Len – pranie, suszenie i prasowanie

prasowanie damskiej koszuli

Len to materiał naturalny, który jest ceniony ze względu na swoje właściwości i pochodzenie. Szyje się z niego ubrania – bluzki, sukienki, spodnie, żakiety oraz tekstylia domowe – pościel, poszewki na poduszki, zasłony czy obrusy. Jest to jednak tkanina dość wymagająca, a jej pielęgnacja do łatwych nie należy, dlatego warto wiedzieć jak prać, suszyć i prasować tkaniny lniane.

Jak prać len?

sukienka

Len można prać zarówno ręcznie, jak i w pralce. Podczas prania ręcznego nie można go namaczać zbyt długo, szczególnie wtedy, gdy pierzemy tkaniny kolorowe. Zbyt długi kontakt z wodą mógłby spowodować nieładne odbarwienia. Len można również prać w pralce, ale należy ustawić program delikatny, a temperaturę na 30-40 stopni. Panie w wyższej temperaturze jest dopuszczalne, gdy pierzemy lniane ubrania w kolorze białym. Jednakże wyższa temperatura prania może spowodować skurczenie się tkanin lnianych, dlatego zalecamy daleko idącą ostrożność przy wyborze temperatury.

Lniane tkaniny nie powinny być wykręcane i mocno wyżymane, bo to może powodować ich odkształcenie. Nawet jeśli pierzemy ręcznie, to potem lepiej włożyć lniane ubrania do pralki i ustawić niskie obroty i niezbyt długi czas wirowania, niż próbować wykręcać je samodzielnie.

Warto pamiętać, żeby bęben pralki nie był zbyt pełny, gdyż ubrania lnianie nie powinny być ściśnięte. Musi być miejsce na to, by mogły się swobodnie przemieszczać. Do prania należy używać wyłącznie łagodnych detergentów, które nie zawierają chloru i środków piorących zawierających inne wybielacze. Mogą one znacznie osłabić włókna lnu spowodować, że tkanina stania się mniej trwała.

Jak suszyć ubrania z lnu?

Wyprana odzież lniana po wyjęciu z pralki powinno się lekko strzepnąć, by przyjęła odpowiedni kształt. Następnie należy suszyć ją w przewiewnym miejscu, a jeśli jest taka możliwość, to na powietrzu. Raczej należy unikać wieszania, gdyż lniana odzież może zmienić kształt. Lepiej suszyć len na płasko, starając się nadać mu przed suszeniem odpowiedni kształt.

Ubrania i dodatki z lnianej tkaniny można również suszyć w suszarce bębnowej, ale należy wybrać program z niską temperaturą suszenia. Suszenie w zbyt wysokiej temperaturze mogłoby spowodować skurczenie się lnu. Trzeba też pamiętać, by lniane pranie przy wyciąganiu było jeszcze lekko wilgotne, bo wtedy len będzie się idealnie nadawać do prasowania. 

Jak prasować tkaniny lniane?

prasowanie kołnierzy koszuli

Niektórzy mówią, że zagniecenia dekorują lniane rzeczy i są ich naturalnym elementem, które nadają im uroku. Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikiem takiego podejścia i uważamy, że lniane zasłony, spodnie czy inne dodatki muszą wyglądać jak spod igły, to lepiej wiedzieć, jak je prasować.

prasowanie spódnicy

Len należy do tkanin, które wymagają wysokiej temperatury podczas prasowania, gdyż dzięki niej można dobrze rozprasować wszelkie zagniecenia powstałe na lnianych ubraniach. Najłatwiej jest go wyprasować, gdy jest lekko wilgotny, dlatego zalecane jest prasowanie lnu zaraz po wyjęciu z prania. Jeśli nie ma takiej możliwości, to przed prasowaniem warto skropić go odrobiną wody, np. z pomocą spryskiwacza, żeby znów stał się lekko wilgotny. Można również użyć prasowacza parowego, który wytwarza parę podczas pracy i ułatwia wygładzanie tkaniny lnianej. Prasując len powinniśmy odwrócić go na drugą stronę lub prasować przez inną tkaninę. Dzięki temu unikniemy nieładnych wyświeceń, które mogą pojawić sią na lnianych ubraniach, gdy zasady te nie są przestrzegane. 

Skomentuj ten wpis