Jak prasować rękawy

Prasowanie rękawów koszuli

Elegancka koszula sprawdzi się w każdej sytuacji. Jest jednym z bazowych elementów garderoby zarówno kobiety, jak też mężczyzny. Kluczem do jej doskonałego wyglądu jest między innymi odpowiednie prasowanie. Z tego postu dowiesz się, jak sprawić, aby koszula wyglądała perfekcyjnie. A dokładniej jak idealnie wygładzić jej rękawy!

MODEL EM-303

Jak prasować rękawy koszuli na desce do prasowania

Podstawą poprawnego prasowania każdego ubrania jest zapoznanie się ze wskazówkami zamieszczonymi na metce!

Pamiętaj, że jeśli koszula jest wykonana z ciemnego materiału, to warto przygotować bawełnianą ściereczkę, przez którą będziesz prostować ubranie.

Warto też dostosować temperaturę prasowania do skali zagnieceń i do rodzaju materiału, który bywa delikatniejszy lub sztywniejszy. Zbyt wysoka temperatura może zniszczyć tkaninę, a zbyt niska nie poradzi sobie z mocnymi zagnieceniami. W przypadku bawełny optymalna temperatura to około 150 stopni Celsjusza, dla delikatniejszego jedwabiu – 120, dla lnu nawet 220. Koszule wykonane z materiałów syntetycznych np. poliestru, prasuj żelazkiem ustawionym maksymalnie na 120 stopni.

Musisz również pamiętać, że wszystkie elementy koszuli, które składają się z więcej niż jednej warstwy materiału prasuje się z obu stron. Kołnierzyk i mankiety rozprasowuj po wewnętrznej, a następnie po zewnętrznej stronie. Podobnie rękawy!

Kolejność prasowania – instrukcja krok po kroku

  1. Aby łatwiej  było prasować koszulę tradycyjnym żelazkiem, delikatnie trzeba ją zwilżyć. Materiał nie może być mokry, tylko lekko wilgotny. Najlepiej jest skropić koszulę wodą na 10 lub 15 minut przed i delikatnie ją zwinąć. Nie należy jednak jej składać, tak, by nie utrwalić zagnieceń. Następnie koszulę rozwiń i rozepnij wszystkie guziki.
  2. Prasowanie kołnierzyka i mankietów. Zaczynamy od prasowania kołnierzyka, który układamy na desce wewnętrzną stroną do góry i wygładzamy, by nie miał żadnych zagnieceń. Jeśli mankiety są przystosowane do zapinania na spinki, rozkładamy je i prasujemy. Kołnierzyk i mankiety rozprasowuj najpierw po wewnętrznej, a następnie po zewnętrznej stronie. Taka kolejność jest konieczna, by na tych elementach koszuli nie tworzyły się nieestetyczne zagięcia. Kołnierzyki i mankiety mają dodaną ilość materiału po zewnętrznej stronie, aby lepiej się układały – były sztywniejsze.
  3. Czas na trudną część koszuli – rękawy. Na tym etapie często zadajemy pytanie, czy rękawy koszuli prasuje się na kant. Absolutnie nie! Ułóż rękaw wzdłuż szwu i prowadź żelazko w kierunku od łokcia do mankietów i od łokcia do ramienia. Czynność powtórz po drugiej stronie rękawa i to samo zrób z drugim rękawem. Górne i dolne części rękawów, czyli miejsca łączące się z ramieniem i z mankietem, wymagają starannego wyprasowania. Na koniec przesuń żelazkiem po powierzchni materiału przeciwległej do szwu, aby mieć pewność, że nie utworzył się na niej kant.
  4. Przód i tył koszuli. Jeśli koszula ma kieszonkę, prasowanie zacznij właśnie od niej i zrób to po obu stronach. Następnie wygładź czubkiem żelazka materiał wokół. Obie przednie części koszuli, lewą i prawą, rozkładamy i prasujemy kolejno na szerokim końcu deski. Podczas tej czynności naciągnij delikatnie materiał w dół. Pamiętaj, że podczas prania koszula mogła się minimalnie skurczyć, a prasowanie na lekkim naciągnięciu pomoże przywrócić jej formę. Tył koszuli, podobnie jak przód, rozkładamy na szerszej części deski.
  5. Sprawdź czy któryś element koszuli nie wymaga ponownego wyprasowania.
  6. Powieś koszulę na wieszaku i zapnij dwa najwyżej osadzone guziki. Kiedy nieco ostygnie, możesz ją ubrać i cieszyć się wygładzonym materiałem.

Deska do prasowania z rękawnikiem

To malutka, wąska deska, którą można dokupić do zwykłej deski lub jest wyposażeniem tej większej. Wystarczy wsunąć ją w rękaw i nieco wygodniej wyprasować tę część koszuli.

MODEL EM-202

Jak wyprasować koszulę bez żelazka

Urządzenie do prasowania – generator pary SteaMaster

Jeśli masz żelazko z generatorem pary, proces prasowania koszuli będzie dużo prostszy i szybszy. Prasowacz parowy to niezastąpione urządzenie do prasowania koszuli czy właśnie jej rękawów!

Przy wykorzystaniu parownicy SteaMaster, osiągniesz upragniony efekt w bardzo szybkim czasie. Wystarczy, że rozwiesisz koszulę na wieszaku, który jest wbudowany w stacjonarny steamer. Następnie przejedziesz dyszą  parownicy przez włókna. Cała moc tkwi w gorącej parze, która przenika przez wszystkie warstwy materiału i go idealnie wygładza. Jedną ręką delikatnie naciągnij tkaninę, drugą przeciągaj z góry na dół, do momentu aż wszystkie zagięcia znikną. Wspomóż się rękawicą, która ochroni dłoń przed ciepłem pary – prasowanie będzie jeszcze bardziej efektywne. Zarówno rękawy, tył, jak i przód koszuli należy prasować w ten sam sposób. Możesz też włożyć dyszę pod ubranie i przeciągać w dół. Koszula i jej rękawy będą prezentować się znakomicie!

MODEL BW-03

Jak działa żelazko parowe SteaMaster?

Ciśnienie pary wydobywającej się z parownicy jest tak duże, że z łatwością przeniknie kilka warstw tkaniny. Precyzyjny wyrzut pary wodnej umożliwia zatem łatwe i skuteczne prasowanie trudnych miejsc, bez korzystania z deski, na przykład wokół guzików czy właśnie rękawy. Nie ma wówczas żadnych obaw, że zaprasujesz kant na rękawie lub że przez przypadek odprasujesz zagniecenia. Nie musisz korzystać z bawełnianej szmatki, dyszę przykładaj bezpośrednio do materiału.

Możesz też odświeżyć koszulę, która długo wisiała w szafie. Prasowacz parowy to urządzenie, które wyparza materiały oraz neutralizuje zapachy.

Szybkie i proste prasowanie bez sprzętów

Powieś koszulę na wieszaku w łazience, zamknij drzwi i weź gorący prysznic!

Skomentuj ten wpis