Jak prasować satynę?

Satyna to jedna z najbardziej eleganckich tkanin. Ze względu na niezwykłą delikatność, wymaga zachowania podstawowych zasad podczas pielęgnacji. Nasuwają się zatem pytania – jak dbać o satynową odzież; jak prasować pościel z satyny bawełnianej? Oto kilka prosty zasad, które pomogą Ci w codziennych porządkach w Twoim domu.

Satynowa sukienka, koszula czy nawet podomka od razu przykuwa uwagę swoim nietuzinkowym blaskiem. To ubrania, które wyglądają bardzo szlachetnie, dlatego też wymagają dużej dbałości w temacie pielęgnacji. Podobnie jak pościel satynowa. Pranie i prasowanie tkaniny satynowej mogą przysparzać trochę problemów, jednak z pomocą przychodzi stacjonarne żelazko parowe SteaMaster!

Czym jest satyna? 

Satyna to materiał, który uzyskuje się poprzez zastosowanie dwóch rodzajów splotu. Na przykład, gdy chcemy stworzyć jedwab łączymy dwa materiały ze sobą: satynowy i atłasowy. To właśnie ten drugi odpowiada za piękny blask i sprawia, że tkanina wygląda niezwykle elegancko.

Tkanina satynowa ze względu na swoją niezwykłą delikatność w dotyku nie jest prostym materiałem. W przypadku pościeli najczęściej posiada domieszkę bawełny, dzięki czemu staje się trwalsza i służy przez wiele lat. Jednakże to wyjątkowy materiał, o który należy odpowiednio dbać. Zarówno troszcząc się o ubrania, jak i pościel musimy pamiętać o pewnych krokach w ich pielęgnacji.

Pranie i prasowanie ubrań z satyny 

Satyna posiada wiele odmian materiału w zależności od mieszanki tkanin. Jednak zasady dotyczące ich prania i prasowania są uniwersalne. Ubrania z satyny zawsze pierzemy na lewej stronie. Zapobiega to uszkodzeniu materiału i pozwala zachować swoje niezwykłe właściwości.

Jeśli chodzi o prasowanie satynowych sukienek, koszul czy spódnic najlepiej robić to przy pomocy pary przy temperaturze około 100 stopni Celsjusza. Jest ona na tyle wysoka, by przywrócić połysk tkaniny, ale jednocześnie nie przypalić materiału. Prasowanie steamerem jest bardzo proste!

Prasowanie przy pomocy SteaMaster

Najpierw należy powiesić wybraną rzecz na wbudowanym wieszaku i przyłożyć dyszę do materiału. Następnie wykonując ruchy z góry do dołu żelazkiem parowym usuwamy wszelkie zagniecenia, a nasza satynowa część garderoby wygląda jak nowa. Steamer jest bezpieczny dla wszystkich tkanin i nie wymaga od nas ciągłego rozkładania deski do prasowania. To żelazko sprawi, że zmienisz swoje podejście do prasowania!

Jak prać pościel z satyny bawełnianej? 

Pościel z satyny bawełnianej jest niesamowicie miękka w dotyku, dlatego też tak chętnie wybieramy ją do sypialni. Jednak, jeśli chcemy, by posłużyła nam na dłużej, warto pamiętać o kilku prostych zasadach dotyczących prania pościeli.

  1. Po pierwsze pościel z satyny bawełnianej zawsze pierzemy osobno. Dzięki temu unikniemy niespodziewanych przebarwień czy zniszczenia materiału. Ponadto poszewki pościeli satynowej pierzemy na lewej stronie, zapinając wszystkie zamki. W ten sposób pościel zachowa swój pierwotny kształt po praniu.
  2. Pamiętaj, by nie przeładować bębna pralki. Zbyt duża ilość rzeczy w może spowodować, że pościel nie wypierze się dobrze i trzeba będzie powtórzyć tę czynność.
  3. W przypadku pościeli z bawełny satynowej nie należy stosować wybielaczy – niszczy to strukturę tkaniny i może negatywnie wpłynąć na jej miękkość.
  4. Jeśli masz wątpliwości co do sposobu prania swojej pościeli, zerknij na metkę producenta. Znajdziesz tam informację w jakiej temperaturze prać i prasować materiał z satyny. Zalecane jest, by pościel z bawełny satynowej prać w temperaturze 60 stopni.
  5. Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych zagnieceń zrezygnuj z wirowania.

Jak prasować pościel z bawełny satynowej? 

Skoro już wiemy, jak odpowiednio prać pościel, możemy przejść do jej prasowania. Bawełnianą pościel z satyną prasujemy stosując kilka ważnych punktów.

  1. Pościel najlepiej prasować odwracając ją na lewą stronę.
  2. W przypadku prasowania pościeli temperatura nie powinna przekraczać 200 stopni Celsjusza, jednak to właśnie wysoka temperatura przywraca jej pierwotny blask. Bez prasowania materiał pozostanie matowy w dotyku.
  3. Najlepiej skorzystać z żelazka parowego SteaMaster. Korzystając z tego urządzenia nie mamy problemu z deską do prasowania, a pościel nie leży już na ziemi. Parownica pozwala na prasowanie ubranej już pościeli bezpośrednio na łóżku.
  4. Prasując pościel z bawełny satynowej przy pomocy steamera, nie tylko pozbywasz się wszystkich zagnieceń, ale przy okazji usuwasz też bakterie i wirusy.
  5. Żelazko parowe prasuje aż 5 razy szybciej niż to tradycyjne, dzięki czemu oszczędzasz czas nie tylko ubierając kołdrę od razu w wypraną pościel, ale także zyskujesz wolne chwili prasując szybciej.

Zadbaj o satynę z pomocą parownicy SteaMaster!

Mamy nadzieję, że od dziś satyna nie będzie sprawiała Wam żadnych problemów i coraz chętniej będziecie sięgać po pościel satynową do swojego domu. A prasowanie satynowych ubrań i pościeli przy pomocy steamera stanie się codzienną przyjemnością.

Wybierz swój idealny model parownicy w naszym sklepie internetowym: www.steamaster.pl/produkty/. Jeśli masz jakieś pytania – zostaw komentarz!

Skomentuj ten wpis