Jak prasować welon

Każda przyszła panna młoda wybiera się na ostatnią przymiarkę. Wówczas odbiera swoją suknię ślubną oraz – jeśli się na niego oczywiście zdecydowała – welon. Przed ślubem, czekając na TEN dzień, zarówno suknia, jak też welon muszą zostać odpowiednio przechowane, tak, by się nie pogniotły i nie trzeba było jeszcze raz ich prasować!

Ale już nawet podczas transportu suknia i welon mogą się delikatnie pognieść. Zatem na pewno będą wymagały delikatnego przeprasowania. Nie wiesz, jak poradzić sobie z zagnieceniami? Warto zaopatrzyć się w sprzęt do prasowania na parę, który jest idealny do wygładzania delikatnych tkanin! Wyprostuje zagniecenia bez obawy o przypalenie czy nabłyszczenie i zaopiekuje się welonem.

Sprawdź, sprawdzone sposoby na prasowanie welonu. Odpowiadamy też na pytanie – jak przechowywać welon oraz suknię.

Mini prasowacz parowy EM-02

Jak przechowywać welon

To temat, który jest oblegany przez wszelkie fora internetowe!

Najlepszym sposobem na przechowywanie welonu (czy sukni ślubnej) bez zagnieceń, jest powieszenie go na wieszaku w pokrowcu – wybierz możliwie najwyższe miejsce tak, by mógł swobodnie zwisać. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz spakować welon do pudełka, jednak wcześniej powinnaś owinąć go np. papierem, by zmniejszyć ryzyko zagnieceń i uszkodzeń mechanicznych. W przypadku pudełka, pamiętaj, by każdą warstwę złożonego materiału przełożyć naturalnym papierem – zabezpieczy on welon przed odbarwieniami czy wpływem słońca. Idealne warunki do przechowywania welonu to szczelne i suche pudełko. Zwróć uwagę na wilgoć – welon przechowany w nieodpowiednich warunkach, może się w najlepszym wypadku zmiąć, a w najgorszym – odbarwić bądź skurczyć. Właściwie, każde pomieszczenie w domu poza strychem czy piwnicą będzie w porządku.

Prasowacz Parowy EM-303

Prasowanie welonu

Przed prasowaniem welonu musisz zwrócić uwagę na materiał, z którego został on uszyty. Wiedz, że przed wygładzaniem jakichkolwiek produktów, za każdym razem, warto sprawdzać metki! Jest kilka tkanin, z których powstają welony, ale najpopularniejsze to tiul, woal (poliester) oraz jedwab. Każdy materiał, z którego wykonany jest welon jest bardzo delikatny, dlatego wygładzanie (czy też pranie) powinno się odbywać z największą starannością i uwagą.

Czy istnieje sposób na wyprasowanie tiulu

Tiul to delikatny materiał o ażurowej fakturze, dlatego przy prasowaniu powinniśmy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Jeśli prasujesz tradycyjnym żelazkiem – ustaw żelazko na najniższą temperaturę i sprawdź na niewidocznym fragmencie ubrania czy nie pozostawia żadnych śladów oraz czy materiał się nie topi. Tiulowy welon musisz prasować przez cienką ściereczkę lub ręcznik. Wyeliminujesz wówczas bezpośredni kontakt żelazka z tiulem.

Parownica SteaMaster

Do prasowania tiulowego welonu najlepiej użyć żelazka parowego SteaMaster. Gorąca para wydobywająca się z dyszy steamera w łagodny i bezpieczny sposób go wygładzi. Rozprostowywanie generatorem pary jest w 100% bezpieczne – tiul ani się nie przypali, ani nie nabłyszczy, ani też nie rozciągnie, np. z powodu zbyt wysokiej temperatury. Dzięki pięciostopniowej regulacji mocy pary model SteaMaster EM-303 zapewnia wiele opcji prasowania. Dowiedz się więcej: https://www.steamaster.pl/produkty/prasowacz-parowy-em-303-2/. W salonie sukien ślubnych czy pralni najczęściej wykorzystywane są natomiast profesjonalne modele, jak BW-03 czy BG-04.

Profesjonalny prasowacz parowy BW-03

Nieprasowanie tiulu

Dziewczyny mają wiele sposobów na prostowanie welonu domowymi sposobami. Sprzedawczynie z salonu sukien ślubnych również mają na to swoje tipy. W przypadku bardzo cienkiego tiulu można zrezygnować z żelazka i rozprostować zagniecenia np. na mokro. Wystarczy zmoczyć welon i powiesić go do wyschnięcia. Można też powiesić go w łazience – pod wpływem ciepła i pary powinien się wyprostować. Jeśli nie masz czasu, skorzystaj z parownicy SteaMaster – w mgnieniu oka wygładzi niedoskonałości na materiale.

Welon z woalu

​​​​​​​ Welony są wykonane również z syntetycznych materiałów, np. poliestru. Jest nim też popularny w modzie ślubnej woal. Najczęściej wykorzystuje się go do szycia zwiewnych sukienek. Produty z woalu, nawet często po wypraniu, nie wymagają prasowania – możemy je po prostu powiesić na wieszaku. Powinny same się rozprostować! Jeśli jednak pojawią się na nich niedoskonałości, wygładzamy je, prasując przez ścierkę żelazkiem ustawionym na wysoką temperaturę ok. 120 stopni. Przed wyprasowaniem całości należy zrobić próbę na niewidocznym fragmencie ubrania, aby uniknąć uszkodzenia tkaniny. Jeśli prasujesz bez pomocy ścierki, ustaw żelazko na najniższą temperaturę. Wyższa może doprowadzić do nieestetycznego świecenia lub nawet przypalenia woalu.

Prasowacz Parowy J-01

Jak rozprasować zagięcia na welonie z jedwabiu

Jedwab jest jednym z najszlachetniejszych materiałów, dlatego wymaga delikatnej pielęgnacji. Jeśli mamy do dyspozycji zwykłe żelazko, musimy ustawić najniższą temperaturę i przed użyciem zrobić próbę na najmniej widocznym fragmencie materiału. Dla ochrony przed zaciągnięciem i przegrzaniem możemy go prasować przez cienką ściereczkę. Przy prasowaniu jedwabiu parownicą SteaMaster będziemy mieć pewność i gwarancję bezpiecznego prasowania. Efekty są widoczne gołym okiem! Welon będzie gładki i nawet ten z second hanu będzie wyglądał jak nowy.

Zdjęcia: Lena Bartoszewska

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domu, mini prasowaczeprasowacze parowe dla firm.

Skomentuj ten wpis