Jak prasować tiul

Tiul jest niezwykle delikatnym materiałem o ażurowej fakturze. Tiulowe ubrania wymagają od nas szczególnej pielęgnacji. W przypadku tiulu nawet przy prasowaniu powinniśmy obchodzić się nadzwyczaj ostrożnie. Warto poznać kilka ważnych zasad dotyczących odpowiedniego dbania o ten rodzaj tkaniny.

Pomimo tego, że tiul posiada wiele zalet, dzięki którym pięknie prezentuje się zastosowany zarówno w produkcji ubrań, jak też firanek czy dodatków, niestety bywa bardzo problematyczny. Sprawia wiele trudności podczas prania oraz prasowania, m.in. ze względu na swoją strukturę, przez którą łatwo ulega zniszczeniom. Jako jeden z niewielu materiałów jest również bardzo podatny na gniecenie!

Jak zatem bezpiecznie prać i prasować tiul w domu?

Profesjonalny prasowacz parowy BW-03

Co to jest tiul?

To ciekawa, bardzo delikatna, ażurowa tkanina ozdobna, która jest wykonywana z różnych włókien. Charakteryzuje się dużą przezroczystością, który daje efekt tzw. mgiełki. Jeśli szyjemy z niej mniej transparentną odzież, np. spódnicę, niezbędne jest użycie nawet kilku warstw materiału! W zależności od rodzaju, tiul jest nieco inny w strukturze, a także jest wykorzystywany, do różnych od siebie elementów garderoby czy dodatków.

Jako tkanina tiul zaczął być produkowany we Francji. Już w średniowieczu służył do ozdabiania sukienek damskich, baldachimów do łóżek, a w bogatych domach służył nawet jako dekoracja okna. Ten materiał stał się symbolem luksusu! Do produkcji płótna wykorzystywano bawełnę, naturalny jedwab czy len, ale tylko na początkowym etapie kwitnienia. Dzięki temu były one delikatne i cienkie. Obecnie tiul produkuje się z włókien syntetycznych lub sztucznych.

Prasowacz Parowy EM-303

 

Rodzaje tiulu

Na rynku znajdziemy przeróżne odmiany tiulu. Materiały możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich jest surowiec, z którego materiał został wykonany. Tiul wytwarza się z bawełny i jedwabiu oraz włókien syntetycznych, np. poliestru i poliamidu.

Możemy również wyróżnić tiule z różnymi rodzajami oczek pod względem ich kształtu i wielkości. Najpopularniejsze kształty to romby oraz plaster miodu. Materiał ten może być tkany gęsto, np. tiul szyfonowy, co sprawia, że oczka są malutkie lub rzadko, dzięki czemu oczka są większe. Na grubość materiału wpływa także jego gramatura – oczywiście im większa, tym surowiec będzie cięższy i grubszy. Możemy także wyróżnić tiule sztywne lub miękkie. Te pierwsze nadają się idealnie do drobnych elementów, ponieważ możemy je dowolnie formować, podczas gdy z drugich szyje się całe kreacje, a do ich wykonania potrzebna jest duża ilość materiału.

Ubrania z tiulu

Aktualnie nie wyobrażamy sobie branży ślubnej bez tiulu. Przeważająca większość sukien jest z niego szyta, podobnie jak welony czy woalki. Tiul znajdziemy także w tzw. modzie na co dzień – szyje się z niego spódnice, sukienki oraz ogromną ilości akcesoriów, a także podszewki, nadające obojętności kreacjom. Ten materiał pięknie prezentuje się we włosach w postaci przeróżnych opasek czy na ramionach jako szal.

Jak prać tiul?

Najbezpieczniejsze jest pranie ręczne tiulu z płynem do delikatnych tkanin. Tiulu najlepiej nie wyżymać, tylko odczekać aż obcieknie – możemy łatwo zaciągnąć oczko paznokciem lub za mocno go wygnieść.

Jeśli jesteśmy jednak zwolennikami prania automatycznego, wybierzmy pranie w pralce na delikatny program. Pranie najlepiej wykonać w zimniej wodzie.

Profesjonalny prasowacz parowy BG-04

 

Czy można prasować tiul?

Czy tiul można prasować żelazkiem?

Tiul możesz prasować przy użyciu zwykłego żelazka. Jednak musisz pamiętać, by ustawić najniższą temperaturę prasowania i uważać, aby nagrzana powierzchnia urządzenia nie pozostawała zbyt długo w bezpośrednim kontakcie z tą tkaniną. Przed rozpoczęciem prasowania należy także upewnić się, że żelazko nie zabrudzi prasowanego materiału ze względu na to, że jest już przypalone.

Ważne: nie każdy tiul można jednak prasować! To materiał naprawdę wymagający! Samo pranie spędza sen z powiek, a dochodzi jeszcze prasowanie. Jeśli zatem prasujesz przy użyciu tradycyjnego żelazka, bez generatora pary, zrezygnuj z prasowania tiulu syntetycznego – przy zbyt wysokiej temperaturze bardzo łatwo można go stopić.

Przed prasowaniem tiulu zapoznaj się z metką wszytą do ubrania. Jeśli producent danej rzeczy zezwala na prasowanie, ustaw żelazko na najniższą temperaturę i sprawdź na niewidocznym fragmencie ubrania czy żelazko nie pozostawia żadnych śladów oraz czy materiały się nie topią. Upewnij się też, że powierzchnia żelazka jest czysta. Tiulowe ubrania możesz spróbować prasować przez cienką ściereczkę lub ręcznik. Wyeliminujesz wówczas bezpośredni kontakt żelazka z tiulem.

Nieprasowanie tiulu

Jeśli zagniecenia są niewielkie możesz też w ogóle zrezygnować z prasowania tiulu. Aby pozbyć się nierówności, wystarczy spryskać tkaninę wodą, a następnie powiesić ją na wieszaku w pozycji pionowej do wyschnięcia. Niestety ta metoda jest skuteczna tylko i wyłącznie przy niewielkich zagnieceniach oraz kiedy tiul jest cienki. W przypadku grubszej struktury materiału, rozwiązanie to z pewnością okaże się nieskuteczne.

Do wyprasowania tiulu najlepiej sprawdzą się generator pary, żelazko parowe czy prasowacz parowy, które zdecydowanie zmniejszą, a nawet wyeliminują ryzyko zniszczenia materiału.

Prasowanie tiulowej sukienki

Do prasowania tiulowej kreacji najlepiej użyć żelazka parowego SteaMaster. Gorąca para wydobywająca się z dyszy streamera w łagodny i bezpieczny sposób wygładzi wszelkie zagniecenia. Dzięki tej metodzie możemy mieć pewność, że tiul ani się nie przypali, ani nie nabłyszczy, ani też nie rozciągnie, np. z powodu zbyt wysokiej temperatury. Jeśli mamy do dyspozycji tego typu urządzenia, możemy być pewni pożądanego efektu prasowania.

Prasowacz Parowy EM-202

 

Metody prasowania

Warto jednak, nawet przy prasowaniu generatorem pary SteaMaster, mieć na uwadze sprawdzone sposoby, które ułatwią prasowanie tiulu.

Ubranie, np. sukienkę z tiulu wieszamy na wbudowanym wieszaku steamera. Następnie przykładając dyszę bezpośrednio do materiału przeciągamy z góry do dołu. Ten ruch musimy powtórzyć kilkukrotnie, tak, by sukienka idealnie się wyprostowała. Prasowanie parowe jest też doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy tiul został ułożony warstwowo. Jeśli chcemy uzyskać zadowalający efekt wygładzenia, konieczne jest rozprostowanie zagnieceń na każdej warstwie materiałów. Warto więc rozpocząć od tej, która znajduje się najbliżej ciała, a następnie prasować kolejne.

Pamiętajmy również o delikatnym naciągnięciu prasowanego ubrania, pozwoli to dokładniej wyprasować tiul. Dobre efekty daje również prasowanie od wewnętrznej strony materiałów – włóż dyszę pod tkaninę i przeciągaj ją po materiale. Plusem takiego urządzenia jak SteaMaster jest to, że możesz prasować w pozycji pionowej i bez problemu dostać się do każdego zakamarka sukienki czy spódnicy. Jest to istotne w przypadku kreacji właśnie z wieloma warstwami.

Parownica całkowicie likwiduje także problem dodatkowych zagnieceń, które często powstają podczas prasowania żelazkiem. Prasowanie w pionie świetnie radzi sobie z usuwaniem zagnieceń, ale jednocześnie też chroni ubrania przed zniszczeniem, odświeża je oraz niweluje zapachy.

Prasowacz Parowy EM-101

 

Prasowanie tiulowych firan

Tiul jest tkaniną wykorzystywaną nie tylko do produkcji ubrań, ale też firan. Tiulowe firany, choć bardzo efektowne, niestety są trudne do wyprasowania. Najczęściej w ich składzie są poliester lub organza.

Tiulowe firany najlepiej prasować na mokro, tuż po praniu. Jeśli są zbyt suche, możemy zwilżyć je przy pomocy specjalnego zraszacza. Innym dobrym sposobem na pozbycie się zagnieceń z obszernych tiulowych firan jest zawieszenie ich na karniszu bezpośrednio po praniu, aby same wyschły i się wyprostowały. Ewentualne zagniecenia możemy wówczas usunąć przy użyciu wspomnianej wcześniej parownicy parowej SteaMaster.

Parownica w modelu BG-04 idealnie rozprostuje wszystkie zagniecenia bez ryzyka przypalenia. Prasujemy nią w pionie, komfortowo i szybko! To rozwiązanie znacznie ułatwia proces prasowania firan i co ważne, zdecydowanie skraca czas jego trwania. Pamiętajmy jednak, aby używać urządzeń dobrej jakości, które zapewnią nam, jak największą efektywność prasowania. Model BG-04 ma aż 2400 mocy i wyrzuca ok. 80 gramów pary na minutę. Temperatura pracy wynosi ok. 115 stopni Celsjusza. Długi przewód dostarczający parę umożliwia wygodne prasowanie. Materiał będzie gładki w mgnieniu oka! To jeden z najlepszych prasowaczy parowych na rynku – Profesjonalny prasowacz parowy BG-04

 

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domumini prasowaczeprasowacze parowe dla firm.

Skomentuj ten wpis