Jak wyprasować żakiet?

Żakiet stanowi jeden z najważniejszych elementów damskiej garderoby. Jako że cechuje się on eleganckim charakterem, nie można dopuścić do tego, aby był nieestetycznie pognieciony.  Prasowanie żakietu nie jest jednak wcale prostym zadaniem. Dowiedz się, jakie urządzenia najlepiej wykorzystać w tym celu i o czym pamiętać w trakcie pracy!

Czym prasować żakiet?

Zanim zaczniesz prasowanie żakietu, musisz wybrać urządzenie, które sprawdzi się w tym przypadku najlepiej. Ze względu na wytrzymałość tego rodzaju odzieży, możesz bez obaw posłużyć się zwykłym żelazkiem. Niemniej, warto mieć na uwadze, że powinien to być model z wbudowanym generatorem pary. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że prasowanie będzie skuteczne, a zarazem bezpieczne dla Twojego ulubionego ubrania.

Zdecydowanie lepszym pomysłem niż wykorzystanie żelazka okaże się jednak zastosowanie prasownicy parowej. Wyrzuca ona gorącą parę wodną pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu wszelkie zagniecenia znikają z żakietu w mgnieniu oka. Przy okazji eliminujesz również przykre zapachy oraz bakterie, które mogły zalęgnąć się w materiale. Urządzenie jest przy tym wszystkim całkowicie bezpieczne dla tkaniny – zarówno tej zastosowanej po zewnętrznej stronie marynarki, jak i tej wewnętrznej.

Jak prasować żakiet żelazkiem z generatorem pary?

Jeśli chcesz wyprasować żakiet za pomocą zwykłego żelazka, musisz pamiętać o ustawieniu możliwie niskiej temperatury. Bardziej nagrzana stopa urządzenia w najgorszym przypadku mogłaby bowiem przypalić materiał, a w najlepszym – spowodować jego nieestetyczne wybłyszczenia.

Zanim rozpoczniesz prasowanie, wybierz mniej widoczny fragment żakietu i przetestuj na nim działanie żelazka. Jeśli nie zauważysz żadnych niepożądanych efektów, możesz zabrać się za wygładzanie całej powierzchni ubrania. Zacznij od ramion, następnie przejdź do rękawów, a na końcu zajmij się tylną i przednią częścią marynarki.

Dobrą praktyką jest prasowanie żakietu przez inną tkaninę. Zapobiegnie to powstawaniu wybłyszczeń i zabezpieczy Twoją marynarkę przed ewentualnym przypaleniem bądź przytopieniem. Podczas prasowania nie zapomnij także o wyciągnięciu na wierzch kieszeni, które mogłyby Ci utrudniać pracę.

Jak prasować żakiet parownicą?

Proces prasowania żakietu parownicą jest zdecydowanie łatwiejszy niż stosowanie w tym celu żelazka. Nie wymaga bowiem żadnej deski i odbywa się w pionie. Wystarczy, że ustawisz stałą temperaturę steamera, a gdy będzie gotowy do użycia, zaczniesz przykładać jego dyszę do materiału. Przesuwaj ją z góry na dół, uwzględniając zarówno zewnętrzną powierzchnię żakietu, jak i jego wewnętrzną wyściółkę. Pod wpływem gorąca i wysokiego ciśnienia wszelkie zagniecenia znikną momentalnie. Nie tylko one. W wysokiej temperaturze zginą również wszelkie mikroorganizmy, a efektem będzie świeżość materiału i jego przyjemny zapach.

Dlaczego parownica sprawdza się lepiej od żelazka?

Prasowanie żakietu przy pomocy parownicy zawsze okaże się wygodniejsze i skuteczniejsze niż korzystanie ze zwykłych żelazek z generatorem pary. Dlaczego? Przede wszystkim w przypadku steamera wystarczy powiesić ubranie na wieszaku, a następnie przesuwać wzdłuż niego dyszę prasownicy. Para wodna wniknie głęboko w jego włókna, przyczyniając się do eliminacji zagnieceń, dzięki czemu Twój żakiet w okamgnieniu będzie wyglądał nienagannie.

Poza tym zastosowanie steamera jest całkowicie bezpieczne dla prasowanych ubrań. Bez względu na to, czy posiadają jakiekolwiek cekiny, falbany czy inne aplikacje, para wodna z pewnością ich nie uszkodzi. Żelazko natomiast mogłoby się okazać zabójcze dla wielu materiałów. Z jednej strony jego obsługa byłaby w takiej sytuacji bardzo niewygodna, a z drugiej jego rozgrzana stopa stanowiłaby zagrożenie dla delikatnych struktur ubrań.

Wygładzenie żakietu za pomocą parownicy trwa zaledwie kilka minut. Nie musisz martwić się o to, że prasując na przykład rękawy, przyczyniasz się do powstawania zagnieceń w innej części marynarki. Dzięki bezproblemowej obsłudze jesteś w stanie wyprasować najlepsze ze swoich ubrań tuż przed wyjściem z domu. Wystarczy Ci zaledwie krótka chwila!

O czym pamiętać podczas prasowania żakietu?

Wygładzając żakiet, zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby ustawić odpowiednią temperaturę żelazka lub parownicy. Sprawdź także na metce ubrania, co jego producent zalecił w kwestii prasowania. Wykorzystując żelazko z generatorem pary, musisz obchodzić się z nim delikatnie i uważać na stan materiału. Zdecydowanie większy komfort zapewni Ci parownica, dzięki której proces prasowania zajmie bardzo niewiele czasu, a jednocześnie zapewni rewelacyjne efekty!

Skomentuj ten wpis