Jak prasować żakard

Żakard – co to za tkanina?

Żakard to tak naprawdę technika tkania materiału. Wykonuje się go w taki sposób, aby ozdobić dany materiał np. kunsztownymi wzorami czy nićmi z brokatem. Jest znany już od przeszło dwustu lat, nieprzerwanie zachwycając oryginalnością oraz wieloma zastosowaniami w dziedzinach mody czy designu.

Twórcą żakardu jest Joseph Jacquard, który na początku XIX wieku zbudował urządzenie tkackie służące właśnie do tworzenia tkanin. Tkaniny z żakardu są wyjątkowo gładkie i przyjemne w dotyku. Ze względu na wyjątkowość wzorów, które można uzyskać przy pomocy urządzeń tkackich, tkaniny żakardowe wykorzystuje się w do tworzenia zarówno materiałów odzieżowych, jak również dekoracyjnych. Jednymi z najpopularniejszych produktów wykonywanych z żakardowym wzorem są firany oraz zasłony.

Żakard to tkanina, którą chętnie wykorzystują nie tylko designerzy wnętrz, ale także projektanci mody. Ten dwustronny materiał z lekko błyszczącymi, dużymi i efektownymi motywami, idealnie nadaje się do produkcji m.in. szali czy chustek. Materiały żakardowe przeznaczone na obicia cechuje dość wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Ponadto żakard obiciowy jest dostępny w dużej liczbie wzorów, a struktura materiału zapewnia świetną przepuszczalność powietrza.

Wiedz jednak, że nieodpowiednia pielęgnacja żakardu może doprowadzić do szybkiego zniszczenia. Chcąc, aby ubrania czy firanki wykonane z tkaniny żakardowej posłużyły możliwie jak najdłużej, należy po prostu o nie dbać i to ze szczególną starannością. W tym poście znajdziesz kilka prostych zasad dotyczących prania, suszenia i przede wszystkim prasowania żakardu.

Model EM-303

Pranie tkanin żakardowych

Sukienki żakardowe, firany, wszystkie inne rzeczy oraz akcesoria z tego materiału trzeba prać w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Przy tym należy też wybrać krótki program przeznaczony do delikatnych tkanin. Żakardowe wzory są delikatne, dlatego do prania nie powinno stosować się silnych środków piorących, takich jak odplamiacze czy wybielacze. Do ostatniego płukania warto dodać płyn antyelektrostatyczny lub ocet – 1 łyżka na 1 litr wody.

Natomiast wirowanie należy ustawić na około 800 obrotów na minutę. W przeciwnym wypadku materiał zostanie mocno wygnieciony! Nie wolno również zostawiać mokrego prania w pralce – może to skutkować powstawaniem naprawdę głębokich zagnieceń, które będą bardzo trudne do usunięcia.

Ubrania żakardowe odciskamy, wieszamy nad wanną do odcieknięcia, a następnie suszymy i delikatnie prasujemy. Jeśli oczywiście wymaga tego rodzaj tkaniny. Przy tkaninach deseniowych, nawet tych nadających się do prania na mokro, zawsze lepiej najpierw zrobić próbę i przekonać się czy np. żaden kolor nie farbuje lub tkanina dobrze wygląda po praniu.

Suszenie żakardu

W przypadku delikatnych, lekkich firanek można powiesić je od razu na karniszu, aby wyschły i pod wpływem ciężaru mogły się rozprostować. Cięższe materiały dobrze jest suszyć w ciepłym pomieszczeniu na suszarce, rozkładając je równomiernie na szczebelkach, aby nie dopuścić do ich rozciągnięcia się. Pamiętaj, że żakardu nie powinno się suszyć na słońcu!

Prasowanie żakardu

Przed przystąpieniem do właściwego prasowania materiału (całości powierzchni), dobrze jest najpierw wykonać próbę na obrzeżu tkaniny, aby dopasować odpowiednią temperaturę żelazka. W przypadku ubrania wykonanego z mieszanych włókien, należy dobrać tryb prasowania do najwrażliwszego włókna, czyli takiego, który pod wpływem gorąca nie zniszczy się. Grube i mięsiste tkaniny strukturalne powinno prasować się bez nadmiernego dociskania ich do deski do prasowania. Najlepiej jest podłożyć pod materiał miękki ręcznik.

Należy też pamiętać, że w przypadku tradycyjnego usuwania zagnieceń przy pomocą rozgrzanego żelazka istnieje ryzyko uszkodzenia tkaniny. Wystarczy ustawić zbyt wysoką temperaturę, aby zniszczyć materiał! Nawet jeżeli żelazko jest wyregulowane prawidłowo, odrobina nieuwagi może doprowadzić do nieodwracalnych zmian.

 

Model EM-202

Żakard – prasować żelazkiem czy parownicą?

Często pojawiają się pytania – czy parownica do prasowania sprawdza się w przypadku żakardu? Zdecydowanie tak, a nawet więcej – to właśnie parownicą powinno się wygładzać zagniecenia na żakardzie!

Parownica do ubrań idealnie nadaje się do usuwania nawet głębokich zagnieceń. Dodatkowo jest bezpieczna dla każdego, nawet najbardziej delikatnego materiału, gdyż może nie mieć bezpośredniego kontaktu z prasowaną tkaniną. Z jednej strony prasowanie parą umożliwia szybkie wygładzenie materiału, z drugiej – odświeża tkaninę i usuwa nieprzyjemne zapachy. Najlepsze prasowacze parowe (np. BW-03 czy EM-303) pozwalają na regulację ilości wytwarzanej pary. Dzięki temu bezpiecznie wyprasujesz zarówno delikatny jedwab, naturalny len, jak też wzorzysty żakard.

Prasowanie parowe ma jeszcze jedną i to bardzo ważną zaletę – idealnie się sprawdza w małych pomieszczeniach. Parownica zajmuje mało miejsca i jest polecana zarówno do niewielkich mieszkań w bloku, jak i domów jednorodzinnych.

Model EM-101

Jak należy pielęgnować firany żakardowe?

Przed praniem firanki należy wytrzepać ją porządnie z kurzu. Następnie zanurz materiał na 20 minut w wodzie o temperaturze maksymalnej 30 stopni, z dodatkiem proszku do prania. Od czasu do czasu wygnieć firankę, następnie wypłucz. Czyszczenie firan można wykonywać zarówno w pralce, jak i ręcznie, pamiętając jednak o niskiej temperaturze wody! Ważne jest też, żeby zawsze stosować do prania firan proszek do białych rzeczy. Firanek nie wolno ani wyżymać, ani wykręcać. Bezpośrednio po praniu należy je rozwiesić na karniszu i wyprasować zagięcia parą. Innym rozwiązaniem jest oddanie ubrań do czyszczalni chemicznej.

Skomentuj ten wpis