Jak wyprasować płaszcz?

Płaszcz to jeden z tych elementów odzieży, na których pielęgnację należy zwrócić szczególną uwagę. Nie bez powodu właściciele eleganckich modeli tak często oddają je do prania chemicznego. Odbierając je z zakładu, mogą mieć pewność, że będą one nieskazitelnie czyste i idealnie gładkie. Jeśli wolisz trochę zaoszczędzić i nie chcesz za każdym razem wybierać się do pralni, możesz samodzielnie wyprać i wyprasować swój wełniany płaszcz. Dowiedz się, jak to zrobić!

Sposoby prasowania wełnianego płaszcza

Płaszcz wełniany można prasować różnymi metodami. Wybór tej właściwej będzie zależał przede wszystkim od konkretnego rodzaju materiału i jego właściwości. Wełna ma tę zaletę, że jest odporna na pochłanianie zapachów i wilgoci. Dość łatwo jest ją zatem utrzymać w czystości i nienagannym stanie. Jeśli jednak chcesz odświeżyć płaszcz, który przez długi czas zalegał na dnie szafy, możesz zdecydować się na jeden z poniższych sposobów jego prasowania.

Prasowanie naturalne

Wełna jest stosunkowo łatwym w konserwacji materiałem, toteż podczas prasowania niejednokrotnie obejdziesz się bez konieczności użycia żelazka. Czasem wystarczy równo rozwiesić płaszcz na parę dni, najlepiej w wilgotnym środowisku. Możesz zrobić to choćby w łazience, gdzie parująca woda sprzyja wygładzaniu tkanin. Dobrym pomysłem okaże się również pozostawienie płaszcza na zewnątrz, kiedy wilgotność powietrza jest wysoka – na przykład w nocy.

Naturalne wygładzanie wełny jest czasochłonnym procesem, ale przynajmniej nie musisz martwić się o jej uszkodzenie. Warto więc zdobyć się na cierpliwość i skorzystać z tendencji do samoistnego rozprostowywania się włókien. To prawdopodobnie najbardziej ekonomiczne i najbezpieczniejsze dla materiału rozwiązanie.

Prasowanie żelazkiem

Wełniany płaszcz możesz też prasować tradycyjnym żelazkiem. Będzie to jednak zadanie dość uciążliwe i stosunkowo ryzykowne. Należy pamiętać o ustawieniu niewysokiej temperatury i zastosowaniu wilgotnej ściereczki podczas pracy. Najlepiej przykładać żelazko do bawełnianych chusteczek ułożonych na wewnętrznej stronie płaszcza. Zabezpieczysz w ten sposób miękką strukturę odzieży.

Temperatura żelazka nie powinna przekraczać 150 stopni Celsjusza, a jeśli wspomagasz się generatorem pary, używaj tylko wody destylowanej. Zastosowanie niewłaściwych ustawień urządzenia może poskutkować wybłyszczeniem tkaniny lub uszkodzeniem jej powierzchni.

Prasowanie parowe

Zdecydowanie najlepszym sposobem prasowania płaszcza z wełny jest wykorzystanie parownicy. W większości przypadków nie ryzykujesz uszkodzenia materiału, a zapewniasz sobie satysfakcjonujące efekty. Gorąca para wodna wnika bowiem głęboko we włókna płaszcza, rozprostowując je, a jednocześnie odświeżając. Możesz więc liczyć na to, że dzięki steamerowi nie tylko wyprasujesz swój ulubiony płaszcz, ale pozbędziesz się z niego również ewentualnych nieprzyjemnych zapachów.

prasowanie płaszcza prasowaczem parowym

Urządzenia parowe cechują się wysoką skutecznością i względnie uniwersalnym charakterem. Steamer jest tym, czego Twój płaszcz potrzebuje po długim sezonie spędzonym w szafie. Zalety parownicy można wymieniać bez końca. Przede wszystkim posługiwanie się nią jest zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze niż obsługa żelazka. Prasowanie odbywa się w pionie, więc nie potrzebujesz żadnej deski. Wystarczy zawiesić płaszcz na specjalnym wieszaku i delikatnie przesuwać dyszą urządzenia po materiale. Zagniecenia znikną w mgnieniu oka.

Zasady pielęgnacji wełny

Dbając o swój ulubiony płaszcz, pamiętaj o przestrzeganiu kilku istotnych zasad dotyczących ubrań z wełny. Przede wszystkim unikaj częstego prania. Jeśli już zdecydujesz się na taki krok, wybierz albo pralnię chemiczną, albo proces delikatnego czyszczenia płaszcza w domu. Wirowanie w pralce może bowiem mocno zaszkodzić materiałowi.

Większość zanieczyszczeń można jednak łatwo usunąć z wełnianych ubrań. Zazwyczaj wystarczy szczotka z naturalnego miękkiego włosia. Dobry użytek zrobisz także z rolki czyszczącej. Jeśli materiał po pewnym czasie się “zmechaci”, zastosuj golarkę do odzieży. Aby uniknąć tego problemu, należy unikać pocierania wełny.

Wełniane płaszcze trzeba przechowywać w czystym i suchym miejscu. Aby odpowiednio je zabezpieczyć, warto wykorzystać folię ochronną.

Podsumowanie – jak prasować wełniane płaszcze?

Żelazko nie jest najlepszym pomysłem na prasowanie grubych materiałów, takich jak wełna. Zdecydowanie lepiej użyć wydajnej parownicy, jaką znaleźć możesz w asortymencie naszego sklepu internetowego. Zapoznaj się z ofertą SteaMaster i wybierz urządzenie, które spełni wszystkie Twoje wymagania!

Skomentuj ten wpis