Jak usunąć zmechacenia z ubrań

Jak pozbyć się zmechaceń z ubrań

Małe kuleczki widniejące na swetrach i płaszczach odbierają urok całej stylizacji, a ubranie wydaje się stare i znoszone oraz nieestetyczne. Ale nie wyrzucaj rzeczy jeszcze do kosza! Sprawdź, jak łatwo, domowymi sposobami, usunąć zmechacenia z ubrań.

Nie ma nic gorszego, niż zmechacony sweter z wełny czy kaszmiru, który jeszcze przed chwilą był jednym z ulubionych elementów garderoby na chłodniejsze dni. Z naszego poradnika dowiesz się, jak pozbyć się zmechaceń z ubrań w szybki sposób i jak odświeżyć stary sweter, tak by wyglądał jak nowy!

MODEL EM-202

Zmechacenia na ubraniach

Pojawiają się na różnego rodzaju tkaninach i mają postać charakterystycznych kulek. Są to zerwane i splątane ze sobą włókna, które powstają w wyniku pocierania materiału albo otarć wynikających z codziennego noszenia. Z tego względu zmechacenia pojawiają się najczęściej w miejscach najbardziej narażonych na otarcia, czyli np. przy mankietach, pod pachami, między udami, w okolicach kołnierza czy na środku pościeli. Więcej kulek pojawia się również w okresie jesienno-zimowym niż letnim, ponieważ, gdy zakładamy kurtki, jeden materiał ociera się o drugi.

Ale często zdarza się, że zmechacenia na ubraniach pojawiają się po praniu. Ich winowajcą jest niestety sposób prania! Wirowanie na wysokich obrotach, wysoka temperatura prania, nieodwracanie ubrań na lewą stronę, a nawet zbyt częste pranie mogą spowodować pojawianie się meszku już nawet po jednym lub kilku praniach danej rzeczy. Zasada jest prosta – zanim wrzucisz ubranie do bębna pralki, zerknij na metkę i upewnij się, że pierzesz je zgodnie z zaleceniami.

Jak usunąć zmechacenia – domowe sposoby

Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, by uratować zmechacone ubranie. Drugie życie swetra czy płaszcza zaczynie się, gdy zadbasz o nie nawet przy pomocy domowych środków. Zwykle są to przedmioty chropowate, o szorstkiej strukturze. Ważne – niezależnie od metody, jaką wybierzesz, na początku przetestuj ją na małym fragmencie tkaniny, w niewidocznym miejscu.

Golarka do ubrań

Najprostszą i najbezpieczniejszą metodą usuwania zmechaceń jest użycie dedykowanego sprzętu. Zazwyczaj jest to golarka do ubrań. To małe i poręczne urządzenie, które składa się z ostrzy, części zasilającej oraz pojemnika. Golarka do odzieży może być zasilana bateriami lub akumulatorami.

Jak działa? Wystarczy uruchomić sprzęt i przyłożyć go do odzieży. Następnie delikatnie przesuwać po tkaninie, usuwając z niej brzydkie zmechacenia – kuleczki i kłaczki. Golarka skutecznie pozbędzie się zmechaceń, nie uszkadzając przy tym tkaniny. Robi to naprawdę szybko i skutecznie! Dodatkowo posiada wbudowany pojemnik, w którym gromadzą się zmechacenia. Dzięki temu masz pewność, że żadna kulka nie przyczepi się ponownie do materiału.

Po goleniu wystarczy odświeżyć sweter prasowaczem parowym SteaMaster. Gorąca para ma właściwości odświeżające. Nakładając na dyszę końcówkę ze szczotką, możesz również wyczesać ubranie. Szczotka usunie pozostałości zmechaceń, a odzież będzie gładka i świeża.

MODEL EM-101

Maszynka do golenia

Jeśli chcemy usunąć zmechacenia z płaszcza, bluzy czy swetra, możemy skorzystać również z jednorazowej maszynki do golenia. Wystarczy położyć rzecz na płaskiej powierzchni i przesuwać po nim maszynką, tak by nie przeciąć materiału. Jednorazówka powinna mieć delikatnie stępione ostrza, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia odzieży. Należy być jednak bardzo ostrożnym, aby niechcący nie przeciąć tkaniny.

Wałki do włosów

Do czyszczenia zmechaceń można wykorzystać również wałki, z których się już nie korzysta. Należy przesuwać wałki do włosów z rzepem po powierzchni ubrania, tak, by rzepy mogły wyłapać wszystkie kulki. Potem wystarczy oczyścić rzepy.

Pumeks

Zlikwidować zmechacenia możesz również zwykłym pumeksem do stóp! Jak to zrobić? Jedną ręką trzymaj ubranie, w drugą weź pumeks. Następnie delikatnymi pociągnięciami wyczesuj zmechacone włókna. Pumeksu nie należy dociskać do ubrania zbyt mocno. Można też zawinąć pumeks w stare rajstopy albo podkolanówki i dopiero wtedy przystąpić do wyczesywania kulek.

Gąbka do mycia naczyń

Podobnie do pumeksu działa także gąbka do mycia naczyń, a dokładniej – szorstka strona gąbki. Aby usunąć zmechacenia, należy pocierać materiał właśnie tą stroną. W ten sposób kulki i kłaczki odczepią się od materiału – wystarczy je jedynie zebrać i gotowe.

Papier ścierny

Papier ścierny to prosty trik do pozbycia się nieestetycznych kulek, ale jest to metoda dla odważnych! Papier ścierny kojarzy się głównie z pracami remontowymi. Jeśli masz w domu tylko papier ścierny nie musisz się jednak martwić. Wystarczy kilka bardzo delikatnych ruchów, by papier usunął kłaczki z materiału, nie uszkadzając przy tym tkaniny.

Rolka do ubrań

Znajdziemy również specjalną rolkę, która usunie zmechacenia na odzieży czy kanapie. Taka rolka zazwyczaj pokryta jest materiałową powierzchnią, dzięki czemu jest wielokrotnego użytku. Sprawdzi się do usuwania drobnych zmechaceń. Wystarczy, że przyłożymy ją do ubrania i energicznie przesuniemy w dół lub w górę.

ROLKA DO CZYSZCZENIA UBRAŃ

Wyprasowanie odzieży

Po usunięciu wszelkich zanieczyszczeń odśwież ubrania parą, przy pomocy prasowacza SteaMaster. Nałóż końcówkę ze szczotką na dyszę steamera, przyłóż do tkaniny, lekko ją naciągnij i prasuj przesuwając w dół. Włókna tkaniny będą wyczesane i odświeżone. Gorąca para przywróci nawet staremu ubraniu pierwotny kształt i formę.

MODEL EM-303

Skomentuj ten wpis