Jak prasować koszule bez żelazka? Zamień żelazko na parownicę!

Koszule męskie i damskie to bardzo wymagające i trudne do wyprasowania elementy odzieży. Zamiast używać żelazka można je na szczęście wygładzić za pomocą prasowacza parowego! Zastanawiasz się, jak to zrobić? Ktoś z Was na naszych kanałach w social media pisał „Nigdy nie udało mi się osiągnąć takiego efektu”. Wszystko Wam zatem wyjaśnimy – do dzieła! Krok po kroku pokażemy, jak dobrze korzystać z naszej parownicy do ubrań. Nie uwierzysz, że jest to aż takie łatwe!

Dlaczego nie prasować koszul żelazkiem?

Wiele osób do prasowania koszul używa żelazka. To naturalny wybór dyktowany dostępnością takiego rozwiązania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakimi utrudnieniami się ono wiąże. Rozgrzana powierzchnia żelazka może tylko zaszkodzić delikatnym materiałom, z jakich wykonane są koszule. W rzeczywistości bardzo łatwo je przypalić i zniszczyć.

Możesz co prawda ustawić odpowiednią temperaturę i dla bezpieczeństwa prasować koszule na lewej stronie, ale i tak trudno Ci będzie uniknąć nieestetycznych nabłyszczeń na materiale. Pracę utrudnia fakt, że powierzchnia deski do prasowania jest po prostu za mała na tego typu element odzieży. Jakie tego efekty? Zmęczenie, ryzyko przypalenia tkaniny i zniszczenia koszul.

Zdecydowanie lepiej zamienić więc żelazko na steamer. Para wodna pozwoli Ci bez wysiłku pozbyć się zagnieceń. Nie ryzykujesz również w ten sposób zniszczenia materiału. Jak prasować koszule, to tylko parownicą!

Jak prasować koszule parownicą do ubrań?

Koszula to najbardziej wymagająca część garderoby, jeśli chodzi o prasowanie. Każdy jednak chce się w niej prezentować nienagannie. Dobrze wyprasowana koszula podnosi naszą samoocenę i sprawia, że jesteśmy bardziej pewni siebie. Zwykle to mężczyźni mają problem z prasowaniem koszuli, jednak nie zapominajmy o kobietach, które również wykorzystują tę część garderoby w swoich oficjalnych stylizacjach. Dlatego w tym poście pokażemy krok po kroku, jak przy pomocy prasowacza parowego SteaMaster szybko, łatwo i wygodnie wyprasować koszulę.

Wygładzanie męskich koszul za pomocą gorącej pary jest bardzo proste. Wystarczy, że będziesz postępować według naszych instrukcji. Pamiętaj jednak, aby nie zniechęcać się już za pierwszym razem! Prasowania steamerem trzeba się nauczyć i przyzwyczaić się do niego. Po zapoznaniu się z pewnymi trikami wygładzanie pójdzie Ci jak z płatka i w końcu stanie się czystą przyjemnością.

Zmienisz też swoje podejście do prasowania. Nie będziesz już gromadzić ubrań w koszu, na kanapie czy fotelu. Po praniu odwiesisz je do szafy – tak, pogniecione! – a wyprasujesz dopiero przed założeniem. Dość straszącej niepotrzebnie fury ciuchów! Powieś zatem koszulę na wieszaku prasowacza parowego i działaj z nami!

Jak wyprasować koszulę krok po kroku?

Pracę rozpoczynamy od powieszenia koszuli na wbudowanym wieszaku steamera. Specjalna konstrukcja SteaMaster ułatwia prasowanie w pionie. Dzięki temu możemy zapomnieć o przewracaniu i przekładaniu koszuli na desce do prasowania.

Wskazówka: Jeśli koszula długo wisiała w szafie po praniu, to przed prasowaniem możemy delikatnie spryskać ją wodą. Znacznie łatwiej będzie nam usunąć zagniecenia i uzyskamy wtedy lepsze efekty wygładzenia.

Zaczynamy od prasowania głównej powierzchni koszuli. Naciągnij ją lekko i przyłóż końcówkę steamera bezpośrednio do materiału. Wykonuj ruchy w górę i w dół. Dyszę wsuń także pod tkaninę i przesuwaj nią na boki. Powtórz tę czynność kilka razy. Aby efektywnie wyprasować koszulę na krawędziach i przy okazji nie poparzyć rąk, na dyszę nałóż specjalną końcówkę do prasowania w kant (ze szczotką). Włóż materiał pomiędzy dyszę a szczotkę i przeciągaj w dół ubrania.

Główna powierzchnia koszuli

Warto zapiąć koszulę na wieszaku, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nam przeciągać dyszę po materiale i napiąć materiał u dołu. Wysoka temperatura pary rozprostuje włókna i zagniecenia znikną w mgnieniu oka. Przy okazji odświeżymy ubranie i usuniemy zalegające w tkaninie drobnoustroje. Jeszcze lepsze efekty da prasowanie koszul od wewnątrz, ale bez przekręcania ich na drugą stronę. Parownica SteaMaster dotrze nawet w najtrudniej dostępne zakamarki, dzięki czemu bez przeszkód rozprostujesz przestrzeń między guzikami.

Jeśli zastanawiasz się, jak prasować koszule parownicą, pamiętaj, aby zaczynać od ich głównej powierzchni. Rozwieś ubranie na wieszaku i zabezpiecz je klamerkami. Następnie naciągaj tkaninę, przesuwając wzdłuż niej dyszą steamera. Nie zapomnij też, aby wsunąć ją do wnętrza – pozwoli Ci to dostać się do głębszych warstw materiału bez konieczności przekładania odzieży na lewą stronę.

Kołnierzyk i mankiety

Kołnierzyk zaraz po mankietach jest najbardziej widocznym elementem koszuli, wystającym spod sweterka, płaszcza czy kurtki. Każdy stacjonarny model steamera wyposażony jest w specjalną końcówkę ze szczotką, która idealnie sprawdza się przy prasowaniu w kant, ale także przy kołnierzykach i mankietach. Nakładamy ją na dyszę, wsuwamy kołnierzyk do końcówki steamera i delikatnie przesuwamy dyszę w dół. Powtarzamy tę czynność kilka razy, tak by całkowicie rozprostować tkaninę. Gorąca para wniknie do materiału i usunie w ten sposób wszystkie zagniecenia. Przy tak małych powierzchniach warto użyć specjalnej rękawicy, którą przytrzymamy tkaninę, unikając przy tym poparzenia. Tę samą czynność należy powtórzyć z mankietami.

Po wygładzeniu głównej powierzchni ubrania zostaw na dyszy steamera końcówkę do prasowania w kant. Przyda Ci się ona bowiem do wyprasowania kołnierzyka koszuli. Włóż go pomiędzy dyszę a końcówkę i przeciągaj w dół. Powtórz tę czynność kilka razy. Możesz także rozpiąć koszulę, chwycić cały kołnierzyk i kilka razy przesunąć po materiale – ten trik znajdziesz w naszym filmie z Akademii Prasowania SteaMaster: https://www.facebook.com/SteaMasterpl/videos/1689953607698874/. Podobnym sposobem wygładź także mankiety.

Rękawy

Ostatnim etapem jest prasowanie rękawów koszuli. Można to zrobić albo przy pomocy końcówki ze szczotką w ten sam sposób jak w przypadku kołnierzyka i mankietów, albo wygładzić materiał w tradycyjną metodą bez końcówki, przeciągając dyszę po rękawie i wykonując ruchy z góry do dołu. Ale skoro masz już nałożoną końcówkę ze szczotką, to wyprasuj nią także rękawy koszuli. Jedną ręką naciągnij ubranie, drugą wsuń materiał pomiędzy dyszę a szczotkę i przeciągaj w dół. Zdejmij końcówkę i wygładź jeszcze rękawy tradycyjnym sposobem.

Proces prasowania rękawów wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku kołnierzyka czy mankietów. Najlepiej jest posłużyć się końcówką ze szczotką i przeciągać dyszę wzdłuż materiału. Pamiętaj, by drugą ręką naciągać koszulę – napiętą tkaninę łatwiej bowiem wygładzić. Zagwarantuje Ci to perfekcyjne efekty!

Efekty po prasowaniu koszul ze SteaMasterem

Jeśli zastanawiasz się, jak prasować koszule, od razu zrezygnuj z żelazka. Zagwarantuje Ci ono jedynie godziny stania przy desce do prasowania, pot cieknący z czoła i wciąż niedające satysfakcji efekty… Ze stacjonarną parownicą SteaMaster to wszystko może wyglądać zupełnie inaczej.

Podczas prasowania koszul steamerem unikasz jeszcze jednego problemu. Po praniu ubrania tracą mianowicie intensywność koloru. Natomiast dzięki użyciu gorącej pary zyskujesz dodatkowo możliwość odświeżenia tkanin i ożywienia ich barw. Koszule w ogóle nie lubią prasowania tradycyjnym żelazkiem. Dlaczego? Zostają na nich świecące ślady, których ciężko się pozbyć. Steamer jest zatem w tym przypadku idealnym rozwiązaniem!

Jak wygląda koszula po wygładzaniu prasowaczem parowym SteaMaster? Zobacz! Zdjęcia zamieszczone w tym artykule udowodnią Ci, że jest to naprawdę owocny proces.

Prasowanie koszul przy pomocy parownicy SteaMaster jest naprawdę efektywne. Wygładza ona tkaniny aż pięć razy szybciej niż zwykłe żelazko, a do tego możemy zapomnieć o problemach z nabłyszczeniem czy przypaleniem materiału koszuli. Nie musisz też przejmować się ograniczonym miejscem na desce, ponieważ cały czas operujesz w pionie. Pierwsze podejście może wydawać Ci się trudne, ale to wszystko kwestia wprawy. Dzięki parownicy zaoszczędzisz czas i siły, a prasowanie koszul już nigdy nie będzie dla Ciebie uciążliwe.

Wszystkie modele prasowaczy dostępne są w naszym sklepie internetowym: https://www.steamaster.pl/produkty/.

Do prasowania użyliśmy modelu EM-101: https://www.steamaster.pl/produkty/prasowacz-parowy-em-101-2/.

Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, napisz komentarz pod tym postem. Pomożemy! Możesz także obejrzeć filmik z Akademii Prasowania SteaMaster na temat prasowania koszuli, do którego link znalazł się także powyżej: https://www.facebook.com/SteaMasterpl/videos/1689953607698874/. – Proszę spróbować pobrać ten materiał z FB i umieścić jako plik MP4 na stronie.

Skomentuj ten wpis