Jak przywrócić kształt ubraniu?

Jak uratować skurczone ubrania

Zasadniczą przyczyną odkształcenia oraz kurczenia się ubrań w praniu jest nieczytanie metek wszytych lub dołączonych do danego ubrania. Ważnym krokiem do zmniejszenia liczby skurczonych rzeczy, na pewno będzie uważne zapoznawanie się z metkami! Nieprawidłowa temperatura prania, za duże obroty wirowania pralki czy nieodpowiednie suszenie – to tylko niektóre z elementów, które składają się na znoszone części garderoby. Ale kiedy jest już niestety za późno i ubranie się zniekształciło to musimy teraz przywrócić mu dawny kształt i rozmiar. Jak to zrobić? Mamy dla Was kilka sposobów na skurczone w praniu ubrania. Gotowi?

Model J-01

Skurczone ubrania po praniu – co robić

Szczególnie pranie ubrań w gorącej wodzie może być powodem skurczu włókien, zwłaszcza ubrań wykonanych z naturalnych tkanin, takich jak wełna, kaszmir, bawełna czy len. Dlatego do prania, w większości przypadków, zaleca się stosowanie chłodnej lub letniej wody. Głównie jeśli chodzi o kolorowe lub te delikatne ubrania, które narażone są na uszkodzenia! Dlatego aby uniknąć skurczenia ubrań podczas prania, należy zawsze przestrzegać zaleceń na metce z instrukcjami prania, która zazwyczaj określa temperaturę. W przypadku ubrań wykonanych z delikatnych tkanin, takich jak jedwab czy wiskoza, należy stosować programy prania dla tkanin delikatnych lub prać je ręcznie. Należy również unikać zbyt intensywnego wirowania!

Kolejnym powodem kurczenia się ubrań jest stosowanie suszarki bębnowej. Zamiast tego powinniśmy suszyć ubrania na płasko! Można również użyć specjalnej suszarki na ubrania, która jest bardziej delikatna i nie powoduje skurczu. Zarówno przed praniem, jak też przed suszeniem należy sprawdzić zalecenia na metce. Warto wybrać odpowiedni program dla danej tkaniny – inny do naturalnych, inny do syntetycznych, a jeszcze inny do bawełnianych.

Model BW-03

Jak przywrócić pierwotny kształt ubraniu

Wykorzystaj prasowacz parowy SteaMaster. Gorąca para ma nie tylko właściwości wygładzające, odświeżające i dezynfekujące, ona również przywraca zdeformowane ubranie czy akcesorium (np. czapkę z daszkiem, kapelusz czy buty sportowe) do stanu świetności! Para ma nadzwyczajne działanie, a co ważne można nią traktować praktycznie wszystkie ubrania, bez obawy o przypalenie czy nabłyszczenie. Para dociera w te miejsca, w które nie jesteś w stanie dotrzeć, np. przy pomocy tradycyjnego żelazka.

Wystarczy, że włączysz parownicę SteaMaster i powiesisz ubranie na wieszaku. Następnie jedną ręką delikatnie naciągniesz materiał, a drugą dokładnie – mocno przyciskając do powierzchni – będziesz przesuwać w dół i górę. Gorąca para wnika we włókna tkaniny, rozprostowuje ją, ale też wyciąga. Dzięki temu ubranie odzyskuje swój kształt i wygląd. Do tego jest wyprasowanie oraz odświeżone.

Jeśli odkształcasz ubranie z dłuższym włosiem np. sweter lub płaszcz, na dyszę steamera nałóż końcówkę ze szczotką. Wykonuj wyżej wymienione czynności, tylko staraj się przesuwać dyszą parownicy SteaMaster tylko w dół. Przy okazji ubranie będzie wyczesane!

Model EM-05

Jak przywrócić fason odzieży z dzianiny

Przywracanie pierwotnego kształtu dzianinowym albo szydełkowym ubraniom jest możliwe przy pomocy metody zwanej “reblocking”. Ten proces polega na moczenie dzianiny lub szydełkowej rzeczy w wodzie o odpowiedniej temperaturze, delikatne rozciąganie materiału i przypinanie go do pożądanego kształtu za pomocą pinezek. Następnie w takiej formie pozostawia się go do całkowitego wyschnięcia. Pomaga to rozluźnić włókna i przywrócić pierwotny kształt ubraniu! Ale wiesz, że nie wszystkie dzianiny lub szydełkowe rzeczy mogą być poddane temu zabiegowi. Wróćmy do początku – warto przeczytać wszywkę z zaleceniami dotyczącymi prania i konserwacji odzieży.

Domowe sposoby na uratowanie skurczonych ubrań

Niezastąpione są również dawne, czyli domowe sposoby na przywracanie fasonu ubraniom. To niesamowite, że wiele nich było stosowanych przez naszych przodków, a znajdują zastosowanie również dzisiaj!

Szampon dla dzieci, odżywka do włosów, płyn do płukania tkanin

Wlej litr wody o letniej temperaturze do miski. Następnie dodaj szklankę płynu do płukania (zmiękczania) tkanin. Zanurz ubranie i pozostaw na około 24 godziny. Po tym czasie wypłucz je pod bieżącą, najlepiej zimną wodą. I pamiętaj – nie wyżymaj! Połóż delikatnie na ręczniku, by ten wchłonął nadmiar wody. Wywieś na suszarce do całkowitego wysuszenia.

Delikatny szampon dla dzieci to świetna alternatywa dla wątłych materiałów, które skurczyły się w praniu. Możesz również dodać odrobinę odżywki do włosów. Zatem: do miski z gorącą (!) wodą dodaj jedną czwartą szklanki szamponu do włosów i trzy łyżki stołowe odżywki. Namocz tkaninę w tym roztworze przez 12 godzin. Następnie połóż ubranie na ręczniku i delikatnie rozciągaj do pierwotnego rozmiaru. Po tym wyciśnij nadmiar wody i rozwieś do wysuszenia.

Soda oczyszczona i ocet

To dwa niesamowicie ciągle modne i wszechstronne produkty. Oczywiście niezawodne również jeśli chodzi o ratowanie skurczonych w praniu ubrań! Rozpuść dwie łyżki sody oczyszczonej w misce z ciepłą wodą. Włóż skurczone ubranie i delikatnie rozciągaj je w wodzie. Po tym zostaw je jeszcze w misce do namoczenia na około 1 godzinę. Następnie, w oddzielnej misce z wodą, dodaj szklankę octu. W tym roztworze natomiast wypłucz ubranie. I jak wyżej – wyciśnij nadmiar wody i rozwieś do wysuszenia.

Biała fasola

Białą fasolę namaczaj przez noc w wodzie, tak, aby napęczniała. Następnego dnia zagotuj warzywo i odcedź. Pamiętaj – pod żadnym pozorem nie wylewaj fasolowego wywaru to właśnie on jest tutaj kluczowy! Ostudź wywar i przełóż do niego odzież. Mocz ją przez kilka godzin. Raz na jakiś czas delikatnie rozciągaj ubranie. Po około 4 godzinach wyjmij je i kilkukrotnie wypłucz w letniej wodzie.

Jak uratować rozciągnięte ubrania?

Jak przywrócić skurczonym elementom garderoby kształt wiemy, zatem jak poradzić sobie z tymi rozciągniętymi? Jeśli już po wyciągnięciu z pralki widzisz, że ubranie jest rozciągnięte, działaj naprawdę szybko!

Warto od razu rozłożyć je na płaskiej powierzchni. Wcześniej jednak podłóż ręczniki, tak, aby wchłonęły nadmiar wody. Do podsuszania materiału można użyć np. suszarki do włosów, której strumień trzeba nakierować na najbardziej narażone na deformację części ubrania – na pewno jest to dół, kołnierz oraz oczywiście rękawy! W przypadku bawełny idealnie sprawdzi się prasowanie parą! Posiadacze parownicy i w tym przypadku jest niezastąpione! Można wykorzystać ją również do skurczenia rozciągniętych ubrań. Wystarczy, jak wspomnieliśmy wyżej, rozłożyć tkaninę na płasko, a następnie skierować na nią strumień pary. Parą należy traktować ubranie tak długo, aż przywrócimy mu kształt.

Skomentuj ten wpis