Jak prać ściereczki z mikrofibry

Jak prać ściereczki z mikrofibry

Ściereczki z mikrofibry to niezbędne przybory użytku domowego. Nazywane nawet magicznymi! Wszystko za sprawą ich niesamowitych właściwości – włókna tych wyjątkowych szmatek zawierają nylon, który ma swój ładunek elektrostatyczny. Dzięki temu ściereczki z mikrofibry zbierają i zatrzymują cząsteczki brudu i kurzu jak magnes.

Mikrofibrę najbardziej cenimy za łatwość w polerowaniu bardzo wymagających powierzchni, jak lustra, szyby, armatura czy glazura. Produkty z tego materiału to również niezbędne narzędzia przy pracach detailingowych zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz każdego samochodu. Używane są one w praktycznie każdym obszarze m.in. do czyszczenia lakieru, felg, szkła czy skóry. Zastępują często używane ręczniki papierowe, których przy większym sprzątaniu zużywamy bardzo dużo, z szkodą dla środowiska.

Jak zatem dbać o szmatki z mikrofibry, by zachowały swoje magiczne właściwości i służyły jak najdłuższej?

Model EM-05

Czym jest mikrofibra

Mikrofibra (mikrowłókno) to mieszkanka poliamidu i poliestru. Jej główną zaletą są ultracienkie włókna – 10 razy cieńsze od jedwabiu i aż o 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa! To właśnie ta cecha sprawia, że mikrofibra jest tak miękka i idealnie sprawdza się przy czyszczeniu delikatnych powierzchni. Warto podkreślić również jej wielką zaletę, czyli bardzo wysoką chłonność oraz absorpcja drobin kurzu czy brudu.

Mikrofibra dla alergików

Mikrowłókno to idealny materiał dla alergików. Tkanina jest rekomendowana w przypadku wyboru pościeli, kołder czy poduszek. Mikrofibra jest idealną barierą dla kurzu, drobnych zanieczyszczeń czy nawet roztoczy. Wykorzystanie syntetycznych włókien to wyeliminowanie wszelkich podrażnień oraz uczuleń skóry.

Pranie mikrofibry – co robić, aby nie uszkodzić mikrowłókien

Ściereczki z mikrofibry to produkty wielozadaniowe. Śmiało możesz nimi wyczyścić każdą, nawet tę najbardziej delikatną powierzchnię. Mikrowłókna są maleńkie, co skutkuje znacznie większą ilością włókien, co za tym idzie – znacznie większą mocą czyszczenia i szorowania w porównaniu np. z ręcznikiem papierowym czy tradycyjną szmatką. Mikrofibra jest przyjazna dla środowiska, ponieważ nie trzeba jej wyrzucać po jednym użyciu! Te ściereczki rozgościły się już w naszych domach, ale niestety większość z nas nieświadomie szybko je niszczy. Jak zatem prać ten wyjątkowy materiał?

Po pierwsze bardzo ważna jest regularność czyszczenia! Nie odkładajmy tego na później i nie pozwalajmy, aby zanieczyszczenia zasychały na powierzchni tkaniny. Mikrofibrę możemy prać w pralce, najlepiej w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Ważne: w przypadku mikrofibry nie stosujemy wybielaczy czy płynów zmiękczających! Należy również unikać prania wyrobów z mikrofibry z innymi materiałami. Elektrostatyczne właściwości mikrofibry sprawiają, że z łatwością przyciąga ona włókna z innych rodzajów materiałów.

Jak czyścić mikrofibrę

Mikrofibrę najlepiej prać w pralce automatycznej, ale należy się przy tym stosować do kilku prostych zasad! Jak wspomnieliśmy wyżej – nie stosować proszków, wybielaczy i płynów do zmiękczania tkanin. Mogą one naruszyć naturalne właściwości mikrofibry, np. zdolność do zbierania zanieczyszczeń i chłonność. W przypadku mocno zabrudzonej mikrofibry należy namoczyć ją w wiaderku z ciepłą wodą z dodatkiem płynu do prania mikrofibr. Najbardziej do prania polecane są specjalne detergenty, które już na opakowaniu mają oznaczenie, że są przeznaczone do czyszczenia mikrofibry. Jeśli ściereczki brzydko pachną lub mają trudne do usunięcia plamy, najlepiej namoczyć je przed praniem lub dodać trochę białego octu. W przypadku twardej wody wlej ok. 100 ml octu do przegródki na płyn do płukania.

Suszenie mikrofibry

Mikrofibra lubi suszenie w suszarce bębnowej lub tradycyjną metodą w umiarkowanej temperaturze.  Jeżeli nie masz jednak takiej możliwości, to po prostu pozwól im wyschnąć samoistnie w umiarkowanej temperaturze. Nigdy nie próbuj przyspieszyć tego procesu, zwłaszcza przy użyciu źródeł ciepła, np. suszarki do włosów czy grzejnika.

Model EM-05

Jak dodatkowo zdezynfekować ściereczkę z mikrofibry? Sprawdź prasowanie parą

Po praniu, ściereczkę z mikrofibry możesz dodatkowo zdezynfekować parą. Wygładzi ona materiał, odświeży włókna materiału oraz zniweluje zapachy. Twoja ściereczka będzie jeszcze bardziej przygotowana do następnego sprzątania. Gorąca para jest bezpieczna dla mikrofibry, nie naruszy delikatnych mikrowłókien, a wręcz zadba o nie i sprawi, że będą jeszcze bardziej miękkie. Pamiętaj, że to tylko woda, która wydobywa się z dyszy steamera. Przejedź nią po tkaninie, z góry na dół i z dołu do góry. I gotowe!

Skomentuj ten wpis