Jak prasować ubrania bez żelazka

Prasowanie tradycyjnym żelazkiem nie należy do ulubionych czynności domowych. Zdarzają się również sytuacje, kiedy go po prostu nie ma, np. podczas wakacji. Zastanawiamy się wówczas, czym zastąpić żelazko. W domu jednak bardziej myślimy, jak jednocześnie pozbyć się tego urządzenia i mieć wyprasowane ubrania. Bo czy jest ktoś, kto naprawdę lubi prasować? Skuteczność domowych sposobów jest na tyle potwierdzona, że spokojnie możesz schować żelazko głęboko do szafy. Sprawdź metody na wygładzanie zagnieceń bez użycia żelazka! Przydadzą się one zarówno w domu, jak też w podróży. Zatem jak wyprasować ubrania bez żelazka?

Prasowanie parą

Przed prasowaniem odzieży, zawsze zwracaj uwagę na oznaczenia na metkach i skład. Może okazać się tak, że danej tkaniny nie można w ogóle wygładzać żelazkiem, a nawet parą. Ale z pewnością ucieszy Was informacja, że istnieje kilka naprawdę skutecznych sposobów na wyprasowanie ubrań bez użycia żelazka i jednym z nich jest prasowanie parą!

EM-303

Jak wyprasować ubrania przy pomocy SteaMaster

Kiedy nie masz pod ręką żelazka, wybierz parownicę! Co to za urządzenie? To generator pary, którego działanie jest oparte na technologii bezpiecznego prasowania, odświeżania oraz dezynfekowania przy użyciu wody. Urządzenie stopniowo podnosi jej temperaturę, aż ta osiągnie około 100 stopni. Wykorzystanie pary wodnej do prasowania jest bezpieczne dla różnych tkanin, zarówno tych naturalnych, jak i syntetycznych. Para wodna usuwa wymięcia, a przy okazji również odświeży ubranie.

EM-303

O delikatne tkaniny należy dbać szczególnie, aby nie naruszyć splotów i ich nie zniszczyć. Niestety kontakt z wysoką temperaturą działa na nie niekorzystnie, ma po prostu bardzo negatywny wpływ na włókna ubrania. Natomiast gorąca para SteaMaster troszczy się o delikatne ubrania, a ryzyko przypalenia materiału praktycznie nie istnieje! Aby usunąć zagniecenia, nawet nie musisz przewracać ubrania na lewą stronę. Koszulki czy spodnie wyprasujesz w łatwy i szybki sposób.

Parownica sprawdzi się również w przypadku koszul. To nowoczesne urządzenie pozwala na profesjonalne wygładzanie w domowym zaciszu. W domu świetnie sprawdzi się większy prasowacz stojący (np. SteaMaster model BW-03), z kolei w podróży i w przypadku naprawdę małych mieszkań – doskonałym wyborem jest urządzenie ręczne (SteaMaster model EM-02).

Przechowywanie odzieży

Warto przywiązywać wagę do odpowiedniego przechowywania ubrań i wieszanie ich na wieszakach. Wymięte ubrania, stłoczone w zbyt ciasnych szufladach komody nigdy nie będą wyglądać dobrze.

Jak wyprasować koszulę bez żelazka

Eleganckie koszule to element garderoby, który przysparza wiele kłopotów przy prasowaniu. Często wymagają specjalnego traktowania w przypadku prania, a ich prasowanie bywa naprawdę skomplikowane! Trzeba znać schemat jak wyprasować koszulę krok po kroku. Szczególnie trudne do uprasowania są sztywne, bawełniane ubrania, z kołnierzem i mankietami, zapinane na guziki. Nie dość, że koszula to przede wszystkim strój oficjalny, w którym powinno się dobrze wyglądać, to jeszcze nawet drobne zagniecenia są na koszulach bardzo widoczne.

BW-03

Prasowanie parą rozpoczynamy od powieszenia koszuli na wbudowanym wieszaku steamera. Specjalna konstrukcja SteaMaster ułatwia prasowanie w pionie, dzięki temu nie przekładamy koszuli na płaskiej powierzchni, czyli na desce do prasowania. Wystarczy przyłożyć dyszę do materiału i prasować z każdej strony. Jeszcze lepsze efekty daje prasowanie koszul od wewnątrz, ale bez przekręcania ich na drugą stronę. Włóż dyszę parownicy pod ubranie i dokładnie przeciągaj. Parownica SteaMaster dotrze nawet w najtrudniej dostępne zakamarki, dzięki czemu bez przeszkód rozprostujesz przestrzeń między guzikami. Do prasowania warto użyć specjalnej rękawicy (rękawica SteaMaster), którą przytrzymamy tkaninę, unikając przy tym poparzenia. Po wygładzeniu głównej powierzchni ubrania nałóż na dyszę steamera końcówkę do prasowania w kant. Przyda Ci się ona do wyprasowania kołnierzyka koszuli. Włóż go pomiędzy dyszę a końcówkę i przeciągaj w dół. Powtórz tę czynność kilka razy. Możesz także rozpiąć koszulę, chwycić cały kołnierzyk i kilka razy przesunąć po materiale. W ten sam sposób wyprasuj mankiety czy ranty koszuli.

Efekty po prasowaniu koszul ze SteaMasterem są widoczne od razu! Jeśli zastanawiasz się, jak łatwo prasować koszule, od razu zrezygnuj z żelazka. Zagwarantuje Ci ono jedynie godziny stania przy desce do prasowania. Ze stacjonarną parownicą SteaMaster ta czynność wygląda zupełnie inaczej! Brak żelazka to naprawdę nie koniec świata!

Domowe sposoby na prasowanie ubrań bez żelazka

Metody “na ciepło” – para wodna usunie zagniecenia

Jak jeszcze można wyprasować ubranie bez żelazka? Powieś je w zaparowanym pomieszczeniu, najlepiej w łazience. Najpopularniejszą metodą na szybkie wygładzenie spodni czy bluzki bez żelazka jest zastosowanie dużej ilości pary wodnej. Jak ją wytworzyć? Jedyne, co musisz zrobić, by bluzka wyglądała schludnie to wzięcie gorącego prysznica! Powieś ubranie na wieszaku w pobliżu kabiny prysznicowej lub nad wanną. Zabezpiecz drzwi do łazienki , by para nie uciekała i weź gorący prysznic. Para wodna powinna wyprostować niewielkie wymięcia. Niektórzy do parowania używają nawet czajnika! Jako to zrobić? Czajnik z parującą wodą umieść około 30 cm od rzeczy, którą chcesz wyprasować. Po wyschnięciu ubrania będzie ono wyprasowane. Prasowanie bez żelazka nad wrzątkiem może być trudne i czasochłonne, ale jest naprawdę skuteczne.

BW-03

Suszarka do włosów

Ubrania możesz wygładzić również za pomocą suszarki do włosów! Suszarka wyprostuje zgniecenia już w kilka sekund. Wystarczy tylko założyć ubranie, lekko naciągnąć i z odległości ok. 3 cm skierować na materiał gorący strumień powietrza.

Prostownica do włosów

To kolejny sposób na prasowanie bez żelazka. Jak prasować ubranie przy użyciu prostownicy? Na początku rozgrzej ją do najniższej możliwej temperatury – zazwyczaj jest to 130-140 stopni. Gdy prostownica osiągnie pożądaną temperaturę, rozchyl jej płytki, a następnie delikatnie włóż w nie kawałek materiału, np. rękawy czy kołnierzyk. Ponieważ prostownica nie dosięgnie każdego miejsca, ta metoda sprawdzi się jedynie w przypadku ubrań o bardzo małej powierzchni. Dobrze wyprasuje też lekkie zagniecenia. Prostownica przydaje się do wygładzenia, np. kołnierzyka, mankietów czy kieszeni.

Prasuj bez żelazka

Sukienki, spodnie czy bluzki wyprasujesz z łatwością przy pomocy powyższych porad, a obawy o tkaninę okażą się zbędne! Zobacz, jak łatwo można doprowadzić ubrania do porządku bez deski do prasowania i żelazka. Nie uwierzysz, że jest to aż takie łatwe, przyjemne i co ważne – skuteczne!

Skomentuj ten wpis