Jak prać i prasować muślin?

Muślin bawełniany to tkanina, która w ostatnim latach cieszy się ogromną popularnością. Kiedyś służyła głównie do produkcji ubranek oraz akcesoriów dziecięcych. Dzisiaj szyte są z niej również kolekcje znanych domów mody. Coraz częściej sięgają też po nią polskie marki! Ponadto jest ulubienicą osób, które wybierają tylko i wyłącznie ubrania z naturalnych tkanin.

Dlaczego zatem jest tak wyjątkowa, czy warto sięgać po ubrania z muślinowej bawełny i co najważniejsze – jak o nią dbać, jak prać i prasować muślin?

Profesjonalny prasowacz parowy BW-03

 

Jakie są najważniejsze cechy muślinu bawełnianego?

Muślin bawełniany uważany jest za najczystszą tkaninę, a dodatkowo należy do najdelikatniejszych materiałów. Mówi się, że nawet 100% bawełna nie posiada tak pozytywnych właściwości, jak właśnie muślin.

Po pierwsze muślin bawełniany jest tkaniną o luźnym splocie, co wpływa na znakomitą przewiewność. Po drugie to wyjątkowa tkanina dla dzieci zapewniająca możliwość utrzymania odpowiedniej temperatury ciała, niezależnie też od pory roku – w upalne dni chłodzi ciało, zimą trzyma ciepło. Posiada zatem podobne właściwości do ubrań z lnu.

Muślin bawełniany charakteryzuje się również dużą higroskopijnością (to zdolność to pochłaniania wilgoci). Oznacza to, że skutecznie odprowadza wilgoć i pochłania ją nawet kilkukrotnie szybciej niż inne materiały. W przypadku tej tkaniny jest ona znacznie wyższa, nawet niż w przypadku tradycyjnej bawełny.

Tkanina muślinowa jest zatem nadzwyczaj delikatna, przewiewna, przyjemna w dotyku, ale przy tym również niezwykle wytrzymała. Muślin jest odporny na zabrudzenia, dlatego jest też prosty w utrzymaniu.

Czy muślin jest eko?

To pytanie na pewno zada wiele osób interesujących się ekologią czy ściślej modą ekologiczną.

Otóż na plantacjach, z których pozyskuje się bawełnę na muślin, nie stosuje się pestycydów. Także w samym procesie produkcji nie korzysta się z absolutnie żadnych substancji chemicznych. Przez to tkanina jest w 100% naturalna. To właśnie czyni ją także bardzo ekologiczną i przyjazną środowisku. Dlatego też, oprócz swoich niepodrabianych właściwości, tak idealnie opiekuje się skórą, także tych najmłodszych.

Zastosowanie muślinu bawełnianego

Muślin bawełniany to niezwykła tkanina, dlatego znajduje szerokie zastosowanie, nie tylko w modzie, ale również jest stosowana w produkcji akcesoriów dla dzieci.

Produkcja ubranek i akcesoriów dla dzieci

Muślin to materiał wyjątkowo delikatny w dotyku, w połączeniu z bawełną tworzy alternatywę do tradycyjnych tkanin do otulania dzieci. Dlatego sprawdza się do m.in. otulaczy, mięciutkich kocyków czy kołderki dla niemowląt. Muślin stał się podstawowym elementem wyprawki dla dziecka zapewniając noworodkowi poczucie bezpieczeństwa i miłe otulenie.

Nie można też pominąć wysokiej zdolności przepuszczania powietrza przez muślin, co daje możliwość tworzenia z niego dziecięcych pieluszek.

Ale ze względu na swoje właściwości, muślin bawełniany coraz częściej wykorzystywany jest też w produkcji ubrań dla kobiet czy mężczyzn. Najczęściej szyje się z niego bluzeczki, koszule, letnie sukienki, suknie wieczorowe, a nawet służy do szycia chust.

Nic więc dziwnego, że tak bardzo kochamy tę tkaninę!

Jak prać muślin?

Pojawia się dużo pytań dotyczących pielęgnacji tkaniny muślinowej. Jednak nie wymaga on specjalnych zabiegów. Nie jest on problematyczny w utrzymaniu czystości, zatem nikt nie powinien mieć z tym materiałem problemów.

Ubrania z muślinu można prać w pralce w temperaturze około 30 stopni Celsjusza, oczywiście najlepiej z lewej strony ubrania. Nie powinno się go prać w bardzo wysokiej temperaturze z uwagi na delikatność włókna. Pranie ubranek dziecięcych może odbywać się w temperaturze około 40 stopni Celsjusza, najlepiej w płynie do delikatnych tkanin.

Istotne jest to, że muślinu bawełnianego nie należy wybielać ani też do prania stosować płynów zmiękczających. Te proste zasady pomogą Ci cieszyć się długo z muślinowych ubrań i akcesoriów.

Jedną z cenniejszych zalet muślinu jest jego odporność na wielokrotne pranie. Tkanina po każdym kolejnym praniu nie traci na jakości, a wręcz przeciwnie – staje się wręcz coraz bardziej miękki.

Jak suszyć muślin bawełniany?

Tkanina muślinowa pochłania wilgoć i dzięki temu bardzo szybko schnie.

Tuż po praniu wystarczy rozwiesić ubranie (w jednym kawałku) na suszarce. Z jednej strony ważne, aby nie suszyć muślinu na słońcu, z drugiej trzeba pamiętać, by pokój, w którym wisi pranie był przewiewny.

Kategorycznie odradza się suszenie mechaniczne tkaniny muślinowej.

Zasady prasowania muślinu

Tkaniny muślinowej nie trzeba prasować! Po praniu muślin sam wraca do swojej naturalnej lekko pogniecionej faktury. Są jednak fasony ubrań, które będą wymagały wygładzenia. Idealnie do tego sprawdzi się prasowacz parowy SteaMaster.

Prasowacz Parowy EM-303

 

Prasowanie odbywa się w pionie, bez wyciągania deski. Szybko i komfortowo możemy prasować falbanki, koronki, marszczenia, bufki czy inne tego typu elementy ubrania. Nie tylko będą gładkie, ale także nabiorą fasonu.

Ponadto w żelazkach parowych SteaMaster w modelach EM-303 lub BG-04 można dostosować moc i wyrzut pary do rodzaju tkaniny, w tym przypadku bawełny. Przy użyciu parownicy nie musimy też przejmować się, że materiał zostanie przypalony czy nabłyszczony. Warto jedynie pamiętać, że wszelkie koszulki z nadrukami prasować zawsze na lewą stronę, nawet przy pomocy pary. Dzięki temu nie będziemy obawiać się stopienia nadruku.

Profesjonalny prasowacz parowy BG-04

 

Prasowanie w wysokiej temperaturze jest ważne w przypadku ubrań dziecięcych. Szczególnie ubrania i akcesoria dla niemowląt wymagają nie tyle prasowania, co wyparzania tkaniny. Prasowaczem parowym można prasować muślinowe ubrania, ale także pościel, odświeżać kocyki, otulacze czy dezynfekować zabawki. One też mogą być wykonane z muślinowych włókien! Prasowanie ze SteaMaster dziecięcej garderoby jest efektywne i przyjemne.

Ale jeśli prasowanie odbywa się przy pomocy tradycyjnego żelazka, zastanawiamy się co robić jeśli zagniecenia nie znikną. Wówczas zwilżamy delikatnie dane miejsce, trzymamy tkaninę bezpośrednio nad parą żelazka parowego, a następnie staramy się dokładnie prasować materiał.

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domumini prasowaczeprasowacze parowe dla firm.

Skomentuj ten wpis