Jak wyparzyć ręczniki

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste

Piękne i mięsiste oraz dobrze dobrane kolorystycznie ręczniki mogą być ozdobą łazienki. Ale zakup dobrej jakości ręczników nie jest oczywistą sprawą. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by wybrać te, które najdłużej zachowają zarówno piękny wygląd, jak też swoje właściwości.

Najważniejszą kwestią dla zachowania właściwości ręczników przez długie lata jest odpowiednie ich pranie. Należy też pamiętać, że wymagają one specjalnego traktowania oraz dezynfekcji. Za każdym razem, gdy osuszamy ciało ręcznikiem, ściągamy też martwy naskórek, nawet po dokładnym umyciu. Komórki te zbierają się we włóknach ręcznika i powodują powstawanie zarazków oraz pleśni. Dlatego tak ważne jest ich wyparzanie.

MODEL EM-101

Zasady prania ręczników

Po przyniesieniu nowego ręcznika ze sklepu obowiązkowo należy go wyprać przed pierwszym użyciem. Po pierwsze dlatego, że nowy, niewyprany ręcznik nie będzie chłonął wilgoci ze skóry. Po drugie – pranie umożliwi pozbycie się składników chemicznych użytych przy jego produkcji oraz nieczystości związanych z transportem i leżeniem na sklepowej półce.

Natomiast Pranie zużytych ręczników jest ważne dla utrzymania codziennej higieny i świeżości. Ręczniki, które zostaną odpowiednio wyprane i wysuszone, dłużej pozostaną wolne od pleśni i bakterii.

O tym należy pamiętać, zanim włożymy ręczniki do pralki

Przed rozpoczęciem prania należy zapoznać się z informacją na metce! Niektóre ręczniki wymagają niższych temperatur prania oraz stosowania łagodnych środków piorących. Zawsze wyciągaj ręczniki z pralki, gdy tylko cykl dobiegnie końca, aby zapobiec powstawaniu pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Pamiętaj też, że ręczniki należy prać osobno, nie łączyć ich z innymi rzeczami czy bielizną. Wymagają one innego cyklu prania niż ubrania. Ponadto naturalnym zjawiskiem jest pylenie – ręczniki gubią przy pierwszych kilku praniach drobne włoski. Jeśli wypierzemy je razem z innymi rzeczami, włókna osiądą na nich i rzeczy będą nieestetycznie wyglądać.

Osobno pierzemy jasne ręczniki (biel, beż, ecru) oraz kolorowe. Dzięki temu białe ręczniki nie będą szarzeć, natomiast ręczniki kolorowe nie stracą żywej barwy. Zależy zwrócić też uwagę na odpowiednie wybieranie preparatów do prania białego i kolorów.

Nie powinniśmy przeładowywać bębna pralki, dzięki temu woda i płyny piorące swobodniej będą wnikać w ręczniki.

MODEL EM-202

W jakiej temperaturze prać ręczniki

Najlepszym sposobem na wyparzanie ręczników jest stosowanie wysokiej temperatury – zalecamy 60 stopni Celsjusza, przy użyciu wysokiej jakości detergentu do prania. Należy unikać bardzo krótkich programów prania. Wysoka temperatura nie tylko zabije niebezpiecznie zarazki i pleśń, ale również usunie zabrudzenia i plamy. Do praniaręczników możemy wybrać program – Bawełna 60 stopni Celsjusza lub Bawełna 90 stopni Celsjusza. Wyjątek stanowią ręczniki z mikrofibry – w tym przypadku pieranie powinno odbywać się w maksymalnie 30 stopniach Celsjusza.

Pamiętaj, że wirowanie nie jest sprzymierzeńcem ręczników – powstają przez nie liczne zagniecenia, a same ręczniki szybciej się niszczą. Lepiej jest nastawiać pralkę na minimalną liczbę obrotów podczas wirowania.

W czym prać ręczniki

W przypadku ręczników często zaleca się stosowanie płynów do prania. Do pielęgnacji ręczników nie zaleca się używania proszków. Nie powinniśmy też dodawać środków zmiękczających, ponieważ negatywnie wpływają na ich higroskopijność materiału. Podobnie ma się rzecz z wybielaczami – osłabiają włókna, przez co ręczniki stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Aby zwiększyć miękkość i puszystość wielokrotnie pranych ręczników, można co jakiś czas do prania dodać szklankę białego octu.

Wszelkie plamy z kosmetyków do makijażu lub innych trudno usuwalnych plam należy wcześniej odpowiednio przygotować. Należy użyć detergentu bezpośrednio na plamę, ale na początku należy sprawdzić, czy detergent nie zmieni koloru tkaniny). Środek czyszczący należy pozostawić na kilkanaście minut.

Co pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i nada ręcznikom puszystości

Zaleca się na kilkanaście godzin przed właściwym praniem, zanurzyć ręcznik w wodzie z odrobiną sody oczyszczonej. Następnie bez płukania włożyć go do pralki i prać w temperaturze odpowiedniej dla konkretnej tkaniny. Pół szklanki sody oczyszczonej dodanej do prania wybieli ręcznik i pozostawi ręcznik delikatnym oraz bardziej puszystym. Soda doskonale nadaje się do jasnych i białych rzeczy, ponieważ cechuje się właściwościami wybielającymi. Do prania powinna mieć odpowiednie stężenie – warto sprawdzić, ile wody pobiera urządzenie do prania właściwego i dopiero potem dodać odpowiednio więcej lub mniej tego środka.

Można również do każdego cyklu prania dodać jedną szklankę białego octu, który usuwa nieprzyjemną woń oraz dba o kolory materiałów.

Jak często należy prać ręczniki

Zaleca się pranie ręczników raz w tygodniu lub nawet po kilku zastosowaniach. Częściej należy prać ręczniki w czasie choroby. Ze względów higienicznych równie często należy prać ręczniki, które służą do wycierania rąk. Używamy ich najczęściej, przez co na dużej pozostają wilgotne i mogą się w nich szybciej rozwijać bakterie.

Suszenie ręczników

W przypadku ręczników suszenie jest niezwykle ważną sprawą! Suszenie bębnowe w wysokiej temperaturze pomoże utrzymać ręczniki w miękkości. Jeśli jednak nie posiadasz suszarki bębnowej, możesz powiesić ręczniki na zewnątrz, aby wyschły na pełnym słońcu. Obie metody pomogą również w dezynfekcji ręczników. Suszarka bębnowa może dodatkowo zabić więcej zarazków niż samo pranie. Po całkowitym wyschnięciu ręcznika można go złożyć i przechowywać w szafce lub szufladzie.

Pamiętaj jednak, że suszenie bezpośrednio na słońcu powoduje to, że ręczniki stają się bardziej szorstkie. Ważne jest, aby równo rozwiesić ręcznik, nie dopuścimy w ten sposób do powstania zagnieceń. Zaleca się także, aby ręcznik rozwiesić po każdym jego użyciu, by nie wisiał wilgotny zbyt długo na łazienkowym wieszaku!

Prasowanie ręczników

Dzięki równomiernemu rozwieszeniu ręczników na czas schnięcia unikniemy powstawania zagnieceń. W przeciwnym razie konieczne będzie prasowanie, które – przy pomocy tradycyjnego żelazka – dla ręczników nie jest wskazane. Poprzez prasowanie na płasko na desce, spłaszczamy pętelki, co powoduje, że ręcznik jest mniej puszysty i chłonny – po prostu ręcznik traci na jakości. Wyjątek stanowią ręczniki dla niemowląt i małych dzieci – aby zniwelować ilość bakterii i wirusów, ustaw żelazko na nie więcej niż 150 stopni Celsjusza, następnie prasuj przez wilgotną ściereczkę, na koniec dokładnie strzep ręcznik.

MODEL EM-303

Dodatkowe wyparzanie ręczników

Prasowanie ręczników przy pomocy parownicy SteaMaster umożliwi dodatkowe wyprzenie prasowej tkaniny. Temperatura pary wodnej sięga aż 115 stopni Celsjusza! Ręcznik będzie nie tylko gładki i świeży, jego pętelki nienaruszone, ale również zostaną w 100% zniwelowane wszelkie drobnoustroje oraz zapachy. Nie musisz obawiać się, jak w przypadku prasowania żelazkiem, o spłaszczenie tkaniny. Parownicą wyłączasz w pionie, włókna tkaniny prostują się pod wpływem pary wodnej, zachowując swój pierwotny wygląd i kształt.

Jak wygładzać ręcznik parownicą? Wystarczy, że przyczepisz go do wbudowanych do steamera żabek. Następnie ustaw parownicę na najwyższą moc i wyrzut pary, tak, by mieć pewność, że zostanie porządnie zdezynfekowany. Dotykając bezpośrednio dyszą do materiału, przeciągaj w dół i w górę. Jeśli masz możliwość, bo np. ręcznik jest mały, możesz delikatnie go naciągnąć. Wyprasuj ręcznik z obu stron i gotowe!

Skomentuj ten wpis