Jak prasować parownicą

Prasowanie parownicą, inaczej zwaną też prasowaczem parowym lub steamerem, stwarza wiele korzyści, których zdecydowanie brakuje przy prasowaniu tradycyjnym żelazkiem. Przede wszystkim parownica to urządzenie wielofunkcyjne do prasowania ubrań, odświeżania okryć wierzchnich czy dezynfekowania materiałowych powierzchni.

Samo prasowanie parownicą jest niezwykle szybkie, wygodne i dużo bardziej bezpieczne dla różnorodnych rodzajów tkanin. Nie ma ryzyka ani przypalenia ani nabłyszczenia materiału. Para wodna opiekuje się ubraniami, nie niszczy ich.

Do prasowania prasowaczem parowym nie potrzebujemy deski. Wystarczy powiesić ubranie na wieszaku steamera i przeciągać parą po materiale. Dodatkowo parownicą bardzo łatwo można wygładzić zagniecenia na firankach czy zasłonach, ale już wiszących na karniszu, na obleczonej pościeli czy nawet na rozłożonym na stole obrusie.

Używanie parownicy do ubrań to dla wielu z nas coś zupełnie nowego. Nie ma co ukrywać, ten sprzęt różni się od tradycyjnych żelazek. By skutecznie prasować parownicą, trzeba pamiętać o kilku ważnych wskazówkach i stosować się do instrukcji SteaMaster.

Prasowacz Parowy EM-101

Zatem jak prasować parownicą?

Na początku należy napełnić zbiorniczek parownicy do ubrań wodą w odpowiedniej ilości. Najlepiej używać wody destylowanej lub demineralizowanej – znacznie wydłuży ona żywotność urządzenia oraz pozwoli utrzymać go w czystości.

Profesjonalny prasowacz parowy BG-04

Jako, że steamerem głównie prasuje się w pionie należy powiesić ubranie na wbudowanym wieszaku (modele EM-101, EM-202, EM-303, J-01) lub stojaku – wówczas ubranie wieszamy na swoim wieszaku (modele BW-03 czy BG-04).

Prasowanie parą rozpoczynamy, kiedy urządzenie odpowiednio się nagrzeje. Średnio nagrzewa się niecałą minutę – około 45 sekund. Po upływie czasu zaprogramowanego indywidualnie dla każdego modelu SteaMaster, urządzenie sygnalizuje gotowość do pracy, czyli uwalniania pary wodnej.

Do prasowania parą warto zakładać specjalną rękawicę (https://www.steamaster.pl/produkty/rekawica-ochronna-do-prasowania/), która ochroni dłoń przed ewentualnym oparzeniem oraz ułatwi prasowanie.

By efektywnie wygładzić ubranie, należy dokładnie naciągnąć prasowany materiał, a drugą ręką przeciągać dyszą steamera pionowymi ruchami, z góry do dołu. Naprężony materiał prasuje się znacznie łatwiej i szybciej, skuteczniej usuwa się też widoczne na nim zagniecenia.

Pamiętaj, że dysza powinna dotykać bezpośrednio materiału. Jeśli tkanina jest bardzo delikatna można trzymać strumień pary w niewielkiej odległości od prasowanej rzeczy. Para bardzo głęboko wchodzi w warstwy włókien w ubraniach, rozluźnia je i rozprostowuje wszystkie zagniecenia.

Użycie parownicy na niektórych tkaninach może powodować, że będą pojawiać się na niej mokre plamy. Niestety nic nie jesteśmy w stanie poradzić na pozostającą na materiale wodę. Należy jedynie poczekać kilka minut zanim ubranie wyschnie.

Jak prasować koszule przy użyciu parownicy do ubrań?

Koszula to jeden z trudniejszych do wyprasowania elementów w naszej szafie, zarówno kobiety, jak też mężczyzny. Jeśli koszula długo wisiała w szafie po praniu, to przed prasowaniem możemy delikatnie spryskać ją wodą. Znacznie łatwiej będzie nam usunąć zagniecenia i dodatkowo uzyskamy wtedy lepsze efekty wygładzenia.

Zaczynamy od prasowania głównej powierzchni koszuli. Naciągamy ją lekko i przykładamy końcówkę steamera bezpośrednio do ubrania. Wykonuj ruchy w górę i w dół.

Na pewno wiesz już, jak prasować generatorem pary, jednak możesz zastanawiać się jeszcze, jak wygładzić rękawy koszuli czy doprasować jej mankiety.

Skutecznym sposobem prasowania mankietów jest użycie specjalnej końcówki ze szczotką, do prasowania na kant. Nałóż ją na dyszę steamera, włóż materiał pomiędzy dyszę a szczotkę i kilkukrotnie przeciągaj. Podobnie wyprasujesz również kołnierzyk koszuli.

Natomiast prasowanie parą rękawów koszuli jest banalnie proste. Wystarczy naciągnąć element ubrania, a następnie wygładzić materiał. Gorąca para wniknie we włókna tkaniny i je wyprasuje.

Do prasowania koszul polecane są parownice z dużą mocą oraz wyrzutem pary, np. modele EM-303, BW-03 oraz BG-04. Dodatkowo model BG-04 jest wyposażony w odłączana deskę, przy użyciu której można doprasować trudne zagniecenia.

Prasowanie firanek i zasłon

Parownica do ubrań to idealny wręcz sposób na usunięcie zagnieceń, nawet tych z najbardziej delikatnych materiałów. Ale żelazko parowe można używać nie tylko do odzieży, ale także do rozprostowywania zagnieceń na wiszących już na karniszu zasłonkach czy firankach.

Zobaczysz, jak proste może być wygładzanie dużych powierzchni materiałów. Przy pomocy tradycyjnego żelazka trwa to wiele, wiele dłużej i nie zawsze, a może nawet nigdy jest wygodne.

Ponadto parownica nie tylko wygładza tkaninę, ale również ją odświeża. Żelazko parowe ma dużo więcej zastosowań, nawet w przypadku firan i zasłoń posłuży do wyprasowania i czyszczenia, tylko przy pomocy wody.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia – ze zbyt gorącym żelazkiem idzie ryzyko przypalenia delikatnego materiału. Często jest tak, że po tym nie da się naprawić tkaniny na tyle, by nie został widoczny ślad.

Prasowanie parownicą ubrań z nadrukami

Prasowacz parowy z pewnością nie uszkodzi żadnej tkaniny, nawet tej najdelikatniejszej. Ale warto zwórócić uwagę na wygładzanie przy pomocy żelazka parowego materiałów z nadrukami oraz naszytymi aplikacjami. Przede wszystkim lepiej je prasować parownicą po lewej stronie. Parownice do ubrań mogą odkleić nadruk, który jest nieprzyszyty.

Jakie materiały można prasować steamerem?

Do wygładzania parownicą nadaje się większość materiałów, zwłaszcza delikatniejszych, jak jedwab, tiul, organza czy szyfon. Ale parownice do ubrań doskonale poradzą sobie z wełną, bawełną czy poliestrem, a także zagnieceniami na koronkach.

Oczywiście zawsze przed prasowaniem należy sprawdzić oznaczenia na metce. Niektóre materiały mogą wymagać ostrożnego traktowania, może nawet ich prasowanie musi obejść się bez używania parownicy czy tradycyjnego żelazka.

W przypadku bardzo grubych i mocno pozagniatanych materiałów, takich jak jeans czy len, parownica parowa musi mieć dużą pomoc i wyrzut pary.

Zalety prasowania steamerem

Zalety wygładzania w pionie, przy pomocy parownicy, są niezaprzeczalne. Jednak warto podkreślić jeszcze kilka z nich.

Otóż jest jeszcze jeden efekt prasowania – przy zastosowaniu wody i pary z tkanin znikają wszelkie nieprzyjemne zapachy. Bardzo łatwo w ten sposób odświeżyć ubrania, ale też zasłony, firanki czy inne materiały, a nawet tapicerowane meble. Dzięki temu w całym domu pojawi się świeży zapach!

Zatem parownica umożliwia efektywne odświeżenie odzieży oraz do tego pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z materiału. Likwiduje również drobnoustroje oraz neutralizuje pozostałości po środkach czyszczących i piorących.

Niewiele osób wie, że nakładka ze szczotką, dołączana do stacjonarnych modeli prasowaczy, usunie z odzieży czy zasłon kurz czy sierść. Pomoże także w skuteczniejszym prasowaniu ubrań z długim włosiem, np. wełnianych płaszczów czy kaszmirowych swetrów.

Prasowacz Parowy J-01

 

Mini parownica do ubrań

W ofercie SteaMaster znajdziemy też mini prasowacz parowy, który również jest wyposażony w technologię umożliwiającą prasowanie parą w pionie. Posiada on mały zbiorniczek na wodę (125 ml), który wystarcza na około 10 minut ciągłej pracy.

Mini Prasowacz Parowy EM-02

 

Prasowanie mini parownicą to również komfortowa i bezpieczna metoda wygładzania ubrań. Pozwala zaoszczędzić czas przeznaczany na rozkładanie deski do prasowania oraz miejsce w schowku, w którym deska zajmuje sporo miejsca. Mini parownica jest mała i kompaktowa. Zmieści się niewielkiej szufladzie, a nawet torbie podróżnej.

Zacznij prasować z przyjemnością, zacznij prasować ze SteaMaster!

 

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domu, mini prasowaczeprasowacze parowe dla firm.

Skomentuj ten wpis