Jak prać jedwabne apaszki

Jak prać i prasować jedwab?

Jedwab charakteryzuje się wyjątkową miękkością i wysokim połyskiem, dlatego ubrania oraz apaszki wykonane z tego materiału prezentują się niezwykle elegancko. To jedna z najszlachetniejszych tkanin na świecie, a przy tym bardzo delikatna.

Jedwab pozyskuje się z kokonu jedwabnika morwowego lub dębowego, dlatego jest to materiał w 100% naturalny, pochodzenia zwierzęcego. Posiada niesamowite właściwości – przyjemnie chłodzi ciało, kiedy dokuczają wysokie temperatury, a zimą je ogrzewa. Ponadto jest bardzo wytrzymały i odznacza się bardzo wysoką jakością.

O ubrania z jedwabiu warto dbać, aby mogły służyć przez jak najdłuższy czas. Dużą rolę w tym temacie odgrywają umiejętne pranie i wygładzanie jedwabiu, który niestety jest materiałem bardzo wymagającym. Przeczytaj ten post, abydowiedzieć się, jak dbać o jedwabne apaszki!

MODEL EM-303

Jak dbać o jedwab naturalny

Pielęgnacja jedwabiu

Niestety często nie zdajemy sobie sprawy, że jedwab jest tak trudnym materiałem. Ważnym krokiem w jego pielęgnacji jest przeczytanie metki, a następnie postępowanie zgodnie z instrukcją czyszczenia.

Jedwab naturalny – zwany również morwowym – jest bardzo mocną tkaniną, ale nie należy prać go w tradycyjny sposób i wybierać podstawowych środków, w których pierzemy codzienne ubrania. Podobnie z usuwaniem zagnieceń – tutaj też należy zachować szczególną ostrożność.

Pamiętaj też, że nie możesz dopuszczać do silnego zabrudzenia jedwabnej tkaniny – może być ją trudno doprać i odplamić. W większości przypadków jest nie wręcz niemożliwe.

Pranie jedwabiu

Pranie w pralce

Często pojawia się pytanie czy jedwabne apaszki można wyprać w pralce? Oczywiście, możemy wykorzystać pralkę, ale tylko wtedy, gdy jest ona wyposażona w program prania ręcznego, przeznaczonego do prania delikatnych tkanin w temperaturze maks. 30 stopni Celsjusza.

Ważne: jedwab najlepiej płukać aż czterokrotnie! Pierwsze trzy razy powinny obejmować płukanie w zimnej wodzie, natomiast ostatnie w wodzie z dodatkiem cukru i soku z cytryny lub octu.

Pranie ręczne apaszki

Pranie ręczne może być jednak bezpieczniejsze dla apaszek. Pamiętaj jednak, aby nie zaczynać prania od namaczania, ani nie chlorować materiału. Nie wolno go też wykręcać, trzeć ani szarpać. Unikaj zatem wszelkiego pocierania i wyciskania tkaniny, aby zminimalizować skurczenie materiału oraz powstanie innych uszkodzeń.

Najlepszymi środkami piorącymi jedwab będą płyn do płukania, mydełka dla dzieci lub naturalny szampon do włosów. Tkanina jedwabna ma podobną strukturę do ludzkich włosów. Na rynku są również dostępne płyny do prania tkanin delikatnych jak jedwab. Ważne, by unikać silnych detergentów, środków piorących i odplamiaczy, które mogą uszkodzić włókna materiału.

Do jasnych apaszek warto dodać do drugiego płukania octu, który dodatkowo pomoże usunąć środki piorące. Natomiast do ostatniego można dodać odrobinę soku z cytryny, który zapewni połysk tkaniny.

To co istotne – niezależnie jakiego produktu używasz do prania, warto przetestować go na skrawku materiału! Zobacz jak się zachowa i dopiero wtedy zamocz całą apaszkę w wodzie.

Czyszczenie chemiczne

Jeżeli, pomimo znajomości powyższych zaleceń, wciąż obawiasz się samodzielnego prania jedwabnych produktów, możesz oddać je do profesjonalnych pralni chemicznych. Wówczas – przy pomocy specjalnych środków – zostaną bezpiecznie wyczyszczone i odświeżone.

MODEL EM-202

Suszenie jedwabnych rzeczy

Warto tutaj też wspomnieć o właściwym suszeniu apaszek z jedwabiu. Po wypłukaniu jedwab ułóż go na płasko na suchym ręczniku, tak, by wchłonął nadmiar wody. Następnie susz w pozycji wiszącej.

Jedwab należy bardzo delikatnie naciągnąć i powiesić na sznurku (nigdy cienkim!), suszarce czy wieszaku i co ważne – należy unikać promieni słonecznych oraz innych sztucznych źródeł ciepła.

Prasowanie jedwabnych ubrań

Jak prasować jedwab żelazkiem

Jedwab wygładzamy zawsze na lewej stronie! Najlepiej jeszcze wilgotny materiał. Aby dodatkowo chronić apaszkę, możemy wykorzystać czystą bawełnianą szmatkę, która odizoluje prasowane ubranie od rozgrzanej powierzchni żelazka. Dzięki temu ograniczymy zarówno ryzyko przypalenia, jak i wyświecenia tkaniny.

Wybierz prasowanie parą

W przypadku jedwabiu najlepiej sprawdzi się wygładzanie zagnieceń przy pomocy prasowacza parowego. Najnowszej generacji żelazka parowe SteaMaster świetnie radzą sobie nawet z bardzo delikatnymi tkaninami, w tym również z jedwabiem. Dzięki zaawansowanej technologii parownice z łatwością usuwają zagniecenia, pozostając w pełni bezpiecznymi dla prasowanych materiałów, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza cały proces.

Wystarczy przyczepić apaszkę do “żabek”, w które jest wyposażonych wieszak steamera. Następnie należy jedną ręką delikatnie naciągnąć materiał, drugą przesuwać dyszą z góry na dół. Można dotykać dyszą bezpośrednio do jedwabiu. Gorąca para jest w 100% bezpieczna i przyjazna materiałowi. Zadba o niego, nie uszkodzi!

MODEL EM-101

Przechowywanie apaszek

Produkty z jedwabiu przechowuj w oddzielnej szufladzie bądź specjalnym pudełku, tak, by nie dotykały innych rzeczy, zwłaszcza tych z szorstkich materiałów. Staraj się też trzymać je w miejscu, gdzie nie dostaną się do nich owady. Możesz ewentualnie użyć specjalnych torebek z lawendą lub umieścić w szafie środki przeciw insektom.

Skomentuj ten wpis