Jak prać ubranka dla noworodka

Poza niezaprzeczalną radością, noworodek jest nowym i wcale niemałym wyzwaniem dla młodych rodziców. Sen z powiek spędza nie tylko opieka, ale również pielęgnacja maluszka. Większość osób zaczyna pranie ubranek dziecięcych czy rzeczy dla dziecka kilka tygodni przed jego pojawieniem się na świecie. Noworodek potrzebuje dość czystego otoczenia, ale zapewnienie mu sterylnych warunków w domu nie jest ani możliwe, ani też koniecznie.

Warto już podczas kompletowania garderoby malucha wybierać naturalne, a przy tym trwałe tkaniny, np. bawełnę, muślin, len czy bambus. Nie mniej jednak młodzi rodzice zadają sobie pytania dotyczące prania i prasowania ubranek dla noworodka. Większość rodziców zastanawia się głównie, jak i w czym prać ciuszki, aby uniknąć podrażnień delikatnej skóry maluszka lub alergii kontaktowej oraz w jakiej temperaturze prać ubranka dla noworodka. Dlatego w tym wpisie przygotowaliśmy garść informacji dotyczących prania wyprawki dla noworodka.

Jak prać ubranka niemowlęce?

Pierwsze pranie ubranek

Wszystkie ubranka, czy z drugiej ręki, czy prosto ze sklepu, musisz wyprać przed pierwszym użyciem. Ma to na celu zabicie roztoczy i bakterii, które mogą zaszkodzić dziecku. Już na samym początku, dbając o wrażliwą skórę maluszka, zwróć uwagę na metkę w ubranku – polecamy od razu ją wyciąć, tak, by nie drażniła ona skóry dziecka.

Następnie, jeszcze przed wrzuceniem ubranek do pralki, posegreguj je według koloru i rodzaju materiału.

Wielu młodych rodziców ma problem z praniem ubranek dla nowonarodzonego dziecka, pierwsze pranie ubranek dla noworodka jest dla nich stresującym wydarzeniem. Materiały stosowane na odzież niemowlęcą są niezwykle delikatne, a niewłaściwe pranie może doprowadzić do kurczenia się ubranek, zmniejszenia ich wytrzymałości oraz co za tym idzie – żywotności. Dlatego tak ważne jest odpowiednie pranie i prasowanie ubrań w tym najmniejszym rozmiarze.

Temperatura prania ubranek niemowlęcych

W ilu stopniach prać ubranka noworodka? To jedno z podstawowych pytań, które zadają sobie świeżo upieczeni rodzice. Temperatura prania nie powinna być mniejsza niż 40 stopni Celsjusza. Ale jeśli to możliwe, wybieraj najwyższą temperaturę prania, tj. 90 stopni Celsjusza. Wówczas będziesz mieć pewność, że dokładnie usunie ona bakterie i wirusy z pranych tkanin. Jednak weź pod uwagę fakt, że pranie w wysokiej temperaturze może mocno zniszczyć ubranka niemowlęce. Dlatego jeśli zdecydujesz się prać ubranka wykonane z delikatniejszych tkanin w chłodniejszej wodzie, to pamiętaj, by po wysuszeniu dokładnie je wyprasować, a tym samym wyparzyć. Aby sprostać wysokim temperaturom prania i prasowania, wybieraj ubranka z naturalnych tkanin, np. uszyte z czystej bawełny, muślinu, bambusa czy lnu. Te tkaniny bez obaw możesz prać w gorącej wodzie. Stawiaj na jasne kolory, które nie będą farbować podczas prania. Najlepiej sprawdzą się biel, pastelowy róż, błękit czy zieleń. Ciemniejsze kolory szybko wyblakną przy częstym praniu i prasowaniu w wysokich temperaturach.

Jeśli używasz pieluszek tetrowych zamiast pampersów, pamiętaj, że musisz je prać w wyższej temperaturze. Jest ona konieczna do usunięcia drobnoustrojów z tkaniny. Pieluchy tetrowe musisz zagotować, oczywiście nie tak jak kiedyś – w garnku, tylko w automatycznej pralce, ustawiając ją na najwyższej temperaturze 90 stopni Celsjusza.

Zaleca się pranie ubranek maluszka oddzielnie tzn. nie z ubraniami innych domowników. Najlepiej w specjalnym proszku lub płynie do prania delikatnych tkanin. Na końcu pamiętaj, aby bardzo dokładnie wszystko wypłukać i wywirować. Aby pozbyć się 100% pozostałości proszku lub płynu do prania, zastosuj co najmniej podwójny cykl płukania w pralce automatycznej. W przypadku prania ręcznego wielokrotnie zmieniaj wodę, tak, by dokładnie oczyścić ubranka dla noworodka z resztek detergentu.

Jakich środków piorących używać?

Ze względu na delikatną skórę noworodka, wybór detergentu do prania nie powinien być przypadkowy. Ubranka małego dziecka są wykonane z delikatnych tkanin, a skóra malucha jest o wiele wrażliwsza niż dorosłego człowieka. Dlatego wszystkie ubranka niemowlęce powinno się prać używając przeznaczonych do tego środków.

W czym prać ubranka noworodka?

Warto zwrócić uwagę, by środki piorące nie posiadały w swoim składzie żadnych związków chemicznych, substancji zapachowych czy barwników. Dlaczego do prania ubrań noworodka nie wolno używać tradycyjnych proszków? Skóra dziecka, które nie ukończyło jeszcze 3. roku życia, nie jest w pełni rozwinięta i nie wytworzyła istotnych dla człowieka mechanizmów obronnych. Wszelkie składniki chemiczne i bakterie łatwo ją podrażniają, dlatego szybko doprowadzają też do infekcji. Warto stosować tylko specjalne proszki! Każdy produkt do prania ubranek niemowlęcych powinien zawierać atesty dla dzieci oraz pozytywne opinie Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub innej renomowanej instytucji. Powinien być również testowany dermatologicznie na wrażliwej skórze. Należy pamiętać również o właściwym dozowaniu środków piorących. Ich zbyt duża ilość może zostać niewypłukana z ubranek, co może być później powodem alergii. Ważne jest też, by przy praniu nie używać żadnego płynu do płukania tkanin. Zawarte w nim silne detergenty pozostają w materiale i mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Wlewanie płynu do płukania jest też niebezpieczne – intensywne zapachy często podrażniają wrażliwe drogi oddechowe dziecka! Bardzo dobre oceny wśród mam posiadających dzieci z alergią zbierają orzechy do prania (znajdziesz je w eko-box SteaMaster: https://www.steamaster.pl/produkty/eko-box/). Te małe kuleczki rosną w Indiach na drzewie sapindus mukorossi. Zawarta w nich saponina po połączeniu z wodą zamienia się w pianę. Są w 100% bezpieczne dla alergików i dobrze radzą sobie z odświeżaniem prania.

W przypadku ciężkich zabrudzeń dziecięcych ubranek np. na skutek wymiocin, ulania się czy przeciekania pieluszki, nie powinno się wrzucać od razu tych ubrań do pralki. Najlepiej jest spłukać pod ciepłą wodą zabrudzone miejsce, by nie miały styczności z resztą ubrań, które wspólnie z tymi będą prane.

Ręczne pranie ubranek mydłem

Jeśli dziecko cierpi na alergie skórne, atopowe zapalenie skóry czy ma częste podrażnienia skóry – wypróbuj płatki mydlane. Co ważne – najlepiej sprawdzają się one tylko w przypadku prania ręcznego. Użycie ich w pralce jest nieco utrudnione, ponieważ trzeba je uprzednio rozpuścić. Przy regularnym praniu jest dość problematyczne. To samo dotyczy mydeł, np. popularnego mydła szarego.

Prasowanie ubranek

Często młodzi rodzice zastanawiają się czy pranie ubranek dla noworodka może zastąpić prasowanie? Na początku szczególnie musimy dbać o wrażliwą skórę dziecka, dlatego zalecane jest pranie, a następnie prasowanie ubranek. Nie można zatem zapominać ani o praniu, ani również o prasowaniu – szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka! To, z czym nie poradzi sobie pralka, skutecznie unieszkodliwi żelazko ustawione na najwyższą temperaturę prasowania.

Ubranka dla noworodka w łatwy i szybki sposób wyprasujesz i jednocześnie wyparzysz przy pomocy prasowacza parowego SteaMaster. Wysoka temperatura wytwarzana przez żelazko parowe działa sterylizująco – usuwa wszystkie bakterie i alergeny, które mogły zostać po praniu i będą szkodliwe dla wrażliwej skóry dziecka. Jak używać parownicy SteaMaster? Wystarczy, że powiesisz ubranko na wbudowanym wieszaku steamera, naciągniesz je lekko i przyłożysz dyszę. Następnie wykonuj dokładne ruchy w dół i górę. Zagniecenia będą znikać w mgnieniu oka! Dobre efekty daje też prasowanie od wewnętrznej strony ubrania. Odświeżamy tym samym wnętrze odzieży, czyli tę, z którą skóra dziecka ma kontakt. Wyparzamy i usuwamy przy tym wszelkie drobnoustroje i niepożądane związki chemiczne. Gorąca para działa jak sterylizator. Jest to ważne na przykład w kontekście szykowania wyprawki dla noworodka. Wszystkie ubranka i materiałowe przedmioty, w tym pokój dziecięcy i nagromadzone w nim rzeczy, można wyparzyć przy pomocy prasowacza parowego SteaMaster.

Odświeżanie kocyków

Skóra dzieci często ma również kontakt z kocykami, poduszkami czy kołderkami. Warto je więc raz na jakiś czas prać i prasować, a także wyparzać. Ich wygładzanie tradycyjnym żelazkiem jest kłopotliwe ze względu na niewygodne rozmiary, które często wychodzą poza ramy deski do prasowania. Wystarczy przyczepić kocyk (nawet złożony na pół) do wieszaka prasowacza i przykładać dyszę bezpośrednio do materiału. Przeciągaj w dół i w górę. Jeśli wolisz wyprasować kocyk w poziomie, to pamiętaj, aby dysza steamera była wyżej niż jego baza. Inaczej para będzie cofać się z dyszy do bazy.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie Wasze pytania dotyczące: jak prać ubranka dla noworodka. Pranie ubranek dla noworodka nie powinno stwarzać Ci już żadnych problemów!

Skomentuj ten wpis