Jak prać ubrania, aby ich nie niszczyć?

Wiele osób często zadaje sobie to pytanie, szczególnie piorąc swoje ulubione części garderoby. Należy pamiętać, że każdy materiał ma własne wymagania dotyczące prania, suszenia i prasowania. Dlatego tak, ważne jest, by w pierwszej kolejności zapoznać się z metką, która jest wszyta lub dołączona do ubrania. Informacja, z jakiego materiału powstało dane ubranie, pozwoli nam odpowiednio o nie zadbać.

Świadome pranie garderoby ma ogromny wpływ na okres żywotności odzieży. Stąd też zaleca się, aby zwracać szczególną uwagę na materiał, z którego uszyta jest dana rzecz. Inaczej pierzemy ubrania z wiskozy, jedwabiu, inaczej lnu, a jeszcze inaczej z wełny czy po prostu poliestru. Ale selekcja ubrań nie dotyczy tylko tkanin, również kolorów czy fasonów. Aby ułatwić Ci dbanie o garderobę, przygotowaliśmy kilka prostych zasad odpowiedniego prania oraz wskazaliśmy najczęstsze błędy, których nie powinieneś popełniać przy praniu swojej garderoby!

Pranie ubrań – zasady

1. Najważniejsza zasada – nie pierz ubrań bez wyraźnej potrzeby lub plamy. Zbyt częste pranie, szczególnie delikatnych tkanin, znacznie skraca żywot ubrania. Lepiej ubranie odświeżyć przy pomocy żelazka parowego SteaMaster. To rewolucyjne urządzenie do prasowania w pionie, bez deski. Działanie parownicy opiera się na wodzie. Gorąca para, wydobywająca się z dyszy streamera, usunie wszelkie zalegające bakterie i roztocza, nie niszcząc przy tym tkanin.

2. Trudne plamy, np. z tłuszczu wypierz ręcznie, najlepiej jeszcze przed wrzuceniem do prania. Dzięki temu dokładniej pozbędziesz się brudu z tkaniny i nie będzie on miał styczności z innymi rzeczami w pralce. Jeśli plama jest już zaschnięta, do jej rozpuszczenia możesz użyć wyżej wspomnianej parownicy SteaMaster. Para zwilży materiał i brud łatwiej odejdzie.

3. Przed praniem musisz posegregować białe, ciemne i kolorowe ubrania. W ten sposób unikniesz ewentualnego zafarbowania tkaniny. Ponadto przed praniem kolorową odzież należy odwrócić na lewą stronę, dzięki czemu zachowa swoje wyraziste kolory. Ciemne ubrania pierz natomiast bez jasnych, gdyż często farbują. Ale segregowanie prania nie dotyczy tylko kolorów, ale także rodzajów materiałów. Pranie rozpocznij również od dopasowania ich do siebie. Delikatne tkaniny oddziel od tych grubszych, np. wełny czy jeansu.

4. Pamiętaj, by przy każdym praniu, zapiąć wszystkie guziki i rzepy, tak, by ubrania zachowały swój pierwotny kształt podczas prania i nie uszkodziły przy okazji innych ubrań.

5. Wrzucając rzeczy do bębna pralki, zostaw w niej nieco luzu, dzięki temu ubrania dokładniej się wypiorą, a po wyjęciu nie będą aż tak wygniecione. Ich ilość jest kluczowa! Warto też poskładać ubrania do prania, dzięki temu zajmują mniej miejsca.

6. Gdy już pralka jest gotowa, musimy dostosować temperaturę do rodzaju pranej tkaniny. Jeśli wypierzemy odzież w zbyt wysokiej temperaturze musimy liczyć się z tym, że ubrania mogą się skurczyć, a intensywne kolory stracić na jakości. Warto zapoznać się z metką i sprawdzić, jakie ubrania warto prać w chłodnej wodzie. Dla przykładu: dzianiny powinny być prane w odpowiednio niskich temperaturach. Jednak nowoczesne pralki są wyposażone w system, dzięki któremu możemy dopasować odpowiedni program do prania ubrań.

7. Detergenty i płyny do zmiękczania tkanin to równie ważny aspekt prania. Lepiej kupić detergenty dobrej jakości, dzięki którym będziemy mieć pewność, że nie uszkodzą ubrań. Ponadto pamiętaj, aby do prania nie nalewać zbyt dużej ilości płynu. Im mniej, tym łatwiej się rozpuści i nie zostawi po sobie żadnych śladów.

8. Po praniu nie przetrzymuj ubrań zbyt długo w pralce, tak by dodatkowo się nie pogniotły. Wytrzep odzież i wysusz w zacienionym miejscu. Latem wato suszyć ubrania przy otwartych oknach. Zapobiegniesz nadmiernej wilgoci w domu! Koszule warto suszyć na jednym wieszaku.

Ręczne pranie

Ubranie z delikatnych tkanin warto prać ręcznie w niskich temperaturach. Delikatne tkaniny to m.in. jedwab, wiskoza czy satyna. W pralce jest oczywiście możliwość wybrania odpowiedniego programu prania tkaniny. Jednak delikatne pranie ręczne w tym przypadku będzie lepszym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, by nie trzeć mocno ubrań – pod wpływem tarcia delikatne włókna mogą się zniszczyć.

Pranie bielizny

Prać ręcznie powinieneś również bieliznę osobistą czy rajstopy. Bieliznę należy prać w temperaturze od około 30 do 40 stopni. Do prania bielizny w pralce należy zastosować specjalne woreczki, do których włożymy biustonosze. Mamy wówczas gwarancję, że stanik nie ulegnie deformacji, a także nie zniszczą się jego części ozdobne czy akcesoria. Istotne jest to, że kiedy pierzemy biustonosz musimy zapiąć wszystkie haftki! Metalowe zaczepy mogą podrzeć materiał. Białą bieliznę nigdy nie pierzemy z kolorową lub czarną. Bieliznę powinniśmy prać w specjalnych, bardzo delikatnych płynach, np. do dziecięcych ubranek. Dzięki temu chronimy się przed podrażnieniami czy alergia skórną, a substancje czyszczące usuwają zabrudzenia.

Zasady prania wełny

Delikatne tkaniny, takie jak wełna czy kaszmir również należy prać ręcznie. Nawet specjalne programy w pralce mogą negatywnie wpłynąć na jakość materiału i zniszczyć wełniane swetry. Kaszmirowe swetry również wymagają odpowiedniej pielęgnacji – pierz je ręcznie w zimniejszej. Na co dzień warto jest odświeżać swetry prasowaczem parowym SteaMaster. Gorąca para ma właściwości czyszczące oraz dezynfekujące. Po zetknięciu się z parą sweter będzie nie tylko świeży i gładki, para przywróci mu ładny wygląd i kształt.

SteaMaster do odświeżania

Płaszcze, kurtki czy marynarki – to te części garderoby, które zwykle nosimy do pralni chemicznej. Jednak z pomocą stacjonarnego żelazka parowego, możemy o tym zapomnieć. Steamer zdezynfekuje tkaninę i usunie nieprzyjemne zapachy, zachowując pierwotny kształt ubrania. Dzięki niemu nie musisz tak często prać ubrań w pralce! Produkt chętnie kupowany to model EM-303: https://www.steamaster.pl/produkty/prasowacz-parowy-em-303-2/.

Skomentuj ten wpis