie szczotką

Do czyszczenia garnituru i w celu usunięcia paprochów, możesz wykorzystać również specjalną szczotkę – wybierz taką z delikatnym, naturalnym włosiem, które nie zaciągnie materiału.

Jak często powinno się czyścić garnitur?

Ze względu na delikatny materiał garniturów nie powinno prać się go zbyt często. Staraj się zapierać niewielkie zabrudzenia na bieżąco i raz na jakiś czas wietrzyć czy odświeżać, np. przy pomocy SteaMaster.

Mamy nadzieję, że teraz, kiedy wiesz już, jak wyprać marynarkę oraz dół kompletu w pralce, odświeżenie garnituru w domu nie będzie dla ciebie problemem i zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze!

Zdjęcia: Lena Bartoszewska

Skomentuj ten wpis