Jak usunąć naklejki

Jak usunąć naklejki – skuteczne sposoby

Z naklejkami mamy do czynienia dość często. Najczęściej spotykamy je na szybach, nowych szklankach czy naczyniach, a także na meblach jako pozostałości po dziecięcej zabawie. Ich usunięcie bywa jednak problematyczne i zależy od powierzchni, do której jest ona przyklejona. Aby je bezpiecznie usunąć, należy zachować nieco ostrożności. Na szczęście są sprytne sposoby, które pozwolą usunąć naklejki ze ściany i zapobiec uszkodzeniom tynku czy brzydko wyglądającym śladom po nalepkach.

EM-101

Jak łatwo usunąć naklejkę parą

Najszybszą opcją oraz na pewno też najbezpieczniejszą jest parowanie naklejki parownicą do ubrań (np. SteaMaster). Parą ją odmaczamy, jednocześnie usuwając po kawałku papier i klej. Sposób ten jest skuteczny zwłaszcza w przypadku naklejek papierowych. To doskonała metoda na wszelkie powierzchnie! Jedynie trzeba uważać, by nie parować zbyt długo mebli laminowanych czy malowanych, bo można po prostu uszkodzić powierzchnię. Rozgrzana naklejka powinna sama zejść nie pozostawiając śladów. Do usunięcia naklejek możesz użyć również suszarki. Rozgrzewamy ją i kiedy jest już gorąca, a klej pod nią stanie się nieco płynny, delikatnie odklejamy.

EM-202

Jak usunąć klej po naklejkach z różnych powierzchni

Zdarza się, że po usunięciu naklejki może pozostać nieestetyczny ślad w postaci kleju. Jest całkiem sporo skutecznych metod na pozbycie się problemu. Możemy sięgnąć zarówno po gotowe preparaty, jak też domowe sposoby, z wykorzystaniem produktów, które mamy pod ręką.

Aby pozbyć się uporczywej naklejki, posmaruj ją sporą ilością kremu i pozostaw na kilkadziesiąt minut. Następnie weź ostre (ale nie drapiące!) narzędzie, np. szpachelkę albo nożyk do czyszczenia kuchenek i delikatnie likwiduj nalepkę czy taśmę. Może być konieczna druga aplikacja kremu, jeśli za pierwszym razem nawilży się tylko wierzchnia warstwa. Do walki z resztkami kleju mamy jeszcze -rozpuszczalniki. Do najbardziej popularnych domowych rozpuszczalników należy zwykły zmywacz do paznokci. Kiedyś zawierał on aceton (skuteczny rozpuszczalnik!), ale nawet  te bezacetonowe radzą sobie z pozbyciem się resztek kleju. Ale jeśli mamy sam aceton, również możemy go wykorzystać. Skuteczna jest również benzyna ekstrakcyjna. Inną grupą produktów, które możemy wykorzystać do likwidowania kleju są te na bazie alkoholu. Bardzo pomocny jest zwykły spożywczy spirytus, ale możemy też sięgnąć po spirytus salicylowy. Resztki kleju dobrze usuwa też ocet spirytusowy czy denaturat.

Jeśli zamiast  domowych metod zdecydujemy się na użycie specjalnego preparatu do usuwania naklejek, pamiętajmy o tym, że warto wypróbować jego działanie w niewidocznym miejscu. Może wejść w reakcję z powierzchnią i uszkodzić ją jeszcze bardziej. Dowolnym, zakupionym środkiem moczymy szmatkę lub wacik i ścieramy resztki naklejki oraz kleju.

Jak usunąć naklejkę z szyby okiennej

Zanim zabierzesz się za to zadanie, sprawdź, z jakiego tworzywa wykonano szybę. Taflę szkła można łatwo podrapać, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym. Usuwanie resztek kleju rozpocznij od przetarcia powierzchni mokrą gąbką. Najlepszym sposobem usuwania naklejek z szyb jest para. Już w kilka minut pozbędziesz się jej, bez korzystania z jakichkolwiek detergentów. Wystarczy, że będziesz parować dane miejsce przez dłuższą chwilę i delikatnie odrywać papier. Następie przy pomocy szpachelki lub ręcznika papierowego zlikwiduj klej. Jeśli do usunięcia naklejki chcesz użyć jednak suszarki do włosów, nakieruj strumień ciepłego powietrza bezpośrednio na nalepkę oraz jej najbliższe okolice. Następnie rozgrzej szybę od zewnętrznej strony!

Zmywacz do paznokci czy spirytus to niezawodne preparaty, który pomogą doczyścić szybę.  Wystarczy namoczoną wodą naklejkę potrzeć wacikiem kosmetycznym, który jest nasączony danym preparatem. W kilka chwil po naklejce (razem z klejem!) nie pozostanie żaden ślad. Po takim zabiegu wystarczy dokładnie umyć i wypolerować okno.

Usuwanie naklejek z szyby samochodu

Do usunięcia naklejki z powierzchni szyby samochodu można wykorzystać również parownicę (model ręczny) lub suszarkę. Oba te urządzenia pomogą w nagrzaniu szyby auta. Warto też zwrócić uwagę na to, że łatwiej będzie odkleić nalepki podczas ciepłych dni. Dzięki wysokiej temperaturze powietrza nagrzewa się wówczas zarówno szyba, jak też naklejka. W chłodniejsze dni konieczne będzie ogrzanie ich powierzchni. Pamiętaj o tym, by szybę rozgrzewać ostrożnie i w miarę możliwości równomiernie. Jeśli w mroźny dzień skierujesz punktowo gorący strumień powietrza na szkło, możesz w ten sposób doprowadzić do jego pęknięcia!

EM-303

Sposoby na usunięcie naklejek z mebli

To najtrudniejsza powierzchnia do likwidowania wszelkich nalepek! Zwilż wszystkie naklejki na meblach wodą z płynem do mycia naczyń, następnie zastosuj preparat, np. WD-40 klej odklei się od powierzchni drewnianej i łatwo odejdzie. Wystarczy, że pryśniesz kilka razy na naklejkę i poczekasz kilkanaście sekund. Następnie stopniowo zsuwaj naklejkę za pomocą szpatułki. Po wyczyszczeniu mebli należy pamiętać o dokładnym umyciu ich oraz przetarciu suchą szmatką, aby zapobiec odbarwieniom.

Domowe sposoby na usunięcie naklejek i resztek kleju z naczyń

Do usunięcia etykiet ze słoików, szklanek czy kubków idealnie sprawdzi się gąbka, ciepła woda oraz płyn do mycia naczyń. Najczęściej wystarczy namoczyć je w gorącej wodzie, a po kilkunastu minutach zmyć wodą z płynem do naczyń. Inne środki, które skutecznie usuwają klej po naklejkach, to np. tłuszcze kosmetyczne, takie jak oliwka dla dzieci lub płyn do demakijażu.

Skomentuj ten wpis