Jak prasować t-shirt

Prasowanie jest żmudną czynnością domową. Wiele kobiet i mężczyzn nie znosi prasowania ubrań! Nawet do tego stopnia, że wybierając rano garderobę, sięgają po tę, która nie wymaga nawet wyciągnięcia żelazka. Ale wystarczy znać kilka sposobów, które sprawią, że koszulki będą wygładzone i odświeżone.

Czytaj metki

Aby właściwie dbać o odzież, zawsze należy kierować się wskazówkami, które znajdziemy na metkach. Warto poświęcić chwilę na ich sprawdzenie. Dzięki nim pranie i prasowanie będzie bezpieczne. Nawet jeśli zastosujesz się do podstawowych zasad prania i prasowania koszulek, wszystko może zniweczyć proces ich suszenia! Nie lekceważ żadnych informacji.

Koszulki z nadrukiem

Innym tematem jest jeszcze pielęgnacja koszulek z nadrukiem, których delikatnie czyszczenie, suszenie i prasowanie jest niesamowicie istotne.

Wskazówki do prasowania

W tym poście znajdziesz przydatne wskazówki, dzięki którym w mgnieniu oka opanujesz sztukę sprawnego prasowania bez zagnieceń swojej ulubionej koszulki! Dowiesz się, jak zaoszczędzić swój czas i nerwy, a przy okazji osiągnąć zamierzony efekt idealnie wyprasowanych koszulek.

Profesjonalny prasowacz parowy BW-03

Jak prasować koszulki parownicą?

Najszybszy sposób

Wygodnym sposobem na wyprasowanie koszulki jest parownica. Umożliwia ona prasowanie parowe w pionie, bez rozkładania deski. Idealnie nadaje się do wygładzania zagnieceń na koszulkach wykonanych z bawełny czy poliestru, ale również można stosować ją do delikatnych tkanin. Prasowanie t shirtów parownicą jest proste! Wystarczy, że przyłożysz dyszę do prasowanego materiału i będziesz przeciągać z góry w dół. Niedoskonałości znikną w mgnieniu oka! Dla lepszego efektu wygładzania, należy delikatnie naciągnąć rzecz drugą ręką. W razie potrzeby możesz też włożyć dyszę pod ubranie. Czynność tę powtórz do uzyskania idealnego efektu wygładzenia.

Do wyprasowania koszulki został użyty model EM-303.

Prasowanie kołnierzyka

Kołnierzyki, np. w koszulkach polo z nadrukiem, możesz wygładzić używając końcówki do prasowania na kant – włóż materiał pomiędzy dyszę a końcówkę i przeciągaj. Kołnierz możesz również wyprasować w poziomie, na płaskiej powierzchni, położony np. na łóżku. Używając SteaMaster w poziomie pamiętaj, by przewód był zawsze wyprostowany. Wszelkie zagniecenia przewodu blokują przepływ pary, przez co sprzęt będzie pracować mniej wydajnie.

Prasując koszulkę zwróć uwagę na moc i wyrzut pary – dostosuj ją do prasowanego materiału.

Jeśli chcesz wygładzić niewielkie zmarszczki użyj mini SteaMaster (Mini prasowacz parowy EM – 02). Korzystając z parownicy ręcznej koszulkę najlepiej zawiesić na dogodnej wysokości. Jeśli masz takie urządzenie w domu – nie bój się zastosować go jako zastępstwo żelazka! Będzie idealna do szybkiego przeprasowania, tuż przed wyjściem z domu.

Prasowanie t-shirtu przy użyciu zwykłego żelazka nie jest trudne, ale wymaga więcej czasu. SteaMaster prasuje średnio 5x szybciej! Zobacz, jakie jego modele czekają na Ciebie w naszym sklepie: https://www.steamaster.pl/produkty/.

Prasowacz Parowy EM-303

Jak prasować czarne koszulki

Aby rozpocząć wygładzanie czarnej koszulki tradycyjnym żelazkiem obróć ubranie na drugą stronę! Na ciemnych tkaninach gorące żelazko może pozostawić nieestetyczne, świecące ślady. Jeśli prasujesz parownicą nie musisz martwić się o nabłyszczenie. Gorąca para nie tylko wyprasuje rzecz, ale także je odświeży i przywróci kolor ciemnym tkaninom. Rozgrzana para rozprostuje każde zagniecenie i nie naruszy grafik.

Dostosuj temperaturę

Zastanawiasz się, czy prasować koszulki tuż po wysuszeniu? Zasada jest bardzo prosta, im suchsza koszulka, tym trudniej ją wyprasować. Jeśli koszulka jest już całkowicie wysuszona i wyjęta z szafy, wówczas zwilż ją mgiełką wodną albo podłóż pod spód lekko wilgotną szmatkę. Oczywiście jeśli prasujesz zwykłym żelazkiem! Wiele pytań pojawia się również o temperaturę prasowania. Należy dostosować ją do materiału, z jakiego uszyta jest koszulka. Tutaj również pomocne będą metki odzieżowe. Na nich powinien znajdować się symbol żelazka, dzięki któremu dowiesz się czy tkanina nadaje się do prasowania, a jeśli tak to w jakiej temperaturze. Zamiast numerycznego oznaczenia wartości temperatury, widoczne są kropki. Jedna kropka oznacza – prasować w niskich temperaturach, przy dwóch kropkach wybierz średnią temperaturę prasowania. Jeśli natomiast widnieją aż trzy kropki, możesz śmiało prasować tkaninę nawet bardzo gorącym żelazkiem! Warto pamiętać też o kilku ogólnych zasadach. Syntetyczne materiały np. z wiskozy, a także delikatne włókna np. jedwab i wełna można prasować przy zachowaniu szczególnej ostrożności jedynie w najniższej możliwej temperaturze. Z kolei np. len i bawełna należą do najbardziej odpornych.

Jeśli jednak na metce odnajdziesz przekreślony piktogram, oznacza to, że materiał, z którego jest wykonana koszulka, źle znosi wysokie temperatury i zazwyczaj nie wymaga prasowania, ponieważ nie gnie podczas prania, bądź też gnie się i wymaga specjalnej pielęgnacji w pralni chemicznej, bądź prasowania w domu z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Jak prasować koszulki z nadrukiem

Prasowanie koszulki z nadrukiem lub naszywkami przy pomocy żelazka powinno wykonywać się na możliwie najniższej temperaturze. Dobrze sprawdzi się w przypadku koszulek z nadrukiem prasowacz do ubrań, który jest bezpieczniejszy zarówno dla samej tkaniny, jak też nadruku.

Jeśli jednak prasujesz tradycyjnym żelazkiem, pamiętaj, by robić to na lewej stronie. Druk na ubraniu najlepiej zabezpieczyć inną tkaniną, np. kuchenną ściereczką , by nie zniszczyć go w trakcie prasowania. Pod wpływem gorąca żelazka nadruk na koszulce może się stopić i pobrudzić przy okazji stopę urządzenia. Dzieje się tak, bo tworzywa, z których produkuje się aplikacje, są dużo bardziej wrażliwe na ciepło niż same tkaniny.

Prasowacz Parowy J-01

Żelazko czy steamer?

Zatem przewróć koszulkę na lewą stronę, rozłóż ją na desce i wygładź dłonią wszystkie zagniecenia. Przesuwaj żelazko po materiale, nie zostawiając go zbyt długo w jednym miejscu, ponieważ mogłoby to skutkować przypaleniem. W ten sposób prasuj cały t-shirt. Przewróć go na prawą stronę i wyrównaj pozostałe zagniecenia i rękawy, omijając miejsce nadruku. Wybierając parownicę możesz prasować koszulki z nadrukiem na prawej stronie. Bezpiecznie wygładzisz również nadruk, bezpośrednio przykładając do niego dyszę steamera.

Wiedz jednak, że jakościowy nadruk nie powinien ulegać zniszczeniu przy praniu lub prasowaniu.

Prasowanie bez żelazka

W kryzysowej sytuacji funkcję żelazka może równie dobrze spełnić suszarka lub prostownica do włosów. Wystarczy, że zwilżysz materiał wodą, rozwiesisz je na wieszaku i powoli wysuszysz suszarką. Użyj najniższej możliwej temperatury. Ta metoda pozwala pozbyć się najgorszych zagnieceń. Prostownica przydaje się z kolei do np. wygładzenia kołnierzyka.

Alternatywą dla prasowania jest rozwieszenie ubrań w łazience. Para wodna i ciepło rozprostowują tkaniny, przez co nawet lekko pogniecione rzeczy po kilku godzinach sprawiają wrażenie wyprasowanych.

Prasuj ze SteaMaster!

Kiedy wiemy, jak prasować koszulki, prasowanie staje się dla nas czystą przyjemnością i satysfakcją noszenia nienagannych ubrań. Do dzieła!

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domu, mini prasowaczeprasowacze parowe dla firm.

Skomentuj ten wpis